وبلاگ يحيي الياسي گرجي


√ حقوق خصوصی ، در خصوص حقوق √
حقوق علم بررسی قواعد اجتماعی است.
ترمینولوژی حقوقی
آخرين مطالب
ترجمه سايت
عضويت در سايت

? نام ?
?ايميل?


Powered by WebGozar

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) گفت: ظرف یکی دو روز آینده کلید سئوالات آزمون وکالت 94 را به سازمان سنجش ارایه می‌دهیم؛ البته این‌گونه نیست که سازمان سنجش بلافاصله کلید سئوالات را منتشر کند، زیرا این پروسه زمان‌بر است.

 

بهمن کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این مطلب اظهار کرد: بعد از قرار گرفتن کلید سئوالات آزمون وکالت بر روی سایت سازمان سنجش این طور نیست که نتایج این آزمون ظرف یکی دو روز اعلام شود؛ زیرا آزمون های زیادی برگزار شده و این امر زمان‌بر است؛ البته ما سعی می کنیم سازمان سنجش اعلام نتایج وکالت را در اولویت قرار دهد.

 

وی با بیان اینکه نتایج آزمون وکالت نهایتا 15 بهمن ماه اعلام می شود، خطاب به داوطلبان آزمون وکالت 94 گفت: داوطلبان نگران نباشند، همه امور به درستی و در جای خودش انجام می شود.

 

به گزارش ایسنا، صبح روز جمعه - 6 آذرماه - آزمون وکالت سال 94 برگزار شد.

ایسنا

[ ۹۴/۱۰/۱۴ ] [ ] [ یحیی الیاسی ]

متن کامل قانون وکالت ایالت مونتانا

مترجم: بابک شکوری

 

ماده 1-0 ترمینولوژی

اعتقاد: عبارتست از مجموعه دانسته هایی که فرد قائل  به صحت آنهاست. اعتقاد فرد تحت شرائط مختلف دچار دگرگونی میشود.

 

Bona fide: عبارتست از حسن نیت، صداقت ، شفافیت و صراحت بدون داشتن سوءنیت متقلبانه.

 

مشاوره : عبارتست از تبادل اطلاعات منطقی بطوری که موکل با استفاده از آنها بتواند بر جمبع انحاء موضوع مورد مشاوره احاطه یابد و تصمیم مقتضی را اتخاذ کند.

 

سند مکتوب: عبارتست از اطلاعاتی که به رشته تحریر درآمده اندو وکیل با رضایت موکل میتواند از آنها استفاده کند. تصریحات شفاهی را نیز میتوان با رضایت موکل به صورت مکتوب شکل داده و مستند نمود.

 

 

 

موسسه حقوقی: عبارتست از مجمعه ای از وکلا که بطور اشتراکی ودر قالب یک موسسه  بکار وکالت مشغولند ویا اینکه در دپارتمان حقوقی نهادها و یا سازمانها خدمات حقوقی و وکالتی ارائه مینمایند.

 

 

 

کلاهبرداری: عبارتست از رفتارمتقلبانه ای که تحت مقررات شکلی یا ماهوی با هدف گمراه ساختن دیگران انجام شود.

 

 

 

رضایت صریح: عبارتست از رضایتی که فرد بعد از اخذ اطلاعات کافی درباره شانس موفقیت و ریسکهای  موجود ز وکیل درباره انجام کاری توسط وی اعلام میدارد.

 

آگاهانه و قاصدانه :  عبارتست از اطلاعاتی که بطور مستقیم درباره وضع موجود و بطور صحیح بیان میشوند.

 

شریک: عبارتست از سهامدارو یا شریک در موسسه حقوقی که جواز اشتغال به وکالت را دارد.

 

ادله منطقی: عبارتست از اقدام معقولی که توسط وکیل موجه و قابل اعتماد انجام میشود و یا مسئله ای که وکیل به صحت آن اعتقاد کامل دارد و بطور عقلی نیز حمل بر صحت آن میشود.

 

تحت نظارت: عبارتست از حالتی که در ان وکیل در مدت زمان محدودی از انجام شغل وکالت و یا تبادل اطلاعات حرفه ای با دیگران منع میشود تا از این طریق اطلاعات مربوط به امر وکالت داده شده افشا نشود.

 

موضوع اساسی: عبارتست از مسائلی که تا حد بسیار بالایی مهم و تاثیر گزار در نتیجه پرونده هستند.

 

دادگاه: عبارتست از محکمه ، داوری ، مجمع قضایی ، دایره اداری و هر نهادی که تحت اختیارات قضایی انجام وظیفه میکند.

 

 

 

مکتوب: عبارتست از اسناد نوشته شده بر روی کاغذ، سی دی ، دستگاههای الکتررونیک ، ایمیل ، عکس و هرگونه مدرکی که ملموس بوه و حاوی اطلاعات باشد.

 

 

 

ماده 1-1 صلاحیت

 

وکیل باید خدمات خود را بصورت لازم و شلیسته به موکل ارائه کند. خدمات شایسته  مستلزم دارا بودن دانش حقوقی ، مهارتئ  صداقت و توان ارائه مطلب برای انجام  وکالت است.

 

 

 

ماده 2-1- قلمرو نمايندگي و تخصيص اختيارات بين وكيل و موكل

 

 

 

الف- وكيل موظف است تا در خصوص انجام وظايف وكالتي از تصميمات موكل خود متابعت كند و در زمينه روش هاي انجام منويات او با وي به مشورت بپردازد. وكيل بايد از طرف و به نمايندگي از موكل خود دست به اقداماتي بزند كه قراين بر مجاز بودن وي به انجام آن دلالت كند. وكيل بايد تصميمات موكل در خصوص حل و فصل پرونده را به مرحله اجرا درآورد. در مورد دعاوي جنائي موكل بايد پس از مشورت با وكيل، در مورد اينكه آيا خواستار به جريان انداختن پرونده نزد محاكم قضائي است و يا اينكه از آن صرف نظر مي كند و نيز آنكه آيا مايل به اداي شهادت هست يا خير به اخذ تصميم بپردازد و آنرا به اطلاع وكيل برساند، متعاقباً وكيل ملزم به اجراي نظرات موكل خواهد بود.

 

ب- وكيل نماينده موكل است لكن وكالت شامل اختيار وي در امضاء و تأييد فعاليت هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي يا اخلاقي وي نمي شود.

 

ج- وكيل مجاز است اختيارات وكالتي خود را محدود سازد مشروط بر آنكه محدود سازي اختيارات معقول باشد و موكل نيز رضايت خود را در اين زمينه اعلام داشته باشد.

 

د- وكيل مجاز به ارائه مشاوره و يا راهنمايي به موكليني كه مرتكب اعمال جنائي تبه كارانه و يا كلاهبرداري مي شوند نيست بلكه بايد ايشان را از عواقب قانوني اعمال مجرمانه اي كه انجام مي دهند مطلع ساخته و به آن ها در جهت متابعت از قانون و ترك فعل مجرمانه ياري رساند.

 

 

 

ماده 3-1- پيگيري

 

وكيل بايد در انجام امور وكالتي پيگير بوده و در انجام وظايف خود سرعت عمل داشته باشد.

 

 

 

ماده 4-1- اطلاع رساني

 

وكيل ملزم است تا :

 

1-    موكل را در خصوص هر مسئله كه اخذ رضايت وي براي انجام امور وكالتي لازم است در اسرع زمان مطلع سازد.

2-  بطور منطقي در خصوص راهكارهاي قانوني پيش رو در خصوص اجراي اهداف وكالتي با موكل به مشورت بپردازد.

3-  موكل را در جريان سير تطور پرونده قرار دهد.

4-   تقاضاهاي منطقي موكل در خصوص كسب اطلاعات از امور اجرائي پرونده را سريعاً برآورده سازد.

5-  در مواردي كه تقاضاي موكل در خصوص انجام امور وكالتي در تضاد با قوانين و مقررات است، وي را از اين موضوع مطلع سازد.

6-  بايد توضيحات لازم به موكل داده شود تا وي با در اختيار داشتن اطلاع كافي به اخذ تصميمات معقول و منطقي بپردازد.

 

 

 

ماده 5-1- اجرت

 

وكيل نبايد در خصوص هزينه ها و يا دستمزد امور و كالتي معيارهاي نامعقول تعيين نمايد. فاكتورهاي مؤثر در تعيين دستمزد منصفانه براي وكيل عبارتند از :

 

1-  زمان و نيروي انساني مورد نياز براي انجام امر وكالتي محوله، سختي و صعوبت كار و تخصص هاي مورد نياز براي اجراي امر به نحو مقتضي.

 

2-   هزينه هاي قانوني كه وكيل در اجراي وظايف خود از جانب موكل پرداخت كرده است.

 

3-  ميزان خواسته و يا ثمن مطالبه شده.

 

4-   مهلت زماني تعيين شده از سوي موكل براي اجراي امر.

 

5-   طبيعت و ارتباط حرفه اي موضوع با موكل.

 

6-   تجربه، اعتبار و توان مندي وكيل در اجراي امور وكالتي.

 

7-   ثابت و يا متغير بودن هزينه هاي دادرسي.

 

تمامي هزينه ها و حق الوكاله وكيل بايد بطور مكتوب به اطلاع وي رسانيده شود و اين كار بايد در خلال و يا پس از انجام امور وكالتي صورت پذيرد. اين مطلب شامل هزينه هايي كه سقف آن از 500 دلار كمتر است نمي شود. هزينه ها و حق الوكاله پس از به نتيجه رسيدن موضوع وكالت داده شده قابل وصول خواهند بود مگر در مواردي كه پرداخت حق الوكاله و تأديه هزينه ها به حكم دادگاه ممنوع شده باشد.

 

صورتحساب هزينه ها و حق الوكاله بايد به امضاي وكيل و موكل برسد و در آن مبلغ حق الوكاله يا درصد تعلق يافته به وكيل در صورت صدور حكم يا تحقق موضوع وكالت داده شده مصرحاً تعين شود. موافقتنامه حق الوكاله بايد بطور مشخص محل هزينه هاي انجام شده را مشخص نمايد و صورتحساب هاي مربوطه را به پيوست داشته باشد.

 

در انجام امور وكالتي، وكيل مجاز به پرداخت و يا اخذ وجه نقد نيست مگر آنكه مصرحاً چنين اختياري به وي تفويض شده باشد اين موارد شامل اقلام زير است :

 

1-    هزينه هاي امور مدني مانند هزينه هاي ثبت طلاق و اموال.

 

2-   هزينه ثبت دادخواست از جانب موكل در پرونده هاي جنائي.

 

 

 

در صورت اعطاي وكالت به مؤسسات حقوقي، تفكيك حق الوكاله وكلاي مختلف تنها در صورتي مجاز است كه :

 

1-  تفكيك دستمزدها در تناسب با خدمات ارائه شده از سوي وكلا باشد و يا اينكه آن ها به نحو اجتماع امر وكالتي را به انجام رسانده باشند.

 

2-  در خصوص تأديه حق الوكاله مجزا به هر يك از وكلاي شاغل در مؤسسه حقوقي توافقنامه كتبي بين مؤسسه و موكل بطور مكتوب وجود داشته باشد.

 

3-  مجموع حق الوكاله پرداختي عرفاً معقول باشد.

 

 

 

ماده 1-6- محرمانه بودن اطلاعات

 

وكيل نبايد اطلاعات مربوط به موكل خود را افشا نمايد مگر آنكه موكل بطور كتبي رضايت خود را در اين زمينه اعلام نمايد و يا اينكه افشاي اطلاعات براي انجام امر وكالتي به حكم قانون لازم باشد.

 

وكيل در افشاي اطلاعات موكل براي انجام امر وكالتي تنها تا ميزاني كه براي پيش برد امر لازم است اقدام نمايد و از حد ضروري فراتر نرود چرا كه ممكن است افشاي بيش از حد اطلاعات موجب ايجاد تهديد يا ضرر مالي يا جاني براي موكل شود يا اينكه وصف امانت داري وكيل مورد خدشه قرار گيرد.

 

در مواردي كه بين وكيل و موكل اختلاف قضائي از نوع مدني يا جنائي پيش آيد و يا آنكه موكل نسبت به وكيل طرح دعوا نمايد آنگاه افشاي اطلاعات مربوط به قضيه مدعي عليه از سوي وكيل بر عليه موكل نزد دادگاه مجاز خواهد بود. همچنين افشاي اطلاعات موكل به حكم آمر قانوني مجاز است.

 

 

 

ماده 7-1- تضاد منافع( وکالت برای دو نفر)

 

 

 

  به استثناء مواردي كه قانون مجاز اعلام كرده است، وكيل بايد از وكالت در قضايائي كه مشمول تضاد منافع است خودداري كند. تضاد منافع در موارد زير محرز است :

 

1-    يك وكيل در عين حال وكالت از دو طرف دعوا را بر عهده داشته باشد.

 

2-  به عهده گرفتن وكالت موكل جديد موجب نقصان منافع موكل قديمي تر شود و يا آنكه منافع خود وكيل را در خط اندازد.

 

 

 

در موارد زير و علي رغم وجود تضاد منافع وكيل مجاز به عهده دار شدن وكالت مي باشد :

 

1-    وكيل اعتقاد داشته باشد كه توانايي وكالت مؤثر از طرفين دعوا بدون نقص منافع آن ها را دارا مي باشد.

 

2-   وكالت از سوي قانون ممنوع نباشد.

 

3-  عهده دار شدن وكالت متضمن طرح دعوا از سوي يك موكل بر عليه موكل ديگر نباشد.

 

4-   هر يك از موكلين رضايت كتبي خود را براي نصب وكيل واحد براي طرف مقابل را اعلام دادند.

 

 

 

ماده 8-1- تضاد منافع

 

 

 

وكيل نبايد وكالت اموري را كه موجب اتحصال مالكيت،‌ اعتبار و يا هر نوع منافعي مي گردد بشود مگر آنكه :

 

1-  امر وكالت داده شده و يا معامله تحت آن قانوني و منصفانه باشد و وكيل تمامي ابعاد قضيه را براي موكل خود تشريح كرده باشد.

 

2-  در مواردي كه وكيل مأمور حمايت از اموال و دارائي هاي موكل مي شود بايد موافقتنامه مكتوبي بين وكيل و موكل در خصوص اختيارات وكيل به امضاء طرفين برسد.

 

3- موكل مجاز باشد تا از مشاوره و خدمات حقوقي وكلا يا كارشناسان حقوقي مستقل نيز بهره مند شود و اين مطلب در موافقتنامه وكالت ممنوع نشده باشد.

 

4-  موكل رضايت كتبي خود را در خصوص انعقاد معاملات به طرفيت وكيل اعلام داشته باشد وكيل مجاز نيست تا اطلاعات مربوط به موكل خود را بر عليه وي به كار برد مگر آنكه موكل كتبي در اين باره موافقت كرده باشد يا آنكه قانون چنين اقتضا كند.

 

وكيل نبايد در انجام امور وكالتي تقاضاي هديه و يا پرداخت مضاعف علاوه بر حق الوكاله خود نمايد و از طرف موكل خود به كسي هديه بدهد مگر به اقرباي وي اعم از فرزند، همسر و والدين.

 

تا قبل از به نتيجه رسيدن امر وكالت داده شده، وكيل نبايد در خصوص موضوع وكالت با رسانه ها مصاحبه كرده و اطلاعات در اختيار خود را افشا نمايد.

 

 

 

وكيل نبايد در مورد هزينه هاي دادرسي به موكل خود كمك كند مگر در موارد زير :

 

1-    وكيل مي تواند هزينه هاي قبل از شروع دادرسي را كه در به جريان انداختن پرونده مؤثر هستند تأديه كند.

 

2-   در مواردي كه موكل معسر است، وكيل مي تواند هزينه هاي دادرسي را از طرف وي پرداخت كند.

 

3- در مواردي كه موكل قادر به تأمين مخارج زندگي خود نيست، وكيل مي تواند از طرف وي از مؤسسات اعتباري بانكي تقاضاي وام نمايد كه در اينصورت موكل بايد شخصاً مبلغ وام را باز پس دهد.

 

وكلايي كه بطور همزمان وكالت چندين موكل متنازع را بر عهده دارند نبايد در زمينه حل و فصل اختلاف دخالت نمايند مگر آنكه تمامي موكلين در اين خصوص رضايت كتبي خود را اعلام دادند.

 

 

 

ماده 9-1- تكاليف در قبال موكلين سابق

 

 

 

وكيلي كه سابقاً وكالت فردي را در يك موضوع بر عهده داشته است نبايد بعداً وكالت فرد ديگري در ارتباط با همان موضوع را بر عهده گيرد بطوري كه منافع موكل سابق به مخاطره بيفتد مگر آنكه موكل سابق رضايت كتبي خود را اعلام دارد.

 

در مواردي كه قبول وكالت جديد متضمن تعارض منافع موكل جديد با موكل سابق است و يا آنكه وكيل اطلاعات موكل سابق را افشا نمايد، وكيل نبايد وكالت را بپذيرد مگر آنكه موكل سابق كتباً رضايت دهد.

 

 

 

ماده 10-1- انتساب تعارض منافع

 

در مؤسسات حقوقي كه وكالت بايد توسط مؤسسه انجام گيرد، آحاد وكلا از قبول وكالت مشتريان بطور انفرادي ممنوع هستند. هنگام خاتمه همكاري وكيل با مؤسسه حقوقي، مؤسسه خواهد توانست با مشترياني كه سابقاً امور وكالتي آن ها توسط وكيل مستعفي انجام مي شود قرارداد وكالت منعقد نمايد. مگر در موارديكه مورد وكالت عيناً همان موردي باشد كه وكيل مستعفي متصدي آن بوده و يا وكلاي باقي مانده در مؤسسه حقوقي به دليلي از دلايل مجاز به وكالت در موضوع ياد شده نباشند.

 

هنگامي كه يك وكيل به استخدام مؤسسه حقوقي در مي آيد، هيچ يك از وكلاي شاغل در مؤسسه  نمي تواند در پرونده اي كه وكيل جديد سابقاً صلاحيت وكالت آن را نداشته مداخله نمايد مگر آنكه :

 

1-    وكيل ياد شده بطور موقت فاقد صلاحيت براي وكالت پرونده بوده است.

 

2-   موكل از عدم صلاحيت وكيل سابق مطلع شده باشد و در خصوص تغيير وكيل رضايت كتبي داشته باشد.

 

 

 

ماده 11-1- تعارض منافع بين مأمورين و كاركنان دولتي سابق و جديد

 

در تمامي مواردي كه قانون ترتيبات ديگري را اتخاذ نكرده است، وكيلي كه سابقاً كارمند و يا مأمور دولتي بوده است مجاز به وكالت در موضوعي كه قبلاً در شغل دولتي متصدي آن بوده است نيست مگر آنكه ارگان متبوع فرد مزبور رضايت كتبي خود را در اين زمينه اعلام نمايد.

 

در صورتيكه يك وكيل شاغل در مؤسسات حقوقي به دليل فوق مجاز به وكالت در يك پرونده نباشد آنگاه تمامي وكلاي ديگر مؤسسه حقوقي نيز مجاز به چنين كاري نيستند.

 

اگر وكيل سابقاً مأمور دولتي بوده و به اطلاعات محرمانه اي بر عليه يا نفع فردي دست يابد، بعداً مجاز به قبول وكالت فرد ياد شده نخواهد بود. اطلاعات محرمانه دولتي اطلاعاتي هستند كه توسط       ارگان هاي دولتي كسب شده اند و افشاي آن به افراد غير مجاز به حسب قانون ممنوع باشد.

 

مأموران شاغل در نهادهاي دولتي مجاز به قبول وكالت موضوعات مربوط به بخش خصوصي نيستند مگر آنكه ارگان مربوطه رضايت كتبي خود را اعلام دارد.

 

مأموران دولتي مجاز به شركت در جلسات مذاكره حل و فصل اختلافات دادرسي هاي قضائي و يا ايفاي نقش در رفع ترافعات نيستند مگر آنكه در نقش قاضي، دادستان و يا داور باشند.

 

 

 

ماده 12-1- قضاوت ، داوري ، ميانجي و يا متصدي آشتي

 

يك وكيل مجاز به وكالت در پرونده هايي كه خود ذينفع آن و يا قاضي، داور، ميانجي و يا دادستان آن مي باشد نيست مگر آنكه تمامي طرف هاي دعوا وكالت وي را بطور كتبي اجازه دهند.

 

اگر وكيل فوق عضو مؤسسه حقوقي باشد و به سبب اشاره شده فاقد صلاحيت وكالت باشد آنگاه   هيچ يك از وكلاي شاغل در مؤسسه حقوقي نيز مجاز به وكالت در پرونده نخواهند بود.

 

در محكمه داوري، داور هر يك از طرفين مي تواند با استعفا از سمت داوري در هيأت وكالت براي همان طرف كه قبلاً داور او بوده است وكالت نمايد.

 

 

 

ماده 13-1- وكالت براي سازمان ها

 

وكلاء مي توانند براي سازمان ها وكالت نمايند. در مواقعي كه وكيل يك سازمان براي انجام امور محوله خود با عدم همكاري و يا مخالفت يكي از افراد شاغل در سازمان مواجه شود مي تواند در دفاع از منافع سازمان بر عليه وي طرح دعوا نمايد. در اين خصوص ميزان خسارات ناشي از عدم همكاري يا كارشكني مأمور ياد شده بر عليه سازمان مدنظر قرار خواهد گرفت. وكيل مي تواند براي از پيش راه برداشتن مشكل از تهديداتي مانند گفت و گو، گزارش كتبي، اخطار و طرح دعوي بر عليه فرد ياد شده استفاده كند. فردي كه وكيل يك سازمان شده است مي تواند در عين حال وكالت مديران، مدير عامل و اعضاي هيأت مديره را نيز بر عهده گيرد.

 

در اينصورت بالاترين مقام اجرايي سازمان بايد اعطاي وكالت افراد ياد شده به وكيل سازمان را اجازه دهد.

 

 

 

ماده 14-1- وكالت اشخاص محجور

 

هنگامي كه اهليت موكل به دلايلي اعم از صغر سن و يا اختلال مشاعر زايل مي شود، وكيل موظف است تا امور محوله خود را همانند معمول به انجام رساند. در مواقعي كه اهليت موكل به عللي مانند بيماري يا حوادث زايل گردد و وي قادر به تشخيص مصلحت و حفظ مصالح خود نباشد آنگاه وكيل موظف است تا از منافع وي محافظت نموده و عنداللزوم در مشاوره با افراد ذيصلاح در مورد نصب قيم براي وي اقدام نمايد.

 

اطلاعات شخصي در اختيار وكيل بعد از حجر موكل مي تواند به مصلحت وي افشا گردد.

 

ماده 15-1- حفاظت از اموال

 

وكيل بايد اموال متعلق به موكل خود را محافظت نمايد و آن ها را جداي از اموال خود نگاه دارد. وكيل بايد ليست كامل اموال متعلق به موكل خود را كه در اختيار وي قرار گرفته است تهيه نموده و  آن ها را تا بعد از 5 سال از تاريخ انقضاي امر وكالت داده شده نزد خود نگاه دارد. در صورتي كه وكيل در حين انجام وظايف وكالتي خود هر نوع مال و يا نقدينگي متعلق به موكل را دريافت نمايد ملزم است تا سريعاً وي را مطلع سازد و در اولين فرصت مال يا وجه نقد را به وي مسترد سازد.

 

در مواقعي كه در خصوص منافع اموال در اختيار وكيل بين او و موكل اختلاف نظر ايجاد شود، وكيل مكلف است تا اموال ياد شده را بطور مستقل از دارائي هاي خود تا زمان انجام امور حسابرسي و تعيين تكليف منافع مورد اختلاف نزد خود نگهداري كند.

 

 

 

ماده16-1- فسخ وكالت

 

در مواقع زير وكيل بايد وكالت خود را فسخ نمايد :

 

1-    وكالت در مخالفت با قانون و اصول صنفي وكالت باشد.

 

2-   حالت مزاجي و صحّي وكيل با وظايف محوله وكالتي تناسب نداشته باشد.

 

3-  وكيل عزل شده باشد.

 

 

 

در موارد زير وكيل مي تواند به اختيار خود از وكالت استعفا دهد :

 

1-    استعفاي وكيل تأثير منفي در پرونده موكل نداشته باشد.

 

2-   موكل بر اجراي اموري اصرار داشته باشد كه به اعتقاد وكيل مجرمانه و يا كلاهبردارانه تلقي شوند.

 

3-  موكل از خدمات وكيل در امور مجرمانه استفاده كرده باشد.

 

4-   موكل بر اجراي اموري اصرار داشته باشد كه بر خلاف اصول اعتقادي وكيل باشد.

 

5-   موكل از عهده انجام تعهدات خود در برابر وكيل برنيامده باشد و وكيل اخطارهاي لازم را به وي اعلام كرده باشد.

 

6-   انجام وكالت موجب تحميل بار مالي مضاعف به وكيل گردد.

 

7-   هر گونه دليل معقولي براي استعفا از وكالت براي وكيل وجود داشته باشد.

 

وكيل در هنگام استعفا بايد از مقررات قانون حاكم تبعيت نمايد و تا هنگامي كه دليل موجهي براي استعفا وجود نداشته باشد موظف به ادامه تكاليف وكالتي خود است.

 

به محض تحقيق فسخ وكالت، وكيل بايد مساعدت هاي لازم را به موكل ارائه نمايد تا وي بتواند منافع خود را حفظ كرده و از جمله بتواند اسناد و مدارك نزد وكيل را تحويل گرفته و يا وكيل جديد استخدام كند.

 

به غير از مداركي كه به حكم قانون بايد نزد وكيل باقي بماند، وكيل ملزم است تا اصل و كپي مدارك مرتبط با وكالت فسخ شده خود را به موكل مسترد دارد.

 

 

 

ماده 17-1- استخدام دولتي

 

وكلاي در استخدام دولت ايالتي مونتانا و نهادهاي وابسته به آن، مجاز به قبول وكالت هاي خصوصي كه در آن ها ممكن است اطلاعات محرمانه دولتي مورد استفاده قرار گيرد نيستند.

 

 

 

ماده 18-1- منافع حاصله از حساب هاي تراست وكلا

 

هدف اصلي برنامه منافع حاصله از حساب هاي تراست وكلا در ايالت مونتانا، تهيه منابع مالي مورد نياز اتحاديه وكلاي مونتانا براي پيش برد بخش هاي زير است :

 

1-    ارائه خدمات حقوقي از طريق استخدام وكلا و ارائه وكلاي معاضدتي براي شهروندان تهيدست ايالت. 

 

2-   افزايش دانش عمومي در زمينه قانون و حقوق.

 

3-  تحقيق حاكميت قانون.

 

تمامي منافع حاصله از اتحاديه وكلاي مونتانا در يك حساب تراست پس انداز شده و بطور غير انتفاعي به مصارف فوق خواهد رسيد. ضوابط و مقررات مربوط به تجميع عايدات و نحوه صرف آن ها در  آئين نامه هاي مقتضي تعيين خواهد شد.

 

 

 

ماده 19-1- فروش خدمات حقوقي

 

هر وكيل يا مؤسسه حقوقي مي تواند امتياز اشتغال به وكالت را خريد يا فروش نمايد. اين امر منوط به تحقيق شرايط زير است :

 

1-    فروشنده امتياز اشتغال به وكالت در محدوده جغرافيايي مربوطه را پايان دهد.

 

2-   تمامي امتياز به يك وكيل يا مجموعه اي از وكلا انتقال يابد.

 

3-  انتقال امتياز بر اساس يك موافقتنامه كتبي باشد كه موارد زير را شامل گردد :

 

-       چگونگي انتقال امتياز.

 

-       محدوده ي جغرافيايي صلاحيت اشتغال به وكالت.

 

-    رضايت خريدار و فروشنده امتياز وكالت. طرفين ظرف 90 روز حق انصراف از انتقال امتياز دارند و در پايان اين مهلت انتقال قطعي تلقي خواهد شد.

 

فروشنده بايد از دادگاه محلي مجوز انتقال امتياز وكالت را اخذ نمايد.

 

 

 

ماده 20-1- وظايف در برابر موكلين احتمالي

 

موكل احتمالي عبارتست از شخصي كه درباره يك موضوع با يك وكيل مشورت كرده است و يا مذاكرات ابتدايي را براي ايجاد وكيل- موكل به انجام رسانيده باشد.

 

در مواقعي كه اخذ مشاوره منجر به انعقاد قرارداد وكالت نگردد، وكيل مجاز به سوء استفاده و يا افشاي اطلاعات دريافتي از موكل احتمالي نيست مگر آنچه كه قانون استثناء كرده باشد.

 

هنگامي كه وكيل به يك موكل احتمالي مشاوره مي دهد و اطلاعاتي كه مي توان از آن بر عليه وي استفاده نمود را اخذ كرد ديگر مجاز نيست تا وكالت شخصي معارض وي را بر عهده بگيرد.

 

در صورتي كه وكيل ياد شده مستخدم مؤسسه حقوقي باشد آنگاه هيچ يك از وكلاي ديگر مؤسسه نيز مجاز به قبول وكالت شخص متعارض موكل احتمالي نخواهند بود.

 

در مواقعي كه موكل احتمالي بطور مكتوب رضايت دهد، قبول وكالت شخص متعارض وي توسط وكيل مجاز است اين مطلب در مواقعي كه وكيل بطور تبرعي وكالت شخص معارض را بر عهده دارد و يا آنكه قبلاً در مورد اين موضوع و قبل از ارائه مشاوره به موكل احتمالي اخطار داده باشد نيز صادق است.

 

 

 

1-2- مشاوره

 

وكيل در انجام تكاليف وكالتي، بايد مستقل عمل نموده و مشاوره هاي خود بر پايه عدل و انصاف ارائه نمايد. وكيل در انجام وظايف خود علاوه بر قانون بايد بر اصول اخلاق، اقتصاد، هنجارهاي اجتماعي و فاكتورهاي سياسي كه در وضعيت موكل مؤثر هستند تكيه نمايد.

 

 

 

2-2- ارائه نظر كارشناسي به اشخاص ثالث

 

وكيل مي تواند در خصوص موضوع وكالت داده شده نظر كارشناسي خود را به اشخاص ثالث غير از موكل ارائه دهد مشروط بر آنكه اين امر در تضاد با منافع موكل نباشد و در نهايت به نفع وي تمام شود و اطلاعات ارائه شده منجر به نقصان منافع موكل نگردد.

 

 

 

ماده 3-2- ارائه خدمات وكالتي در جايگاه حل و فصل اختلافات

 

وكيل مي تواند در زمينه حل اختلافات دو طرف متنازع كه موكل وي نيستند به انجام خدمت بپردازد. اين خدمت مي تواند در جايگاه داور، ميانجي و يا شخص ثالث بيطرف باشد و به طرفين متنازع براي حل اختلافات في مابين كمك نمايد. در اينصورت وكيل بايد تمامي طرف هاي متنازع برساند كه از طرف هيچ يك از آن ها داراي سمت وكالت نيست و تفاوت بين ميانجي گري در حل اختلاف با وكالت را براي آن ها توضيح دهد.

 

 

 

ماده 1-3-الزامات وکالت

 

 

 

وکیل باید در انجام امر وکالت داده شده موارد زیر را رعایت کند:

 

از  انطباق  امر وکالت داده شده با قانون از طریق نحقیق و بررسی اطمینان یابد.

 

از انجام کارهایی که باعث اذیت ، تاخیر در دادرسی . اعمال نفوذ خودداری ورزد.

 

در چارچوب قانون تکالیف خود را انجام دهد.

 

در پرونده هایی که موکل در آنها محکوم شده و در حال تحمل مدت حبس خود است ، وکیل باید اجمل مساعی خود را برای تبیین تمامی اسناد و شواهد موضوع بکار بندد.

 

 

 

 

 

ماده 2-3 – دادرسی قضایی

 

 

 

وکیل باید تمام توان خود را معطوف پیشبرد دادرسی در جهت صلاح و منفعت موکل خود بنماید.

 

 

 

ماده 3-3 صداقت در عملکرد

 

 

 

وکیل نباید در برابر دادگاه اطلاعات نادرست ارائه دهد و یا بنحو متقلبانه باعث انحراف  دادگاه شود.

 

وکیل نباید عامدانه اطلاعات غلط به دادگاه ارائه دهد. در  صورتی  که موکل یا شهود اطلاعات غلط به وکیل ارائه دهند و او از این امر اطلاع یابد  وی موظف است تا در خصوص اطلاعات غلط دریافتی افشاگری کند.

 

ر صورتی که یک محکوک قضایی به وکیل مرجعه کند وی موظف است تا ماموران دولتی را از محل اختفا وی آگاه سازد.

 

وظایف فوق الاشعار تا پایان امر وکالت داده شده جاری خواهند بود.

 

در دادرسیهای غیابی وکیل موظف است تا تمامی اطلاعاتی را که به نفع و صلاح موکل است در اختیار دادگاه قرار دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ماده 4-3- انصاف در برابر طرف متعارض

 

 

 

وکیل نباید عامانه دسترسی طرف متعارض موکل خود را به اطلاعات و شواهد پرونده مسدود سازد بلکه حسب نیاز باید مساعدتهای لازم را انجام دهد.

 

وکیل نباید به معارض مکل خود راهنمایی اشتباه یا اطلاعات غلط بدهد.

 

وکیل نباید به قصد ایجاد مانع در روند دادرسی از قوانین لازم الاتباع سرپیچی کند.

 

وکیل نباید در روند قبل از آغاز دادرسی در روند  تحقیقات و گردآوری مدارک مانع ایجاد کند.

 

وکیل نباید در مدافعات خود و با هدف انحراف ذهن دادگاه مطالبی را عامدانه  مطرح کند که ارتباطی با موضوع وکالت داده شده ندارد.

 

 وکیل نمیتواند بغیر از موکل خود کس دیگری را مجبور به ارائه اطلاعات خود درباره پرونده نمایدمگر آنکه  فرد یاد شده از اقربا و یا کارمندان موکل باشد.

 

در مورد بالا الزام به ارائه اطلاعات و ادای شهادت در موردی مجاز است که در تضاد با منافع و مصالح شاهد و یا مطلع نباشد.

 

 

 

ماده 5-3- بیطرفی دادگاه

 

 

 

وکیل  نباید با شیوه های غیر قانونی سعی در اغنای قاضی و یا بازپرسان نماید.

 

وکیل نمیتواند یکطرفه و بلاجهت با قاضی یا بازپرسان ارتباط برقرار نماید.

 

وکیل نماید در اعمالی که باعث انحراف ذهن دادگاه میشوند مشارکت جوید.

 

 

 

 

 

ماده 6-3 علنی بودن دادرسی

 

 

 

وکیلی که در پرونده مفتوح و یا پرونده  مختوم وکالت داشته است مجاز نیست اقدام به مصاحبه و یا درج اطلاعات پرونده در رسانه ها نماید بطوری که اطمینان داشته باشد این اطلاعات با واکنش منفی  افکار عمومی در قبال موکل را در بر خواهد داشت.

 

وکیل در اعلام موارد زیر مجاز است:

 

- نوع اتهام ، محتویات دفاعیه و یا شکایتنامه مگر در مواردی که قانون ممنوع اعلام کرده باشد.

 

- اطلاعات که بطور عادی در دسترس عموم هست.

 

- اطلاعاتی که تحقیقات درباره آن در جریان است.

 

- اطلاعات درباره مراح انجام شده دادرسی.

 

- متن درخواست جمع آوری اسناد و مدارک مربوط به پرونده

 

- متن اخطاریه درباره مواردی که ممکن است درباره افراد مرتبط با پرونده زیان آور باشد.

 

- در پر.نده های جنایی، اعلام نام ، محل اقامت ، شفل و وضعیت خانوادگی ، محل وقوع جرم و هویت مامور رسیدگی کننده به پرونده موکل بلامانع است.

 

وکلای شاغل در موسسلا و ادارات دولتی مجاز به افشای اطلاعات دولتی مرتبط با پرونده نیستند.

 

 

 

ماده 7- 3- شهادت وکیل

 

 

 

وکلا مجاز به  وکالت در پرونده هایی که در آنها ادای شهادت نموده اند نیستندمگر آنکه  شهادت در امور غیر ترافعی و یا در مورد امور مربوط یه حق الوکاله باشد و یا آنکه عدم مداخله وکیل موجب ایجاد صعوبت در روند دادرسی گردد.

 

در مواردی که یکی از وکلای شاغل در موسسه حقوقی ادای شهادت نموده است ، وکلای دیگر میتوانند وکالت پرونده را برعهده گیرند.

 

 

 

ماده 8-3- وظایف خاص دادستان

 

 

 

دادستان باید از تعقیب اتهاماتی که قابل انتصاب به متهم نیست اجتناب کند.دادستان باید اطمینان حاصل کند که متهم قبل از دادرسی از حقوق خود در مقام متهم آگاهی یافته است و به وکیل دسترسی دارد.

 

بطور مرتب اطلاعات و مدارک لازم را در خصوص رفع اتهام و یا تخفیف مجازات متهم را جمع آوری نموده و در اختیار هیات منصفه قرار دهد.

 

دادستان نباید در روند اجرای وظایف وکالتی وکلا مانعی ایجاد کند و یا در دسترسی آنها به اطلاعات مانعی ایجاد کند مگر آنکه اطلاعات مورد نظر از نظر دولتی ممنوع باشند .

 

دادستان باید افراد متصدی در دادگاه را از اظهارنظر عمومی درباره پرونده های جنایی که ممکن است از جانب افکار عمومی آزاردهنده  تلقی شوند خودداری کنند.

 

 

 

ماده 9-3 وکالت در پرونده های غیر قضایی

 

 

 

وکلایی که در برابر محاکم قانونی یا اداری انجام وظیفه میکنند باید به اطلاع آنها برسانند که وکالت آنها تفاوتی با وکالت در محاکم قضایی ندارد و با قوانین موضوعه وکالتی انطباق دارد.

 

 

 

ماده 1-4- صداقت در عملکرد

 

 

 

وکیل نباید در برابر اشخاص ثالث متوسل به دروغ و حیله بشود و یا اینکه در مواقع ضروری از ارائه اطلاعات مورد نیاز در پرونده های جنایی و یا کلاهبرداری خودداری کند مگر  آنکه قانون چنین اقتضا کند.

 

 

 

ماده 2-4 تعامل با موکل

 

 

 

وکیل نباید درباره امور وکالت داده شده تعاملی با معارض و یا وکیل او داشته باشد مگر آنکه بر حسب قانون مجاز به این کار باشد.

 

 

 

ماده 3-4- تعامل با اشخاص ثالث

 

 

 

در مواقعی که وکیل با شخص ثالثی مرتبط با پرونده ارتباط برقرار میکند لازم است تا سمت وکالت خود را به اطلاع وی برساند. وکیل نباید  به شخص ثالث مشاوره و یا اطلاعاتی بدهد که ممکن است بر علیه موکل وی استفاده شود.

 

 

 

 

 

ماده 4-4 - احترام به حقوق اشخاص ثالث

 

 

 

وکیل نباید در انجام وظایف وکالتی  اقداماتی انجام دهد که باعث تاخیر و یا وارد آمدن مشقت به اشخاص ثالث شود.هنگامی که وکیل یادداشتی را دریافت میکند که اشتباها ارساتل شده باید فورا ارسال کندده را مطلع سازد.

 

 

 

ماده 1-5 تکالیف شرکای موسسات حقوقی

 

 

 

شرکای موسسات حقوقی و وکلایی که بطور جمعی کار میکنند باید تلاش نمایند تا خود و همکارانشان وظایف وکالتی خود را بر اساس قوانین و مقررات انجام دهند.

 

وکلای شاغل در موسسات حقوقی  در قبال اعمال مرتکب شده دیگر وکلای موسسه مسئولیت دارند در صورتیکه وکیل خاطی بنا به دستور مدیر موسسه قانون شکنی کرده باشد.

 

 

 

ماده 2-5 تعهدات وکلای فرعی

 

 

 

وکیل موظف است تا در امور وکالتی از مقررات وکالت تبعیت کند.

 

وکیل فرعی مجاز به  تخلف از قوانین نیست حتی اگر وکیل اصلی مرتکب خلاف شود و یا چنین دستوری به وی دهد.

 

 

ماده 3-5- تعهدات  متوجه کارکنان غیر وکیل موسسات حقوقی

کارکنان حقوقی و غیر حقوقی موسسات حقوقی  باید تمام تلاش خود را برای صیانت از منافع و مصالح موکلان انجام دهند.

مدیر موسسه حقوقی باید بر عملکرد مطلوب پرسنل غیر حقوقی موسسه نظارت داشته باشد و در صورت حدوث تخلف مسئول خواهد بود.

 

 ماده 4-5- استقلال حرفه ای وکلا

 

در موارد زیر وکیل یل موسسه حقوقی ملزم به تقسیم عواید دریافتی و حق الزحمه وکالت با دیگر وکلا یا موسسات حقوقی خواهد بود  :

در مورد تقسیم کار موافقتنامه کتبی  امضا شده باشد.

وکیل حق توکیل داشته باشد و پرسنل حقوقی یا غیر حقوقی را در پیگیری پرونده بکار گرفته باشد.

وکیل یا موسسه حقوقی مجاز نیست در امور صرف وکالتی از افراد غیر حقوقی  استفاده کند و یا از مشاوره های آنها استفاده  کند.

وکلا مجاز به کار در موسسات حقوقی که تحت مدیریت افراد غیر وکیل هستند نمیباشد.

 

ماده 5-5 اعمال قانونی بدون اجازه

وکیل نباید اعمال حقوقی را که خلاف مقتضای مقررات وکالتی است انجام دهد.

وکیل نباید در انجام اعمال قانونی بدون مجوز به افرادی که عضو کانون وکلای مونتانا نیستند کمک کند.

 

ماده 6-5 – محدودیت  اشتغال

وکیل نباید در مشاغلی شریک ، سهامدار و یا فعال شود که سبب محدود سازی فعالیتهای وکالتی وی بر اساس قرارداد با کارفرما شود و یا اینکه وی را از مداخله در روند حل اختلافات و غیره ممنوع سازد.

 

ماده 1-6- خدمات عام المنفعه

هر وکیل موظف است خدمات خود را به افراد بی بضاعت ارائه دهد.و هر ساله حداقل 50 ساعت از وقت کاری خود را صرف خدمت گزاری به افراد مستمند نماید.

افراد مستمند عبارتند از : فقرا، بیماران، پناهندگان و اقلیتهای قومی و مذهبی.

خدمات عام المنفعه میتوند به گروههای حقوق بشری حقوق شهروندی آموزشی و اجتماعی  بدون دریافت حق الوکاله و یا با تخفیف ارائه شود.

حمایت از جنبشهای حقوقی و انجمنهای مردم نهاد نیز در زمره خدمات عام المنفعه برای وکلا محسوب میشود.

 

ماده 2-6- وکالت تسخیری

وکیل نباید از وکالت تسخیری موکلین بر اساس حکم دادگاه اعراض کند مگر آنکه قبول  وکالت در تعارض با قوانین وکالتی باشد و یا اینکه وکیل قادر به ایفای تعهدات وکالتی خود در برابر موکل نباشد.

 

ماده 3-6- عضویت در سازمانهای خدمات حقوقی

وکیل میتواند علاوه بر اشتغال در موسسات حقوقی ، بعنوان مدیر و یا مشاور حقوقی در سازمانهای خدمات حقوقی کار کند.

مگر آنکه سازمان حقوقی خدماتی در تعارض با اهداف وکالتی وکیل ارائه نماید.

 

ماده 4-6- اعمال حقوقی موثر در منافع موکل

وکیل میتواند در سازمانهای متولی اصلاح قوانین عضویت داشته باشد هر چند که عملکرد آن سازمان در جهت منافع یا مصالح موکل باشد.

در صورتی که وکیل شاغل در سازمان ، اقدامی را در جهت منافع موکل خود تشخیص دهد باید این مطلب را به اطلاع برساند لکن مجاز به افشای هویت موکل خود نیست.

 

 ماده 5-6- خدمات حقوقی غیر انتفاعی

وکیل میتواند در سازمانهای عام المنفعه به ارائه خدمات رایگان مشاوره ای اشتغال داشته باشد لکن موکل نمیتواند بغیر از خدمات دریافتی از وکیل در برنامه عام المنفعه انتظار وکالت یا تداوم خدمات مشاوره ای را بطور رایگان داشته باشد.

لکن در مواردیکه ارائه مشاوره بر خلاف قانون باشد و یا وکیل دیگری در موسسه حقوقی مشار الیه قبلا  از وکالت موکل مورد نظر منع شده باشد ، آنگاه امکان ادامه وکالت بطور عادی و دریافت حق الزحمه وجود نخواهد داشت.

 

ماده 1-7 تعامل درباره خدمات حقوقی

وکیل نباید در خصوص امر وکالت و یا وکلای دیگر اطلاعات کذب  منتشر کند.اطلاعات کذب عبارتند از هرگونه  تغیر واقعیت و یا کتمان اسناد و مدارک موثر در دادرسی.

 

ماده 2-7- تبلیغات

وکیل میتواند برای خدمات حقوقی خود از روشهای مختلف تبلیغات در رسانه ها استفاده کند.

در انجام تبلیغات لازم است تا وکیل تمتم هزینه های مربوط به تبلیغات و آبونمان وکالتی خود را پرداخت نماید. در تبلیغات باید نام و آدرس وکیل یا موسسه حقوقی قید شود.

 

ماده 3-7- ارتباط مستقیم با موکلان احتمالی

وکیل نباید  در تماس با موکلان احتمالی از آنها درخواست دریافت وکالت و یا اشتغال نماید مگر آنکه فرد مزبور خود وکیل باشد یا آنکه رابطه نزدیک فامیلی یا حرفه ای با وی داشته باشد.در موارد زیر وکیل نباید بطور کتبی درخواست اخذ وکالت از موکلین احتمالی بنماید:

- موکل احتمالی قبلا عدم تمایل خود در اعطای وکالت را ابراز کرده باشد

- وضعیت روحی یا جسمی موکل احتمالی در شرائط متعادل برای اخذ تصمیم درباره تعطای وکالت نباشد

هر گونه درخواست مکتوب برای اخذ وکالت موکلین احتمالی باید حاوی عبارت advertising material  در سربرگ  باشدهرگونه تبلیغات  خدمات حقوقی و درخواست اخذ وکالت باید مطابق با مقررات وکالتی باشد هرچند که توسط افراد غیر وکیل انجام شود.

 

ماده 4-7- اطلاع رسانی درباره حوزه های فعالیت

وکیل باید درباره حیطه هایی که در آن فعالیت میکند و یا فعال نیست و همچنین محدودیتهای کاری خود  به موکلین اطلاع رسانی کند.

وکلایی که در خصوص علائم تجاری و یا ثبت اختراعات در آمریکا فعالیت میکنند با حائز عنوان patent attorney  باشند. وکالت در دعاوی مربوط به حقوق دریایی نیز نیازمند عنوان admiralty proctor  هستند.

تمامی مجوزها ی اشتغال به وکالت در امور خاص باید به تائید  اتحادیه وکلای آمریکا برسد.

 

ماده 5-7-   نام و عنوان موسسات حقوقی

 

 

وکیل نباید در انتخاب نام موسسه حقوقی از اسامی نامانوس و یا نامتعارف  استفاده کند.نامهای تجاری مورد استفاده وکلا نباید به ارتباط با سازمانهای دولتی و یا قضایی دلالت کننددموسسات حقوقی که در نواحی مختلف شعبه دارند باید از نام واحد استفاده کنند ولی میتوانند تمایز محل فعالیت خود را مشخص کنند.

اگر فعالیت حقوقی بصورت مشارکت و یا همکاری است این مطلب باید در نام موسسه حقوقی قید شود.

 

1-8- امور اداری کانون وکلا

متقاضیان عضویت در کانون وکلای مونتانا و یا کسانی که برای امور اداری به کانون مرجعه میکنند  نباید عامدانه اطلاعات غلط ارائه دهند و یا از افشای اطلاعات لازم خودداری کنند مگر به حکم قانون.

 

 2-8- مقامات حقوقی و قضایی

وکیل نباید اطلاعات موثر در پرونده را عامدا نادیده بگیرد. وکلای متقاضی تصدی مشاغل قضایی باید از مقررات قضایی پیروی کنند.

 

ما ده 3-8-گزارش تخلف

اگر وکیلی از تخلف وکیل دیگر و یا کتمان حقایق و یا تقلب وی آگاه شود باید مراتب  را به کانون وکلای مونتانا گزارش دهد.

در مورد تخلف قضات نیز وکلا میتوانند مرلتب را به مقام ذیصلاح گزارش دهند.

وکیل میتواند در گزارش خود اطلاعات شخصی خود یا موکل را افشا نکند.

 

ماده 4-8 موارد زیر برای وکلا تخلف محسوب میشود :

-         نقض مقررات حرفه ای یا قصد به نقض آن

-         ارتکاب جرائم جنایی که اعتبار وکیل  را زیر سوال ببرد

-         مشارکت در کلاهبرداری ، جعل یا تقلب

-         اعمال نفوذ برای انحراف ذهن دادگاه

 

 ماده 5-8- صلاحیت قضایی

افرادی که وکیل نیستند و یا مدت مدیدی وکالت ننموده اند و اکنون خ.استار اشتغال به وکالت هستند باید از دادگاه  ایالتی مونتانا درخواست صدور پروانه وکالت نمایند.

در صورت موافقت دادگاه با اعطای پروانه وکالت یک کپی از آن جهت اطلاع برای کانون وکلای ایالت مونتانا ارسال خواهد شد.افرادی که مجاز به وکالت نیستند در صورت مبادرت به این کار بعنوان ناقض این قانون شناخته خواهند شد.

 

اول آوریل 2004

مصوب پنجم ژوئیه 2005

[ ۹۱/۱۲/۰۲ ] [ ] [ یحیی الیاسی ] 

رييس اتحاديه سراسري كانون‌هاي وكلاي دادگستري ايران (اسكودا) مجموع شركت‌كنندگان آزمون ورودي وكالت در سال ۹۱ در كل كشور را ۴۴ هزار و ۲۵ نفر اعلام كرد كه به گفته‌ي او از مجموع اين تعداد ۲۰ هزار و ۳۵۵ نفر زن و ۲۳ هزار و ۶۷۰ نفر مرد هستند.علي‌مندني‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره آمار تفكيك جنسيتي آزمون وكالت سال ۹۱ گفت: ليستي از سوي سازمان سنجش آموزش كشور استخراج و در اختيار اتحاديه قرار داده شده است و به دليل اينكه ممكن است داوطلباني در دو كانون ثبت‌نام كرده باشند و در اين فهرست نام آنها در ستون داوطلبان هر دو كانون در آمار منظور شده باشد لذا ليست تهيه شده، ليستي خام است و ليست خالص پس از بررسي نهايي مشخص و به كانون‌ها ابلاغ خواهد شد. همچنين كم و زياد شدن ارقام موجود در اين ليست بسيار جزيي بوده و قابل ملاحظه نيست.وي درباره داوطلباني كه ممكن است دو كانون ثبت‌نام كرده باشند، با بيان اينكه اصل بر اين است كه هر داوطلب حق دارد كه يك كانون را با كد خاص و با توجه به موقعيت و شرايط خود انتخاب كند، ادامه داد: همانگونه كه در آگهي ثبت‌نام هم آمده، اگر داوطلبي استثنائا در دو كانون ثبت‌نام كند، در بررسي نهايي كه سازمان سنجش انجام مي‌دهد بنابر رويه موجود اين سازمان ثبت‌نام دوم يعني آخرين اراده‌ي داوطلب را ملاك انتخاب قرار خواهد گرفت.رييس اتحاديه سراسري كانون‌هاي وكلاي دادگستري ايران (اسكودا) درباره مخالفت خود با بحث بومي‌گزيني براي شركت در آزمون وكالت سال ۹۱ نيز گفت: با همه احترام به همكاراني كه بنا به دلايل خاص خود با بومي‌گزيني موافقند و نيز با رعايت حريم حرمت استقلال كانون‌هاي وكلاي دادگستري كه براي همه اعضاي خانواده بزرگ كانون وكلاي دادگستري محوريت داشته و دارد و تاكيد و پافشاري تمام و كمال بر صيانت از استقلال واقعي اين نهاد ديرپاي مدني؛ ولي از نظر بنده به عنوان عضو كوچكي از اين مجموعه آبرومند، بومي‌گزيني نه از منظر علمي، نه از منظر اجتماعي و نه از نگاه كلان ملي تامين كننده مصالح و منافع كانون وكلاي دادگستري نيست و در ارزيابي نهايي تبعيض و نابرابري را رقم زده و با قانون اساسي و قوانين موضوعه همخواني نداشته است.مندني‌پور ادامه داد: با توجه به اينكه بومي‌گزيني در زمينه‌هاي ديگر نيز نتوانسته است آنچنان كه هدف واضعان آن بوده نتايج مطلوب را در مناطق موردنظر به دست آورد لذا جا دارد براي رفع نگراني همكاران در پاره‌اي از كانون‌هاي وكلاي دادگستري كشور كه در جاي خود هم مقبول است و هم قابل بحث و بررسي، ساز و كارهاي ديگري به كار گرفته شود.وي درباره اعلام نتايج آزمون وكالت سال ۹۱ نيز گفت: برابر قرارداد منعقده با سازمان سنجش آموزش كشور، يك ماه بعد از برگزاري آزمون، كارنامه‌هاي داوطلبان در سايت سازمان سنجش و اسكودا قابل مشاهده خواهد بود و در همان روز به كانون‌هاي سراسر كشور نيز ابلاغ مي‌شود كه قطعا پيش از پايان آذرماه اسامي پذيرفته‌شدگان به اطلاع شركت‌كنندگان در آزمون خواهد رسيد.رييس اتحاديه سراسري كانون‌هاي وكلاي دادگستري ايران (اسكودا) با اشاره به اينكه مجموع شركت‌كنندگان در آزمون وكالت ۹۱ در كل كشور، ۴۴ هزار و ۲۵ نفر است، ادامه داد: از اين تعداد، ۲۰ هزار و ۳۵۵ نفر زن و ۲۳ هزار و ۶۷۰ نفر مرد است كه درصد شركت‌كنندگان زن نسبت به كل شركت كنندگان ۴۶/۲۳ درصد و درصد شركت‌كنندگان مرد نسبت به كل شركت‌كنندگان ۵۳/۷۷ درصد است.مندني‌پور درباره اينكه بيشترين و كمترين تعداد داوطلبان در آزمون وكالت سال ۹۱ مربوط به كدام كانون است، اظهار كرد: كانون وكلاي دادگستري مركز شامل استان‌هاي تهران، سمنان، يزد، هرمزگان و سيستان و بلوچستان با تعداد ۱۳ هزار و ۲۰۷ نفر شركت‌كننده (۶۶۰۱ نفر زن و ۶۶۰۶ نفر مرد) بيشترين تعداد داوطلب و كانون وكلاي دادگستري استان مركزي (اراك) با تعداد ۲۶۰ نفر شركت‌كننده كمترين تعداد داوطلب را به خود اختصاص داده‌اند.وي در ادامه يادآور شد: تعداد داوطلباني كه در سال ۹۱ پذيرفته خواهند شد، نسبت به آزمون سال گذشته ۱۲ درصد افزايش خواهد داشت.مندني‌پور در ادامه تعداد شركت‌كنندگان آزمون ورودي وكالت سال ۹۱ را به تفكيك جنسيتي به شرح زير اعلام كرد:

رديف - نام كانون – زن – مرد – جمع كل شركت‌كنندگان

۱- كانون مركز – ۶۶۰۱- ۶۶۰۶ - ۱۳۲۰۷

۲- آذربايجان شرقي – ۱۰۳۳ – ۱۸۱۸- ۲۸۵۱

۳- فارس – ۱۳۹۱- ۱۷۳۳- ۳۱۲۴

۴- اصفهان – ۱۴۵۱ – ۱۴۹۲ – ۲۹۴۳

۵- آذربايجان‌غربي – ۷۱۸-۱۰۹۳-۱۸۱۱

۶- مازندران – ۴۸۴-۶۰۴- ۱۰۸۸

۷- خراسان – ۱۲۷۹- ۱۰۶۲-۲۳۴۱

۸- گيلان – ۷۳۱-۶۶۷-۱۳۹۸

۹- قزوين – ۴۱۹-۴۳۶- ۸۵۵

۱۰- خوزستان – ۱۱۵۷-۱۵۵۶-۲۷۱۳

۱۱- كرمانشاه – ۴۹۲-۶۳۹-۱۱۳۱

۱۲- همدان – ۳۰۹-۴۳۸- ۷۴۷

۱۳- قم – ۱۴۷ – ۲۶۶ – ۴۱۳

۱۴- كردستان – ۳۸۷- ۵۹۸ – ۹۸۵

۱۵- گلستان – ۴۸۶ – ۴۹۲ – ۹۷۸

۱۶- اردبيل – ۳۰۸- ۴۹۱- ۷۹۹

۱۷- مركزي (اراك) – ۱۲۲- ۱۳۸ – ۲۶۰

۱۸- بوشهر – ۵۲۶ – ۷۷۷- ۱۳۰۳

۱۹- زنجان – ۲۳۱- ۲۸۲ – ۵۱۳

۲۰- لرستان – ۴۳۹ – ۶۸۷- ۱۱۲۶

۲۱- كرمان – ۱۰۱۷-۱۰۵۵-۲۰۷۲

۲۲- البرز – ۶۲۷- ۷۴۱- ۱۳۶۸وي هم‌چنين ظرفيت كانون‌هاي وكلا جهت آزمون ورودي وكالت در سال ۹۰ را دو هزار و ۳۲۱ نفر و در سال ۹۱ را دو هزار و ۶۳۲ نفر اعلام كرد كه اين ظرفيت‌ها به تفكيك كانون‌هاي وكلاي دادگستري به شرح زير است:

كد كانون - نام كانون – ظرفيت سال ۹۰ – ظرفيت سال ۹۱

۱- كانون مركز (مشتمل بر استان‌هاي تهران، سمنان، يزد، هرمزگان و سيستان و بلوچستان)- ۱۲۲۰ نفر- ۱۰۰۰ نفر

۲- آذربايجان‌شرقي – ۱۰۰ نفر – ۲۰۰ نفر

۳- فارس و كهكيلويه و بويراحمد – ۱۶۰ نفر – ۱۶۰ نفر

۴- اصفهان و چهارمحال و بختياري – ۱۸۰ نفر – ۱۹۰ نفر

۵- آذربايجان غربي – ۲۰ نفر – ۷۵ نفر

۶- مازندران – ۵۰ نفر – ۶۰ نفر

۷- خراسان رضوي، شمالي و جنوبي – ۱۰۰ نفر – ۱۱۰ نفر

۸- گيلان – ۵۰ نفر – ۵۰ نفر

۹- قزوين – ۴۰ نفر – ۶۰ نفر

۱۰- خوزستان – ۳۵ نفر – ۱۰۰ نفر

۱۱- كرمانشاه و ايلام – ۴۰ نفر – ۴۰ نفر

۱۲- همدان – ۳۵ نفر – ۴۰ نفر

۱۳- قم – ۲۵ نفر – ۳۰ نفر

۱۴- كردستان – ۲۱ نفر – ۵۰ نفر

۱۵- گلستان – ۳۰ نفر – ۵۰ نفر

۱۶- اردبيل – ۳۰ نفر – ۲۵ نفر

۱۷- مركزي (اراك) – ۲۵ نفر – ۱۵ نفر

۱۸- بوشهر – ۶۰ نفر – ۷۵ نفر

۱۹- زنجان – ۳۰ نفر – ۳۰ نفر

۲۰- لرستان – ۴۰ نفر – ۵۰ نفر

۲۱- كرمان – ۳۰ نفر – ۱۴۲ نفر

۲۲ – البرز – صفر – ۸۰ نفر

[ ۹۱/۰۷/۲۵ ] [ ] [ یحیی الیاسی ]

معرفی کلی نرم افزار وکالت سقراط:

نرم افزاری است جهت تسهیل انجام کارهای وکلا و حقوقدانان. با استفاده از این نرم افزار شما توانایی دسترسی بسیار سریع به کلیه قوانین،کلیه آراء وحدت رویه،کلیه نظریات مشورتی،کلیه نشستهای قضایی ، توانایی بروزرسانی ماهانه این قوانین،یافتن ارتباط مواد قانونی با آراء وحدت رویه، نظریات مشورتی و... را دارید. همچنین کارهای مربوط به نگهداری پرونده ها، اطلاعات موکلین، اطلاعات مالی طرف حسابها، تولید و چاپ اتوماتیک شکوائیه، دادخواست و...، ثبت قرارها و یادآوری آنها، و بسیاری از امکانات دیگر، در این نرم افزار موجود است. این نرم افزار با تمام نرم افزارهای موجود از لحاظ کارایی، امکانات، تسهیل امور، به روز بودن، راحتی استفاده و قیمت، فرق استثنایی داشته و همیشه از آن استفاده خواهید نمود و پی خواهید برد که نرم افزار مفیدی است.

راحتی استفاده از نرم افزار:

این نرم افزار طوری طراحی شده است که نیاز به هیچ دانش قبلی از کامپیوتر ندارد، فقط کافی است بتوانید دکمه ماوس را فشار دهید، بقیه کارها خود نرم افزار به شما یاد خواهد داد، این نرم افزار دارای یک راهنمای درونی هوشمند است که در تمام مراحل کنار شما خواهد بود و به شما خواهد گفت که کدام دکمه یا کلید را فشار دهید تا به مقصود خود برسید. این نرم افزار به صورت اتوماتیک بروز شده و تغییرات قوانین، آراء وحدت رویه جدید، نظریات مشورتی جدید و... در آن اعمال می شود.

جهت اطلاعات بیشتر به سایت www.ghahramansoftware.com مراجعه فرمایید.

 

Proin sed aliquam felis

[ ۹۱/۰۷/۲۲ ] [ ] [ یحیی الیاسی ]
 باسلام

ضمن خسته نباشید به داوطلبین آزمون وکالت این عزیزان می توانند از لینک زیر اقدام به خرید کارت اعتباری ثبت نام نمایند.

فروش کارت اعتباری ثبت نام آزمون کاراموزی وکالت کانون وکلای دادگستری سال 1391برچسب‌ها: لینک ثبت نام آزمون وکالت 91
[ ۹۱/۰۷/۰۱ ] [ ] [ یحیی الیاسی ]

 قانون مجازات اسلامي سابق مبناي طرح سئوال در آزمون وكالت سال ۹۱ خواهد بود

اتحاديه سراسري كانونهاي وكلاي دادگستري ايران (اسكودا) ضمن درك موقعيت و به ويژه دغدغه متقاضيان آزمون وكالت سال ۱۳۹۱ بدينوسيله به اطلاع اين داوطلبان مي رساند:

چنانچه كم و بيش در جريان روند تصويب قانون جديد مجازات اسلامي تا مرحله ي پس از تاييد شوراي نگهبان قرار داريد؛ در فاصله چند ماهه تا اين زمان (۲۹ شهريور) نه تنها براي متقاضيان شركت در آزمون وكالت پيش رو كه براي اسكودا يعني متولّي انجام اين مهم نيز “عدم ابلاغ” آن دغدغه بزرگي را فراهم آورده است. تا جائي كه در راستاي انجام وظائف اخلاقي –قانوني به رغم عدم مسووليت، خود را در اين دلمشغولي سهيم دانسته و مي دانيم؛

اسكودا به كرات در مناسبت ها و از مجاري گوناگون اعلام كرده است كه “اصل بر حاكميت قانون فعلي است.” بنابراين منطق ايجاب مي نمايد در طرح سوالات نيز اين مهم مدّ نظر قرار گيرد. به عبارت ديگر بايد بپذيريم تا زماني كه قانون جديد رسماً و طي مراحل قانوني عنوان “قانون” را پيدا نكرده، همچنان “قانون سابق” بر زندگي شهروندان حاكم باشد. ما كه خود بر خلاف عرف معمول دنيا دستي بر آتش نداشته، تماشاچي هم نبوده بلكه شنونده اي در حاشيه ايم!!

و اما به نقل قول از رياست محترم قوه قضائيه در نشست اخيرشان با دانشجويان در همين ارتباط يعني علت تاخير در ابلاغ قانون جديد مجازات اسلامي چنين شنيده ايم “...برخي از ايرادات در اين قانون ماهوي است و شوراي نگهبان هم اشكالات خلاف شرع گرفته است. ولي خودمان موافق اين هستيم كه قانونگذاري نبايد چنين باشد.زيرا اين قانون در مرحله ابلاغ بود ولي دوباره به شوراي نگهبان بازگشت.”

ملاحظه مي فرمائيد، خود قوه قضائيه هم چندان راضي به نظر نمي رسد، تا چه رسد به شهروندان!!

از آنجائي كه زمان برگزاري آزمون وكالت (۱۹ آبان ماه) نزديك است و انجام تشريفات قانوني آن با عنايت به وسعت، گستردگي و دقت در طراحي سوالات و بازبيني، ماشين نويسي و آماده سازي آنها با همكاري سازمان سنجش زمان مي طلبد، لذا با در نظر گرفتن اين واقعيت و از طرف ديگر اينكه هر مصوبه قانوني پس از گذر از مراحل قانوني در قالب مواد ۱ و ۲ و ۳ قانون مدني لباس قانون به خود پوشيده و رسماً جايگاه و قدرت قانوني پيدا مي كند. بنابراين در چنين فرصت زماني طرح سوالات براي آزمون ۱۹ آبان ماه با توجه به فرصت اندك زماني قانوناً از قانون جديد مجازات اسلامي منتفي و عملاً امكان پذير نيست و همچنان از همين قانون موجود فعلي كه از ۱۳۶۰ تا كنون چند بار دستخوش تغيير و دگرگوني شده و دوره هاي ۱۰ ساله و ۵ ساله آزمايشي!! آن در سال ۹۰ به پايان رسيده! بهره خواهيم برد.

شايان يادآوري است ديگر لوايح در دست بررسي همچون تجارت و آئين دادرسي كيفري نيز در همين حال و هوا سير مي كنند. البته با فاصله قابل توجه پشت سر “قانون مجازات اسلامي”!

منبع: اتحادیه کانونهای وکلای دادگستری ایران


برچسب‌ها: قانون مجازات در آزمون وکالت, قانون مجازات جدید, قانون مجازات قدیم
[ ۹۱/۰۶/۳۱ ] [ ] [ یحیی الیاسی ]

 

اگر در نوشتن دادخواست با کمی شک مواجه شدید این مطلب رو بخونید.


شما مي توانيد??? ادامه مطلب ???را از همين لينک دنبال کنيد
[ ۹۱/۰۶/۱۸ ] [ ] [ یحیی الیاسی ]
 

 
  
 
 

 

به نام خدا         

  .....  بدون اختبار........                                                                                                                                                                           

یکی از مشکلات کانونها ، ابهامات موجود در بند (( د)) ماده 8 اصلاحی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری است.

صرفنظر از مشکلات ماهوی این حکم قانونی، از جمله مشکلات موجود، تفسیر عباراتی همچون (( سمتهای حقوقی)) ، (( سی سال سابقه خدمت)) و لزوم یا عدم لزوم شرکت در اختبار جهت مشمولین این بند است که منجر به تشکیل پرونده هایی در دادگاه انتظامی قضات شده است . در کانون گلستان نیز آقای ح –ت از مشمولین بند مذکور تقاضا نمود که پس از طی دوره کارآموزی ، بدون شرکت و قبولی در اختبار، جهت وی پروانه وکالت پایه یک دادگستری صادرشود که با این تقاضا مخالفت بعمل آمد و در نتیجه نامبرده به دادگاه انتظامی قضات اعتراض و با دفاعیات بعمل آمده، دادگاه انتظامی قضات طی دادنامه شماره 565 مورخ 27/12/90، اعتراض وی را مردود شناخت.گرچه علت رد اعتراض ، مسائل شکلی بوده و راجع به ماهیت موضوع اظهارنظری نشده اما جهت بررسی و اعلام نظر سایر دوستان متن لایحه دفاعیه کانون وکلای گلستان و همچنین دادنامه دادگاه انتظامی قضات ذیلاً خواهد آمد.

                                                                                      رضا سلیمانی وکیل دادگستری

مرجع رسیدگی: شعبه دوم دادگاه عالی انتظامی قضات

هیأت دادرسان: آقایان رسول فرهودی، عبدالرحیم سمسارزاده، حسین ضیاءالدینی مستشاران دادگاه

موضوع رسیدگی : اعتراض آقای ..................................کارآموز وکالت نسبت به تصمیم مورخ 5/8/1390 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری گلستان.

خلاصه جریان پرونده:

در این پرونده آقای.......................کارآموز وکالت بموجب لایحه ای که به شماره 600/3606/9000 در تاریخ 27/10/1390 ثبت دبیرخانه دادگاه عالی انتظامی قضات گردیده نسبت به تصمیم هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری استان گلستان اعتراض نموده و از دادگاه عالی انتظامی قضات تقاضای فسخ تصمیم کانون و الزام کانون به صدور پروانه وکالت درجه اول به استناد بند د ماده 8 لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری را نموده است و در جهت رسیدگی نسخه دوم لایحه اعتراضیه نسبت به تصمیم هیأت مدیره کانون مذکور به کانون وکلای دادگستری استان گلستان ارسال شده تا پرونده امر را ضمن اظهارنظر صریح به این دادگاه ارسال دارند و کانون مذکور نیز در پاسخ لایحه شماره 2671 مورخ 25/11/90 را به ضمیمه پرونده مربوط ارسال نموده است و حسب مندرجات پرونده واصله از کانون آقای ............................به استناد بند دال ماده 8 لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری از کانون وکلای دادگستری تقاضای اخذ پروانه وکالت نموده و درخواست وی به شماره 1010 مورخ 16/6/89 ثبت دفتر کانون وکلای دادگستری استان گلستان شده و به حکایت مندرجات برگ 103 پرونده واصله از کانون مذکور پروانه کارآموزی وکالت به نامبرده تحویل شده است و در تاریخ 5/8/1390 آقای..................... .......شرحی بعنوان ریاست محترم کانون وکلای دادگستری استان گلستان مرقوم نموده و اظهار نموده اینجانب...........................دارای پروانه وکالت کارآموزی شماره 382 ( مشمول بند د قانون) که به حول قوه الهی و با تشکر از زحمات بی شائبه دست اندرکاران کانون بویژه اعضاء محترم هیأت مدیره و.....و قضات محترم شعبات 106 جزائی و سوم حقوقی گرگان که نسبت به این حقیر زحماتی را متحمل شده اند تا توانستم دوره نه ماه کارآموزی را به اتمام رسانده تا بتوانم با استعانت از درگاه خداوند متعال در آینده در این حرفه مقدس وظیفه دینی، ملی، وجدانی خود را در امر وکالت به سرانجام برسانم لذا با عنایت به ماده 8 لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب 5/12/1333 درخواست صدور پروانه وکالت درجه اول از سوی آن کانون را دارد و در ذیل درخواست مذکور مرقوم شده در مورخه 8/9/90 به موجب تصمیم هیأت مدیره محترم کانون گلستان با تقاضای آقای ....................مخالفت به عمل آمده است ....و تصمیم مذکور طی شماره 2117 مورخ 10/9/90 در تاریخ 12/9/90 به آقای ....................ابلاغ شده است و قابل ذکر است که در تصمیم کانون علت مخالفت ذکر نگردیده و متعاقباً نامبرده به تصمیم هیأت مدیره کانون اعتراض نموده است ، اینک شعبه دوم دادگاه عالی انتظامی قضات به ترتیب مرقوم تشکیل است با بررسی مندرجات اوراق پرونده واصله از کانون و لایحه اعتراضیه و لایحه ارسالی کانون و گزارش تهیه شده و انجام مشاوره بشرح آتی مبادرت به صدور رأی می نماید.

                                                                                       رأی دادگاه

با توجه به اینکه تصمیم مورخ 8/9/1390 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری استان گلستان مبنی بر مخالفت با درخواست آقای ........................متقاضی صدور پروانه وکالت در تاریخ 12/9/90 به نامبرده ابلاغ گردیده و اعتراض نامبرده به تصمیم هیأت مدیره کانون مذکور در تاریخ 27/10/90 در دبیرخانه دادگاه عالی انتظامی قضات ثبت گردیده است و لذا بلحاظ انقضای مدت ده روز از تاریخ ابلاغ، اعتراض نامبرده در خارج از مهلت قانونی بوده و قابل رسیدگی نمی باشد.این رأی قطعی است.

و اما متن لایحه تقدیمی کانون بدین شرح است:/             

               ریاست محترم دادگاه عالی انتظامی قضات

             باعرض ادب؛

         بازگشت به نامه شماره 600/3607/9000 مورخ 27/10/90 موضوع اعتراض آقای ............................................ ( کارآموز وکالت) ، مراتب ذیل را در پاسخ به استحضار می رساند:

حسب محتویات پرونده ، مشارالیه در مورخه 13/6/90 تقاضای خود را مبنی بر صدور پروانه کارآموزی در راستای استفاده از بند د ماده 8  لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری تقدیم کانون نموده که پس از طی مراحل اداری و قانونی، با اعطای پروانه کارآموزی وکالت به نامبرده جهت اشتغال در شهر            آق قلا موافقت و با صدور پروانه موصوف در تاریخ 2/11/89 و نظر به گزارش وکیل سرپرست، کارآموزی مشارالیه از تاریخ 9/11/89 آغاز گردیده است.

متعاقب آن ایشان طی تقاضای مورخ 5/8/90، بدون ارائه هیچ یک از تکالیف کارآموزی، اعلام طی دوره کارآموزی نموده و خواستار صدور پروانه وکالت پایه یک بدون شرکت در اختبار می گردد که هیأت مدیره کانون با این تقاضا مخالفت و مراتب طی نامه شماره 2117 مورخ 10/9/90 به نامبرده اعلام و در تاریخ 12/9/90 به مشارالیه ابلاغ می گردد.اما در خصوص اعتراض و شکایت ایشان نسبت به تصمیم هیأت مدیره کانون، خاطرنشان می سازد که این اعتراض به دلایل ذیل وارد نبوده و محکوم به رد می باشد،.زیرا:

1-          با توجه به اینکه تصمیم هیأت مدیره کانون در مورخه 12/9/90 به شاکی ابلاغ گردیده ، برابر مقررات ماده 34 آیین نامه لایحه قانونی استقلال، ایشان ظرف مدت ده روز پس از ابلاغ، حق شکایت از تصمیم کانون را دارا بوده و مهلت قانونی جهت اعتراض، در مورخه 22/9/90 به پایان رسیده است در حالیکه بر اساس محتویات پرونده ، شاکی در تاریخ 27/10/90 شکایت خود را به اداره امور عمومی و دبیرخانه آن دادگاه ارائه نموده که در همین تاریخ و با شماره 600/3606/9000 ثبت گردیده و این موارد در مهر دبیرخانه دادگاه درج شده است. بنابراین با توجه به مراتب فوق ، شکایت مشارالیه خارج از مهلت قانونی یعنی پس از 45 روز، اقامه گردیده و بهمین لحاظ قابلیت استماع و رسیدگی را ندارد.بدیهی است که پذیرش هرگونه اعتراض و شکایت نسبت به تصمیمات و آراء اداری و قضائی، مقید به رعایت مهلت اعتراض توسط شاکی بوده و تصور وجود مهلت نامحدود جهت اعتراض یا شکایت از تصمیمات یا آراء نیز غیرمنطقی و مخالف مقررات و رویه موجود است.

2-  صرفنظر از مطلب فوق، مستحضرید که مشمولین بند د استنادی ، موظف به گذراندن نیمی از مدت مقرر کارآموزی بوده و بعبارت بهتر باید مدت 9 ماه برابر ضوابط قانونی کارآموزی نمایند و نهایتاً برابر ماده 41 آیین نامه لایحه قانونی استقلال، پس از انجام تکالیف، از کانون درخواست اعلام طی دوره کارآموزی نموده و .....به دیگر سخن در پایان مدت کارآموزی، کارآموز وکالت باید تکالیف خود را انجام داده باشد و مدارک آن همانند دفترچه کارآموزی وکالت متضمن مهر و امضاء و تأیید دادگاه، گزارشهای تهیه شده از پرونده ها، کارتحقیقی و ....را به کانون تحویل نماید و برابر تصمیم کمیسیون کارآموزی کانون، این مدارک بایستی حداکثر ظرف مدت 20 روز پس از پایان مدت کارآموزی ، جهت بررسی به کانون تحویل گردد.

           با وصف مراتب فوق، کارآموزی مشارالیه در تاریخ 9/8/90 به پایان رسیده و موظف بوده تا پایان آبان ماه، تکالیف و مدارک مربوطه را به کانون جهت بررسی ارائه و تحویل نماید.اما نامبرده بجای انجام و ارائه تکالیف، در تقاضای خود و همچنین شکایت مطروحه ،اعلام داشته که کارآموزی اش به پایان رسیده و ....در حالیکه تشخیص طی و اتمام دوره کارآموزی به تصریح ماده 41 آیین نامه مشروط به ارائه مدارک و تکالیف دوره کاراموزی بوده و قبل از ارائه این تکالیف، اظهارنظر راجع به انجام یا عدم انجام کارآموزی غیر مقدور است و عدم ارائه به معنای عدم انجام تکالیف می باشد.

بنابراین مشارالیه کماکان کارآموز محسوب و تقاضای صدور پروانه وکالت پایه یک اساساً مخالف قوانین و مقررات و فلسفه کارآموزی می باشد.

3-    در خصوص ماهیت موضوع نیز باید اعلام داشت که ماده 8 لایحه استقلال دارای بندهای مختلفی است که مشمولین بندهای الف و ب و ج آن، کسانی هستند که بایستی حداقل مدت 5 یا 10 سال سابقه کار قضایی داشته باشند و با دارا بودن این حداقل ها ، از کارآموزی معاف بوده و پروانه وکالت درجه اول دریافت می کنند.اما مشمولین بند د کسانی هستند که حداقل مدت 5 سال دارای سمتهای حقوقی در دستگاههای دولتی بوده و سپس بازنشسته شده اند که این اشخاص بایستی نصف مدت مقرر را کارآموزی نمایند. باید توجه داشت که مشمولین این بند در مدت 9 ماهه کارآموزی کلاً از 18 پرونده گزارش تهیه نموده و در چند سخنرانی نیز شرکت و کار تحقیقی مختصری ارائه می نمایند.حال منطقاً اگر به هر دلیل مشمولین بند د را از اختبار معاف بدانیم به معنای آن است که پنج سال فعالیت در سمت حقوقی اداره ای ( که کارمند مربوطه ممکن است هرماه در یک جلسه یا دو جلسه دادگاه، آنهم صرفاً در رابطه با مسائل خاص اداره خود ، شرکت نموده باشد) به انضمام تهیه گزارش از 18 فقره پرونده را معادل پنج سال خدمت قضائی بدانیم که به وضوح نادرستی چنین تفسیری آشکار است و هیچگاه این دو مورد نمیتواند معادل یکدیگر و برابر با هم باشند مگر آنکه بپذیریم مشمولین بند د باید طبق مقررات کارآموزی و در اختبار شرکت و قبول شوند.

نکته دیگر اینکه کاراموزی مذکور در بند د به چه معناست؟ آیا صرف اینکه در ماده 8 قید گردیده و هیچگونه مقرراتی برای کارآموزی آنان پیش بینی نشده، به معنای آن است که مشمول بند د هرگونه می خواهد کارآموزی نماید یا اینکه او نیز مشمول مقررات عام کاراموزی است؟ قطعاً قضات شریف دادگاه عالی انتظامی قضات هم تأیید خواهند نمود که کارآموز بند د تافته جدا بافته ای از سایر کارآموزان نبوده و مقررات عام کاراموزی شامل آنها نیز می باشد و قاعدتاً برای تعیین وظایف کاراموزان باید به مواد 35 تا 42 آیین نامه لایحه قانونی استقلال و شرح و ظایف کارآموزان مصوب همه کانونهای وکلای کشور، مراجعه نمود و اساساً بند د ماده 8 نیز ناظر بر همین مقررات است و نمیتواند جزیره ای مستقل تلقی شود.در این مواد ضمن برشمردن تعدای از وظایف کاراموزان ، در ماده 41 تصریح شده که پس از انجام تکالیف مقرر ، کارآموز میتواند از کانون اعلام طی دوره کارآموزی را تقاضا و این تقاضا به کمیسیون کارآموزی ارجاع و کمیسیون مزبور، مدارک کارآموز را مورد مداقه قرار داده  و اختبار کتبی و شفاهی از او بعمل آورده، گزارش آن را به رئیس کانون خواهد داد تا در هیأت مدیره مطرح و تصمیم مقتضی نسبت به آن اتخاذ شود.

       حال شاکی ادعا نموده که مشمول همه قسمتهای ماده 41 می باشد اما فقط از اختبار کتبی و شفاهی معاف و مستثنا است؟ چرا؟

     مقررات کارآموزی استثناء بردار نیست و ماده 41 نیز مجموعه ای از تکالیف است و کمیسیون کارآموزی هنگامی می تواند گزارش خود در خصوص تقاضای کارآموز را به رئیس کانون جهت طرح در هیأت مدیره ارائه کندکه مدارک کارآموز را بررسی و اختبار کتبی و شفاهی از وی بعمل آورد و هیأت مدیره نیز هنگامی می تواند و ملزم است با اعطاء پروانه وکالت پایه یک به کارآموز موافقت نماید که رئیس کانون گزارش کمیسیون کارآموزی مبنی بر کامل بودن مدارک  و قبولی کارآموز در اختبار را ارائه نماید و در غیر اینصورت قابل طرح در هیأت مدیره نبوده و هیأت مدیره کانون نمی تواند با اعطای پروانه وکالت موافقت کند.

چرا باید تصور شود که کارآموز مشمول بند د ماده 8، همه وظایف کاراموزی را باید انجام دهد، اما صرفاً از اختبار معاف است؟ اساساً فلسفه اختبار چیست و چرا شخصی باید کارآموزی نماید؟ قطعاً هدف از کارآموزی به هر میزان و مدت باشد، آن است که فرد تعلیمات و آموزشهای جدید را فراگیرد و هدف از اختبار نیز آن است که سنجیده شود آیا فرد بالاخره این تعلیمات و آموزشها را فرا گرفته است یا خیر؟

اگر نام شخصی کارآموز وکالت است، منطقاً و به حکم قانون باید سنجیده شود که آیا آموزش لازم را فرا گرفته است یا خیر و نام این سنجش اختبار است و الا فلسفه کارآموزی نیز از بین خواهد رفت.

4- اساتید مجرب و بلند پایه حقوق کشور همچون مرحوم استاد دکتر مهدی شهیدی و دکتر محمود سلجوقی در اینخصوص نیز مداقه و بررسی نموده  و نظر مشابهی را اعلام نموده اند که انصافاً محل توجه جدی است.اساتید مذکور در رد این عقیده که مشمولین بند د ماده 8 نباید در اختبار شرکت نمایند استدلالاتی ارائه کرده اند که عیناً نقل می گردد:

با لحاظ مقررات ماده 1 قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت مصوب 1376 به نظر           می رسد که مشمولین بند دال الحاقی مصوب 1373 ماده 8 لایحه استقلال کانون نیز باید در آزمون پروانه کاراموزی شرکت کنند زیرا:

اولاً: در ماده یک مذکور برای متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت به طور مطلق و بدون تفکیک، شرکت در آزمون ورودی پیش بینی گردیده است و روشن است که به لحاظ وضع نصف مدت کارآموزی برای اشخاص مذکور در بند د الحاقی ماده 8 مذکور این اشخاص نیز متقاضی پروانه کارآموزی می باشند که لاجرم مشمول عنوان مذکور در ماده یک قانون کیفیت اخذ پروانه مصوب 1376 خواهند بود و هیچ دلیلی این اشخاص را از شمول ماده یک مذکور خارج نساخته است.

ثانیاً: الحاق بند د مذکور به ماده 8 و شمردن اشخاص  مشمول این بند در عداد اشخاصی که بدون شرکت در آزمون و حتی بدون کارآموزی و اختبار ، استحقاق اخذ پروانه وکالت دارند و توجیهات دیگر دلیل معافیت این اشخاص از شرکت در آزمون نمی باشد، زیرا بین اشخاص مشمول بندهای" الف تا "ج از یک طرف و اشخاص مشمول بند د ماده 8 از طرف دیگر تفاوتهای اساسی وجود دارد و بدین جهت اشخاص بندهای سه گانه بالا نه تنها از شرکت در آزمون معاف هستند بلکه بر خلاف اشخاص بند د از طی دوره کاراموزی و اختبار معاف هستنددر حالی که بی تردید اشخاص مشمول بند د باید دوره کارآموزی ( نصف مدت) را انجام داده و در اختبار شرکت کنند.به این جهت معلوم می شود که اشخاص بند د موضوعاً با اشخاص بندهای سه گانه تفاوت دارند و ذکر بند د در ماده 8 صرفاً به لحاظ معاف شدن ایشان از نیمی از دوره کارآموزی می باشد که این امتیازی برای ایشان در برابر افراد معمولی است .

  ثالثاً: صرفنظر از مطالب مذکور ، هرگاه در استحقاق یا عدم استحقاق اشخاص مشمول بند د برای اخذ پروانه بدون شرکت در آزمون مربوط تردید شود به حکم اصل عدم استحقاق مذکور را باید منتفی دانست.

5- تبصره 2 ماده 2 قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری مصوب 76 بیان می دارد : (( برای اشخاصی که مطابق قانون از کارآموزی معاف هستند در صورتی پروانه وکالت صادر می شود که دارای شرایط این ماده باشند.))

مفهوم این تبصره آنست که صدور پروانه بطور مستقیم صرفاً برای کسانی است که از کارآموزی معاف باشند و لاغیر.مضافاً اینکه حتی اساتید دانشگاهها نیز باید نصف دوره کاراموزی را طی نمایند و با دارا بودن درجه دکتری حقوق ، در اختبار شرکت نموده و قبول شوند و حال باید وضعیت علمی این گروه از متقاضیان ( اساتید دانشگاه ) را بامشمولین بند د ماده 8 مقایسه نمودتا نادرستی تقاضای آنان و عدم صحت تفسیر بعمل آمده مبنی بر عدم شرکت در اختبار، آشکارتر گردد.

علیهذا با توجه به مراتب فوق و نظر به اینکه کارآموزی بدون اختبار فاقد معنا و مفهوم بوده و به معنای معافیت عده ای خاص از سنجش قانونی و لازم است که این معافیت و استثناء مستند به هیچ ماده قانونی نبوده و چنانچه قانونگذار عاقل نظر به معافیت این عده از اختبار داشت، قطعاً با توجه به اینکه در مقام بیان بوده، به این معافیت تصریح می نمود، آنهم راجع به اشخاصی که بعنوان وکیل می توانند در تعیین سرنوشت جان و مال و ناموس و آبروی دیگران مؤثر باشند و کانون وکلای گلستان این معافیت را نه قانونی می داند و نه به صلاح جامعه و مضافاً با عنایت به اعتراض خارج از مهلت مشارالیه و سایر موارد اعلامی ، از آن مقام محترم رد اعتراض و شکایت شاکی مورد تقاضا می باشد.اضافه می نماید عقیده به کارآموزی بدون امتحان و اختبار در وکالت، همانند عقیده به قبولی دانش آموز و دانشجو بدون هرگونه امتحان است.

ضمناً اصل پرونده نامبرده در ..............برگ به حضور ارسال می گردد  /287ن

 

 

 با احترام

نایب  رئیس کانون وکلای دادگستری گلستان

رضا سلیمانی

[ ۹۱/۰۶/۱۵ ] [ ] [ یحیی الیاسی ]
**مجلس شورای اسلامی به قوه قضائیه، سازمان ثبت اسناد و املاک، سازمان امور مالیاتی، سازمان تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی اجازه داد از خدمات فارغ التحصیلان رشته‌های حقوق و موسسات حقوقی دارای مجوز از کانون وکلا یا قوه قضائیه استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی جزئیات لایحه برنامه پنجم توسعه ماده (187 مکرر) مقرر کردند، قوه قضائیه، سازمان اسنادو املاک، سازمان امور مالیاتی، سازمان تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی اجازه دارند از فارغ التحصیلان رشته های حقوقی و موسسات حقوقی از کانون وکلا یا قوه قضائیه، دستگاه مربوط و کارکنان واجد صلاحیت موسسات حقوقی مذکور با عنوان مامورین غیردولتی اجرا احکام و اسناد استفاده کنند.

مجلس همچنین به موسسات حقوقی اجازه داد از خدمات فارغ التحصیلان رشته حقوق بعد از طی دوره یکساله کارآموزی در موسسات مذکور به عنوان نماینده حقوقی موضوع ماده ۳۲ قانون آئین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی برای طرح پیگیری دعاوی و سایر امور حقوقی تحت نظر مدیر یا مدیران موسسه استفاده نمایند.

براساس این مصوبه، تعرفه خدمات حقوق موسسات یاد شده مطابق تعرفه خدمات وکلای دادگستری خواهد بود.

به موجب این ماده، دستگاه های اجرایی مجازند امور حقوقی خود را با رعایت قانون به موسسات حقوقی و وصول مطالبات دارای مجوز از کانون وکلا یا قوه قضائیه واگذار نمایند.

در این ماده مقرر شد، کارشناسان حقوقی این موسسات به عنوان نماینده حقوقی موضوع ماده ۳۲ قانون آئین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی پذیرفته می شوند، این حکم بانک های غیردولتی و دستگاه هایی که در فهرست واگذاری قرار دارند نیز می شود.

ماده ۱۸۷ مکرر از مجموع ۲۰۷ نماینده حاضر در مجلس ۱۲۴ رای موافق، ۶۴ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع به تصویب رسید..

منبع: برگرفته از چترعدالت به نقل از حقوق من و تو


برچسب‌ها: اشتغال فارغ التحصیلان حقوق, حقوق, اشتغال, کار
[ ۹۱/۰۶/۱۳ ] [ ] [ یحیی الیاسی ]
چگونه در ازمون نتیجه بگیریم؟
--------------------------------------------------------------------------------

مهارت های تست زنی یعنی همان مدیریت آزمون و به یک تعبیر مدیریت آزمون یعنی مدیریت بر خویش در هنگام آزمون.

 

چند ساعت یک جا نشستن و فکر کردن و پاسخ دادن به سؤالات کار ساده ایی نیست و همه نمی توانند آن را به درستی انجام دهند.

چون نتیجه ی عملکرد شما در همین چند ساعت مشخص می شود، باید بتوانید از زمان جلسه آزمون به بهترین نحو ممکن استفاده کنید.

با رعایت نکات ساده امّا بسیار مهّم زیر می توانید هنر آزمون دادن را یاد بگیرید و در آزمون نتیجه ی بهتر بگیرید.

 


سؤال را بطور کامل بخوانید!


قبل از پاسخ دادن، سؤال را به طور کامل بخوانید. درک سؤال و توجه و تشخیص مفاهیم نزدیک به هم بسیار مهم است. (به فعل جمله ی سؤال دقت کنید – برخی از سؤالات فعل منفی دارند).


صحیح ترین جواب نه جواب صحیح !


هر 4 گزینه را به طور کامل و دقیق بخوانید(معمولاً داوطلبان با اولین نشانه های گزینه صحیح، سراغ سایر گزینه ها  نمی روند در صورتیکه شما باید صحیح ترین جواب را انتخاب کنید نه جواب صحیح را).


به همه سؤالات پاسخ ندهید !


اصرار نداشته باشید به تمام سؤالات پاسخ دهید، سفید گذاشتن نشانه ی ضعف شما نیست بلکه بیانگر مهارت شماست. اگر پاسخ صحیح سؤالی را نمی دانید شانسی به آن سؤال جواب ندهید، زیرا به سؤالات سفید هیچ نمره ای اعم از مثبت یا منفی تعلق نمی گیرد.


 


خطای دید !


در هنگام وارد نمودن (پر کردن پاسخنامه) دقت کنید که جواب درست در شماره پاسخنامه مورد نظر وارد شده باشد (در اثر بی دقتی  و یا خطای دید ممکن است پاسخ یک سؤال را به جای سؤال دیگری وارد نمایید).


پاسخ ها را عوض نکنید ! !


هنگام مرور مجدد سؤالات حتی الامکان پاسخ را عوض نکنید، تجربه ثابت نموده که صحیح ترین جواب همان جوابی است که در مرحله اول به آن می رسید. فقط در صورتیکه اطمینان کامل حاصل کردید که پاسخ اول شما غلط بوده آنرا تغییر دهید.


شروع از سؤال اول !


-  سؤالات را به ترتیب دفترچه پاسخ دهید درس ها را جابه جا نکنید. از تست شماره 1 شروع کنید (حتی اگر متون حقوقی را بلد نیستید)


حتماً تا آخرین سوال را در دفترچه ببینید !

بسیار دیده شده است که سؤالات پایانی دفترچه، آسان بوده و بعضی از داوطلبان به دلیل محدودیت زمان نتوانسته اند آنها را ببینند و بعداً بابت پاسخ ندادن به آنها خود را ملامت کرده و افسوس می خورند.

زمان را مدیریت کنید !

- برای آنکه بتوانید زمان را مدیریت کنید بهتر است:

الف ـ سؤالی را که مطمئن به گزینه صحیح آن هستید را وارد پاسخ نامه کنید.

ب - اگر سؤالی را بلد نیستید، بعد از درج علامت (-) کنار سؤال بلافاصله از آن عبور کنید.

ج- اگر سؤالی را شک داشتید و نیاز به فکر دارد با درج علامت (×) کنار سؤال از آن بگذرید و بعد به آن مراجعه کنید.

با رعایت این روش تا همین جا موفقیت بزرگی را نصیب خود کرده اید. زیرا:

 

1-تمام سؤالات را یک بار تا آخر خوانده اید (دیگر اضطراب ندارید).

2- به تمام سؤالاتی که بلد بوده اید پاسخ داده اید.

3- وقت خود را بیهوده برای پاسخ به سؤالاتی که بلد نیستید صرف نکرده اید.

4- با زمانی که پس انداز کرده اید می توانید به سؤالاتی که با علامت (×) مشخص کرده اید، برگردید و جواب دهید.

 

هر 10 سؤال، یک بار !

- با کنترل پاسخ ها (هر10 سؤال یک بار) جلوی اشتباهات افقی (جابه جازدن گزینه ها) و اشتباهات عمودی (جابه جا وارد کردن سؤالات) را بگیرید.

کاهش تمرکز !

- از شتاب زدگی پرهیز کنید. کاهش توجه و تمرکز در پاسخ گویی به سایر سؤال ها منجر به افزایش تعداد پاسخ های غلط می شود.

از پیش داوری خود داری کنید !

- از پیش داوری سؤالات جداً خودداری کنید. یعنی حتی اگر درسی را اصلاً نخوانده اید حتماً سؤال های آن را در آزمون به دقت مطالعه کنید. چون معمولاً در هر درس علاوه بر سؤال های دشوار، چند سؤال ساده نیز وجود دارد، شاید بتوانید با پاسخ به آن سؤالات وضع خود را بهبود بخشید. (بخصوص متون حقوقی).


پاسخ فقط در پاسخبرگ !

- از پاسخ دادن به سؤال ها در دفترچه سؤال و انتقال آنها در پایان آزمون به پاسخ نامه جداً خودداری کنید زیرا بسیار دیده شده که به علت کافی نبودن زمان، این انتقال با عجله انجام شده و بسیاری از گزینه ها جا به جا و اشتباه وارد می شوند.

 

--------------------------------------------------------------------------------


8 دلیل عمده شکست و ناکامی در آزمون های حقوقی:

--------------------------------------------------------------------------------

 


1- نداشتن هدف مشخص در زندگی:
کسی که هدف مشخصی نداشته و دنبال نمی کند، شانس موفقیت چندانی ندارد.
فردی از دوستش پرسید از کدام راه بروم! راه را نشانم بده!
دوست پرسید: کجا می خوای بروی؟
آن فرد گفت: فرقی نمی کند!
دوست گفت: وقتی مقصد (هدف) برایت مشخص نیست از هر راهی که دلت می خواهد برو!
2- نداشتن اشتیاق برای پیشرفت:
عدم پرداخت بهای موفقیت از جمله ویژگی های افراد بی علاقه به پیشرفت می باشد. این دسته بدنبال حفظ وضع موجود می باشند وسپس برای توجیه عدم موفقیت خود همه را متهم می کنند به جز خود را.
3- نداشتن نظم و ترتیب.
4- تنبلی و به تعویق انداختن کارها:
امروز و فردا کردن یکی از علل مهم شکست و ناکامی است. در انتظار
 «زمان مناسب بودن» نتیجه ای جز شکست و ناکامی در بر نخواهد  داشت. با این جمله داریم بهانه می گیریم، چون تا رسیدن به زمان مناسب صبر می کنیم، این صبر یعنی تعلل و تعویق در کارها.
صبر نکنید زیرا زمان مناسب هرگز از راه نمی رسد. از همین جایی که هستید شروع کنید، تصمیم بگیرید و از همین امروز شروع کنید.
5- شخصیت منفی:
کسی که با دید منفی به هر چیزی می نگرد شانسی برای موفقیت ندارد.
6- داشتن میل فراوان برای دستیابی به چیزی در ازاء هیچ چیز.
7- نداشتن مداومت و پشتکار:
اغلب ما آغازگرهای خوبی هستیم اما تمام کننده های خوبی نیستیم. یعنی با مشاهده ی اولین نشانه های شکست و ناکامی زود دست از کار می کشیم.
8- نداشتن عزم راسخ در تصمیم گیری.
 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 


در صورت عدم قبولی در سال گذشته:


--------------------------------------------------------------------------------

 


چیزی بنام شکست وجود ندارد، هرچه هست نتیجه است. نتیجه ی عمل ما یا مثبت است یا منفی یا مطلوب است (موفقیت) یا نا مطلبوب (درس) نتیجه نامطلوب به ما نشان می دهد که برای رسیدن به موفقیت چیزهایی هست که باید یاد بگیریم! به نظر شما چه چیزهایی باید یاد گرفت (درس بگیریم!!!)

 

از نظر شکلی باید با برنامه ریزی مناسب درسی کار را شروع نمائیم یعنی بدانیم که چگونه برنامه ریزی کنیم و چگونه مطالعه نمائیم و از نظر ماهیتی باید باورهای خود را برای دستیابی به موفقیت بارور سازیم، یعنی بپذیریم که شکست ها پایدار نیستند بلکه موقتی اند.

 

نکته اینجاست که اگر نتایج نامطلوب درس نگیریم و بدون فکر دست به تلاش مجدد بزنیم، موفق نخواهیم شد.

 

نتایج نا مطلوب همانند چراغ راهنما ما را برای رسیدن به نتایج مطلوب راهنمایی می کند اما ما از کدام دسته هستیم، دسته ایی که بر روی راه حل ها تمرکز می کنند و یا گروهی که بر روی مشکلات؟!

 

اگر بر روی مشکلات تمرکز نمائیم هیچگاه نمی توانیم از راهنمایی چراغ راهنما بهره ببریم بهمین دلیل نمی توانیم راه حل ها را پیدا کنیم و معمولاً بجای یافتن راه حل ها بدنبال مقصر می گریدم.

 

فقط باید به راه حل ها فکر کرد، باید یا بر تلاش با بصیرت خود بیفزایید یا سطح انتظارات خود را کاهش دهید و در فکر هدف دیگری باشید.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

هنر خواستن
--------------------------------------------------------------------------------
 
قسمت كليدي براي بدست آوردن هر چيزي دانستن نحوه صحيح در خواست آن است. راهها و فنون مختلفي براي بيان منظور به صورت واضح و متقاعد كننده وجود دارد. در اين مقاله قواعدي بيان مي شود كه به شما در آموزش نحوه صحيح درخواست كمك زيادي مي كند.

 


1ــ قبل از خواستن چيزي تكليف خود را روشن كنيد.

 

قبل از هر كاري بايد بدانيد و مطمئن باشيد چه مي خواهيد. اين اولين مرحله و مهمترين مرحله از خواستن است. قبل از اينكه حتي يك كلمه بگوييد فكر كنيد دقيقاً چه مي خواهيد.

متقاضيان ناموفق اغلب اين قسمت را ناديده مي گيرند. اگر با اين روش جلو برويد در حين اينكه مي خواهيد درخواست خود را مطرح كنيد كلمات گيج كننده را بيان خواهيد كرد و در صحبت هاي شما شك و دودلي نمايان خواهد شد. نتيجه چنين تقاضايي گيج شدن مخاطب شماست.

 

 


2ــ احساسات منفي طرف مقابل را تحريك نكيند.

 

يكي ديگر از موقعيت هاي آشفته اي كه بعضي افراد دچار آن مي شوند. اين است كه تقاضاي كار يا چيزي را مي كنند كه واقعاً به آن احتياج ندارند. بهتر است كه خواسته خود را بگونه اي مطرح كنيد كه مخاطب شما اين احساس را پيدا نكند كه شما با او لجبازي مي كنيد.

به عنوان مثال به جاي اينكه بگويند: «من اين جمعه احتياج به استراحت دارم» مي گويند: «اين جمعه نمي خواهم كار كنم.» يا به جاي اينكه بگويند: «لطفاً اين فرم ها را پر كنيد» مي گويند: « دلم نمي خواد وقتي برگشتم اين فرم ها پر نشده باشد!»

با اين گونه جملات مخاطب شما به سمت احساسات منفي كشيده مي شود. و عملاً شما او را به سمتي سوق داده ايد كه بر سختي با روحيه مثبت كار شما را انجام دهد.

 

 


3ــ بدانيد از كه بخواهيد.

 

براي اينكه به هدف خود برسيد بايد بدانيد كه از چه كسي درخواست كنيد. اگر بايد سلسله مراتب را رعايت كنيد اين كار را بكنيد. و اگر بدنبال شخصي براي انجام كار خود هستيد ابتدا ببينيد آيا خودتان مي توانيد آن را انجام دهيد. فكر كنيد از كسي كه درخواست مي كنيد توانايي انجام آن را دارد؟

 

 


4ــ بدانيد چه موقع بخواهيد.

 

هميشه براي هر تقاضاي يك موقعيت بهتر وجود دارد. شايد آن موقعيت بهتر اكنون باشد و شايد يك روز ديگر. ولي اولين چيزي كه به آن بايد توجه كنيد اين است كه درخواست خود را به صورت خصوصي مطرح كنيد يا در جمع. بعضي افراد وقتي از آنها تقاضايي را در جمع مطرح مي كنيد گيج مي شوند مخصوصاً اگر مسئله خصوصي در ميان باشد.

هنگام مطرح كردن تقاضاي خود توجه كنيد كه آيا او در آرامش و راحتي باشد. اين عامل هم مي تواند در نحوه پاسخ دادن وي به درخواست شما مؤثر باشد.

 

 


5ــ زياد توضيح ندهيد.

 

به جاي اينكه سعي در توضيح بيش از حد و توجيه تقاضاي خود داشته باشيد. درخواست خود را واضح و مختصر بيان كنيد.

 

 


6ــ با التماس چيزي را درخواست نكنيد.

 

به سادگي بگوييد «من به مرخصي نياز دارم» يا بگوييد «من بايد2 روز مرخصي بروم» بدين روش قبول درخواست شما گارانتي مي شود.

 

 


7ــ ناله نكنيد.

 

با ناله كردن فقط ضعف خود را نشان مي دهيد. پس بهتر است به سادگي و به اندازه نياز صحبت كنيد.

 

 


8ــ بله يعني بله

 

يك بار كه جواب مثبت گرفتيد تشكر كنيد و آنجا را ترك كنيد. بعضي افراد بعد از گرفتن جواب مثبت شروع به تفسير و توجيه مي كنند و اين دقيقاً كاري است كه نبايد انجام دهند.

با رعايت 8 قانون فوق «هنر خواستن» را آموخته ايد. حال بهتر است اين قوانين را به كار گيريد تا اثر آن را خود مشاهده كنيد.

برگرفته شده از سایت yadbegir.com

 

 


--------------------------------------------------------------------------------


مهمترین فایده  تنظیم عابربانک درگیر کردن ذهن است .

 


--------------------------------------------------------------------------------

 


برای درگیر کردن ذهن یادداشت برداری به صورت نکته ای یا همان تنظیم عابر بانک به زبان موسسه دوراندیشان ، اقدامی موثر است وقتی که شما میخواهید نکته یا خلاصه ای از یک ماده یا یک پاراگراف کتابی که مطالعه کردید یا یک حاشیه از نظم کنونی را بنویسید مطمئنا باید آن مطلب را درک کنید شاید برای این کار مجبور شوید نگاهی به جزوات سابق خود بیندازید یا به قوانین مرتبط دیگر هم نظری کرده و در نهایت قبل از نوشتن در باره آن تامل کنید که این فرایند خود موجب می گردد ذهن شما با مطلب  و نکته درگیر شود و زمانی که آن را می نگارید از طریق نگارش بار دیگر مرور میکنید و البته زمانی که مینویسید چشمانتان نیز حرکت دستتان را دنبال میکند و ذهن شما نیز ارامش میابد که آن نکته را جایی نگاشته که براحتی قابل دسترسی است .


از فواید دیگر تنظیم عابر بانک که باید به ان اشاره گردد صرفه جویی در زمان است . گاهی اوقات برای شما پیش آمده است که در ک مطلبی  4 خطی اما بسیار مهم و سخت شاید حدود نیم ساعت زمان شما را گرفته باشد و چون نتیجه گیری خود را یادداشت نکرده اید بعد از مدتی که دوباره به ان ماده یا مطلب برخورد کردید مجبور شدید دوباره همان زمان و انرژی را برای یاداوری صرف کنید درحالیکه اگر همان بار اول  طور خلاصه از ابتدا تا نتیجه را برای خود مینوشتید برای دفعات بعد با مطالعه چند خط کوتاه همه چیز در ذهن شما قابل یافت بود .


برای تنظیم بهتر عابر بانک انها را به ترتیب شماره بنویسید زیرا گاهی لازم میشود در نوشتن یادداشتی به یادداشتی دیگر نیز رجوع شود مانند زمانی که میخواهید استنثنایی را بنویسید که پیش ازین اصل آن را نگاشته اید براحتی با ذکر شماره ، یادداشت جدید را مینویسید . بدین ترتیب هرگز نگران از دست رفتن نظم منطقی یادداشتهایتان نیستید .

 

 

 


--------------------------------------------------------------------------------

به بن بست رسیده ای؟

--------------------------------------------------------------------------------

 


پیرمردی تنها و ضعیف در امریکا زندگی می کرد،
 بسیار ضعیف و فرتوت بود می خواست زمین چند هکتاری خود را شخم بزند اما نمی توانست.
نامه ایی به تنها پسرش در زندان نوشت.
نوشت: پسرم، تنها و ناتوانم می خواهم زمین چند هکتاری ام را شخم بزنم اما تواناییش را ندارم تو هم که در زندان هستی،
کاش اینجا بودی و می توانستی به من کمک کنی!
پسر نامه ایی کوتاه نوشت: پدرم محض رضای خدا آن زمین را شخم نزن. من آنجا اسلحه پنهان کرده ام.
فردای آن روز انبوهی از مأموران پلیس به آن جا رفته و شروع به کندن زمین برای یافتن اسلحه نمودند، اما اسلحه ایی پیدا نکردند.
پدر در نامه کوتاهی نوشت: اینجا چه خبره!.
پسر گفت: پدرم برو و با خیال راحت در آنجا سیب زمینی بکار!
از این زندان این تنها کمکی بود

 


--------------------------------------------------------------------------------

 


خداوند هيچگاه چيزي را که شايسته آن نباشي به تو نمي دهد

--------------------------------------------------------------------------------

 دو مرد در کنار درياچه اي مشغول ماهيگيري بودند . يکي از آنها ماهيگير با تجربه و ماهري بود اما ديگري ماهيگيري نمي دانست .

هر بار که مرد با تجربه يک ماهي بزرگ مي گرفت ، آنرا در ظرف يخي که در کنار دستش بود مي انداخت تا ماهي ها تازه بمانند ، اما ديگري به محض گرفتن يک ماهي بزرگ آنرا به دريا پرتاب مي کرد .

ماهيگير با تجربه از اينکه مي ديد آن مرد چگونه ماهي را از دست مي دهد بسيار متعجب بود . لذا پس از مدتي از او پرسيد :

- چرا ماهي هاي به اين بزرگي را به دريا پرت مي کني ؟

مرد جواب داد : آخر تابه من کوچک است !

 

گاهي ما نيز همانند همان مرد ، شانس هاي بزرگ ، شغل هاي بزرگ ، روياهاي بزرگ و فرصت هاي بزرگي را که خداوند به ما ارزاني مي دارد را قبول نمي کنيم . چون ايمانمان کم است .

ما به يک مرد که تنها نيازش تهيه يک تابه بزرگتر بود مي خنديم ، اما نمي دانيم که تنها نياز ما نيز ، آنست که ايمانمان را افزايش دهيم .

خداوند هيچگاه چيزي را که شايسته آن نباشي به تو نمي دهد .

اين بدان معناست که با اعتماد به نفس کامل از آنچه خداوند بر سر راهت قرار مي دهد استفاده کني .

هيچ چيز براي خدا غير ممکن نيست .

 

 

 


--------------------------------------------------------------------------------

 


گذر زمان خوب یا بد

--------------------------------------------------------------------------------

 


علاوه بر ذکر موقعیت های مثبت و منفی در صورت ادامه کار و درصورت رها ساختن برنامه و تکرار و مرور انها  که موجب تجدید نیروی روحی شما میگردد  و سردی فعالیت را از شما میگیرد توجه به زمان نیز میتواند ابزاری جهت افزایش قدرت روانی شما برای ادامه مبارزه باشد :

 

 

 

و همیشه گذر  زمان را به خاطر داشته باش تا بتوانی شتاب فعالیت خود را مدیریت نمایی
به فرصت باقی مانده نگاهی بینداز و به فرصت ازدست رفته
 پس از دقایقی تامل   گذر زمان را تصویر کن ! با لحاظ کردن ازدست دادن فرصت ها در ذهن خود تصویر روز ازمون را مجسم کن ! درخواهی یافت که انگیزشی قوی ترا  فرا خواهد گرفت .

                                 به همان سرعتی که دیدی فروردین و اردیبهشت گذشت                           

       خرداد نیز که میبنی چه سرعتی دارد


 

 

 


    می ماند تیرو مرداد  که کم از فروردین و اردیبهشت ندارد

 

 

 


 


شهریور هم که زمان ثبت نام است و داستان خود دارد
 و تشویش صد چندان تو را میگیرد زان پس
    یک ماه میماند تا آزمونی  که به اندازه ۴۰۰۰ ماده قانونی وسعت دارد و

 

 

 

 

     چندین و چند حاشیه و تعلیقات این و ان  و همان زمان است که میگویی:
 چه زود گذشت ...

 

 

 

     پس تا زود نگذشته بجنب که زود دیر میشود !!!
   به یاد داشته باش مبارزه فی نفسه مستقل از نتیجه ان  لذت بخش است
 اما درصورت موفقیت
امری بیش از لذت نصیب تو میگرد .

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

قانون جذب

--------------------------------------------------------------------------------

 


« به هر چیزی که فکر کنید، همان چیز یا مشابه آن را به سمت خود جذب می کنید.»
ما معمولاً به نخواسته ها بیشتر فکر می کنیم تا به خواسته هایمان.
چند لحظه به خواسته هایت فکر کن. به قبولی ـ به اتفاقات پس از قبولی.
نترس به آنچه که دوست داری فکر کن!
چرا یک صدم مردم دنیا 96 % ثروت دنیا را به خود اختصاص داده اند؟ آیا این تصادفی است؟ خیر! بلکه آنها فکر غالبشان ثروت است و هر گونه فکر متضادی را از ذهن خود دور کرده اند. فقط همین!
(شما باید فقط به قبولی فکر کنید)
به این سؤالات پاسخ دهید؟
- چرا یکی سالم و ثروتمنده و یکی بیمار و فقیر.؟
- چرا یکی همیشه پیروزه و یکی بازنده و شکست خورده؟
- چرا یکی دست به خاک می زنه طلا می شه! و دیگری از چیزی که بدش
    می آید سرش میاد؟
- چرا یکی در آزمون وکالت –کارشناسی ارشد و دکتری قبول می شه و ...

 

 

 

 


--------------------------------------------------------------------------------

دیوار شیشه ای

--------------------------------------------------------------------------------

 


یه روز یه دانشمند یک آزمایش جالب انجام داد . اون یه آکواریوم شیشه ای ساخت و اونو با یه دیوار شیشه ای دو قسمت کرد. تو یه قسمت یه ماهی بزرگتر انداخت و در قسمت دیگه یه ماهی کوچیکتر که غذای مورد علاقه ی ماهی بزرگه بود .


ماهی کوچیکه تنها غذای ماهی بزرگه بود و دانشمند به اون غذای دیگه ای نمی داد... او برای خوردن ماهی کوچیکه بارها و بارها به طرفش حمله می کرد، اما هر بار به یه دیوار نامرئی می خورد. همون دیوار شیشه ای که اونو از غذای مورد علاقش جدا می کرد.


بالا خره بعد از مدتی از حمله به ماهی کوچیک منصرف شد. اون باور کرده بود که رفتن به اون طرف آکواریوم و خوردن ماهی کوچیکه کار غیر ممکنیه. دانشمند شیشه ی وسط رو برداشت و راه ماهی بزرگه رو باز کرد، اما ماهی بزرگه هرگز به سمت ماهی کوچیکه حمله نکرد. اون هرگز قدم به سمت دیگر آکواریوم نگذاشت. می دونین چرا؟

اون دیوار شیشه ای دیگه وجود نداشت، اما ماهی بزرگه تو ذهنش یه دیوار شیشه ای ساخته بود. یه دیوار که شکستنش از شکستن هر دیوار واقعی سخت تر بود. اون دیوار باور خودش بود. باورش به محدودیت.


ما هم اگه خوب تو اعتقادات خودمون جستجو کنیم، کلی دیوار شیشه ای پیدا می کنیم که نتیجه ی مشاهدات و تجربیاتمونه و خیلی هاشون هم اون بیرون نیستن و فقط تو ذهن خود ما وجود دارند.


"هر فردی خود را ارزیابی می کند و این برآورد مشخص خواهد ساخت که او چه خواهد شد. شما نمی توانید بیش از آن چیزی بشوید که باور دارید هستید، اما بیش از آنچه باور دارید می توانید انجام دهید.

 

 

 

 

 

 


--------------------------------------------------------------------------------

چگونه حافظه خود را تقویت کنیم؟

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

تا چه حد حافظه شما خوب است؟ اگر شما هم شبیه به بیشتر مردم باشید جواب شما این است که به اندازه ی کافی خوب نیست.یکی از آرزوهای بیشتر انسان ها این است که بتوانند حافظه خودشان را گسترش دهند.

 

 

خوشبختانه هر کسی با کمی تمرین می تواند یاد بگیرد که چه طور اطلاع های بیشتری را به خاطر بیاورد. با توجه به تحقیق های منظمی که بر روی حافظه انجام شده است روش های متنوع و مفیدی به دست آمده است که در زیر به برخی از آنها می پردازیم و امید است که مورد استفاده قرار گیرند.

 

 

 

1- فکر کردن واقعی پیرامو آن چیزی که می خواهید به خاطر بیاورید:
اگر شما می خواهید مطالبی را به حافظه بلند مدت خود بسپارید باید در مورد آن موضوع فکر کنید, سوالهایی در این زمینه از خود بپرسید, معنی ان موضوع را بررسی کنید و ارتباط موضوع جدید را با مطالبی که می دانید پیدا کنید. همچنین اگر مطالب جدیدی را که فرا گرفته اید با اطلاع های قدیمی خود در آمیزید و از آن ها استفاده کنید وارد حافظه بلند مدت شما می شوند. این تکنیک مهمی است که هر لحظه که در حال مطالعه هستید در مورد مطالب آن فکر کنید اگر شما یک چنین کاری را انجام دهید احتمال این که در آینده زمانی که می خواهید آن مطالی را به خاطر بیاورید سریعتر و دقیق تر این کار را انجام دهید بیشتر است.

 

 

2- دقت کردن بر روی آن چه که می خواهید به خاطر بسپارید و یا به یاد بیاورید:
خیلی سریع پاسخ دهید که چه تصویری بر روی اسکناس دویست ریالی وجود دارد؟ پانصد ریالی چطور؟ هزار ریالی چطور؟ دو هزار ریالی چطور؟ بارها و بارها از این اسکناس ها استفاده کرده اید. پس چرا نمی توانید تمام تصاویر را به طور دقدق به یاد بیاورید؟ این موضوع به خاطر این است که شما تا به حال توجه دقیقی به آنها ننموده اید.. در مورد هر موضوعی اگر ما در لحظه ای مه در حال بخاطر سپردن یا به یاد آوردن آن هستیم دقت کافی و لازم را نداشته باشیم, نمی توانیم آن را به خاطر بیاوریم و در زمانی که به ان نیاز داریم ان موضوع را فراموش می کنیم.

 

 

 


 

3- استفاده از تصورهای دیداری( تصویر ذهنی):
شما به طور حتم این جمله را شنیده اید که یک تصویر ارزش یک هزار لغت را دارد. تحقیق ها نشان می دهند که در بسیاری از مواقع به یاد آوردن مطالیی که از آنها تصورهای ذهنی داریم, بسیار آسان تر است. این موضوع به این دلیل است که تصاویر ذهنی , حافظه ی مخصوص به خودشان را دارند. بنابراین اگر مطالبی را که به خاطر می سپاریم علاوه بر این که آنها را می خوانیم برای آن ها تصویر ذهنی هم بسازیم, باعث می شود که اگر در موقعیت خود مطلب را فراموش کردیم, تصویری را که برای آن مطالب در ذهن مان ساخته ایم به خاطر بیاوریم و در ادامه , حتی خود مطلب را نیز به خاطر بیاوریم. به طور مثال در مورد یک شماره تلفن اگر سعی کنید که علاوه بر این که بر روی عدد تمرکز می کنید, این تصویر را هم در ذهن خود بسازید که اعداد چگونه بر روی تلفن قرار دارند و تصویری از شماره مورد نظر بر اساس نحوه قرار گرفتن آن بر روی صفحه اعداد در ذهن خود ثبت نمایید.
در یاداوری این عدد کمتر مشکل خواهید داشت. ساختن تصویر ذهنی از مطالبی که در حال فرا گرفتن آن ها هستیم, یک نقش اساسی و مرکزی در تقویت حافظه دارد.

 

 

4- ارایه کردن علامت های بازیابی اضافه به خودتان:
یکی از روش های اصلی و مهم جهت به خاطر آوردن مطالب این است که از علامت های بازیابی استفاده کنیم. منظور از علامت های بازیابی این است که اگر شما نام شخصی را فراموش کرده اید و در صدد آن هستید که نام او را به خاطر بیاورید باید فکر کنید که به طور مثال اولین بار که آن شخص را دیدید در کجا بود؟ نحوه آشنایی شما چگونه بود؟ منزل وی کجا بود؟ به چه شکلی لباس می پوشد؟ و.....این مورد به شما کمک می کند تا نام فرد را راحت تر به خاطر بیاورید.

 

 

5- استفاده از خلاصه نویسی:
یکی دیگر از روش های بسیار کاربردی در زمینه یادگیری صحیح و به خاطر آوردن مطالب روش خلاصه نویسی و حتی رمز نویسی است. به طور مثال شما می توایند نام هفت گل متنوع را با استفاده از یک واژه با معنی برای خودتان بسازید و هر وقت که آن واژه رابه یاد آورید می توانید نام آن هفت گل را به خاطر بیاورید. از این روش می توانید برای به خاطر سپردن شماره تلفن , قواعد درسی, مطالب کتاب ها و دیگر موارد استفاده کنید. تحقیقی که بر روی دانشجویان رشته پزشکی انجام شده نشان می دهد که یکی از روش های سودمند در یادگیری و به خاطر آوردن مطالب درس آناتومی استفاده از این روش است.

منشور موفقیت در آزمون وکالت :  


--------------------------------------------------------------------------------


1. مسئولیت را بعهده بگیرید:

 

شاید بعضی از اتفاقات در طبیعت، برخی از رفتارهای گذشته و حتی عقاید دیگران رانتوان تغییر داد، اما مطمئنا  می توان سرنوشت و آینده خود را همانگونه که طالب آن هستیم رقم زد و اولین پیش شرط موفقیت در هر آزمونی این است که خود را مسئول هر نتیجه ای بدانیم.

 

 

2.هدفمند حرکت کنید:

 

اتومبیل برای حرکت نیاز به سوخت دارد. سوخت اتومبیل بنزین است و آن را باید از پمپ بنزین تهیه نمود. هواپیما برای حرکت نیاز به سوخت دارد، سوخت هواپیما بنزین مخصوص است که آنرا باید از جایگاه مربوطه تامین نمود. انسان برای حرکت و دستیابی به موفقیت نیاز به سوخت دارد،سوخت انسان را باید از کجا تامین نمود؟

سوخت انسان همان انگیزه او می باشد و انگیزه تهیه کردنی نیست بلکه ایجاد کردنی است. اهداف شما در زندگی مهمترین عامل ایجاد انگیزه می باشد  پس هر گاه که حوصله ندارید و درس نمی خوانید بهتر است که به اهداف خود بیندیشید، احتمالا اهداف شما کمرنگ شده اند!!!

 

 

3. هزینه های اهداف خود را بپردازید:

 

افراد موفق به این نکته پی برده اند که چگونه بهای تحقق رویاهای خود را بپردازند. آن ها از سختی کار شکوه نمی کنند. شما ه قادرید به خواسته های خود برسید مشروط بر اینکه هزینه آن که تلاش وپشتکار است را خود بپردازید.

 

 

4.تمرکز روی هدف:

 

در طی مسیر و تا زمان رسیدن به نتیجه دشمنان درونی تان به سراغتان خواهند آمد.

 ترس- تردید- نگرانی – دلهره- استرس و اضطراب که همان دشمنان شما هستند تا زمان رسیدن به موفقیت شما بیکار نخواهند بود وتنها عامل کنترل کننده ی این دشمنان درونی تمرکز شما بر روی هدفتان می باشد. زمانی شما می توانید آنها را مغلوب سازید که خود را شایسته موفقیت و دستیابی به اهدافتان بدانید فارغ ا زاینکه درکدام نقطه از کشور زندگی می کنید و از چه وضعیت آموزشی برخوردار هستید.

 

 5. با برنامه ریزی درس بخوانید:

طبق یک برنامه منظم وبا تهیه یک نقشه ، مسیر خود را مشخص کنید و سپس شروع کنید. مطالعه براساس برنامه ریزی نه تنها موجب می گردد تا از مطالعه لذت بیشتری ببرید بلکه مطمئن خواهید بود که در کوتاهترین زمان ممکن به مقصد خواهید رسید.

 

 

6.هرگز تسلیم نشوید:

 

نباید انتظار داشته باشید که همه چیز بر وفق مراد پیش برود. اگر به مشکلی برخوردید تسلیم نشوید و دست از تلا ش و تکاپو برندارید. باید مصمم باشید و موانع را با تدبیر برطرف کنید. موانع را همانند سنگ های درون رودخانه بپندارید که برای عبور از رودخانه پا بر روی آنها می گذارید.
 


7. تاخیر جایز نیست:

 

اتفااقی که قرار است سال اینده برایتان رخ دهد به کار امروزتان بستگی دارد.

کارهای بزرگ از هفته آینده شروع نمی شود. کارهای بزرگ برای افراد موفق از همین امروز می شوند و برای افراد ناموفق از فردا.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 


چگونه بر ناتوانی در تصمیم گیری غلبه کنیم؟

--------------------------------------------------------------------------------

 


از مهمترین دلایل شکست و ناکامی ناتوانی در تصمیم گیری است. امروز و فردا کردن نقطه ی مقابل تصمیم گیری است.

بررسی صدها نفر از کسانی که توانسته اند در آزمون های حقوقی در مقاطع مختلف موفق شوند حاوی این حقیقت است که همه آنها سریع تصمیم گرفته اند و بر تصمیمات خود پافشاری کرده و به سادگی و به راحتی آن ها را تغییر نداده اند. پایبندی به تصمیمات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وقتی شرایط داوطلبان را می نگریم، می بینیم که هر کس به نوعی دارای مسائل، مشکلات و محدودیت هایی در زندگی خود است.

اما متأسفانه و گاهاً این عوامل وسیله و بهانه ایی برای توجیه عدم موفقیت آنها گردیده است. آنها در توجیه علل عدم موفقیت خود بلافاصله شرایط زندگی خود (مسائل – مشکلات – محدودیت ها و ... ) را عنوان می کنند امّا باید متذکر شد که مطالعه زندگی افراد موفق نشان می دهد که آنها نیز دارای شرایط بسیار نا مناسب و سختی بوده اند. در میان افراد موفق هیچکس را نمی توان یافت که تمام شرایط برایش مهیّا و فراهم بوده باشد لکن آن ها با قاطعیت تصمیم گرفته اند و شرایط را مانعی برای دستیابی به موفقیت ندانسته اند.

لحظه لحظه ی زندگی ما تؤام با تصمیم گیری است، حتی اگر یک لحظه  هم برای خود تصمیم نگیرید در واقع باز هم به نوعی تصمیم گرفته اید.

 

"تصمیمات دیروز ما زندگی امروز ما را ساخته و زندگی فردای ما ناشی از تصمیم امروز ماست."

 

قانون تصمیم گیری می گوید: زندگی متفاوت مردم حاصل تصمیمات متفاوت آنهاست.

برخی از داوطلبان هر لحظه تصمیم جدید می گیرند امّا پایبندی به تصمیمات دارای اهمیت است.

داوطلبانی که به تصمیمات خود پایبند نیستند در واقع آرزوهای خود را بیان می کنند، آن ها تنها کاری که نمی کنند تصمیم گیری است.

ممکن است پرسیده شود معیار تشخیص تصمیم درست چیست؟

یک معیار برای تشخیص تصمیم درست، ثبت جنبه های مثبت و منفی آن تصمیم است، اگر جنبه های مثبت آن بیش تر بود به آن عمل کنید و اگر جنبه های منفی آن بیشتر بود از آن منصرف شوید.

برای اینکه بدانید چقدر بر تصمیم خود پایبند هستید و آن را جدی گرفته اید، ببینید که چقدر برای عملی کردن تصمیمتان "وقت" گذاشته اید و چه گام هایی برای عملی کردن آن برداشته اید.

 

شما باید سریع تصمیم بگیرید و تا زمانی که می دانید تصمیمتان درست است، و دلیل قانع کننده ایی دارد، تا دستیابی به هدف بر آن پافشاری کنید. پشتکار داشته باشید و مداومت کنید. اگر فکر می کنید که باید به جایگاهی شایسته تر از وضعیت کنونی تان برسید فقط باید تصمیم بگیرید!

 

اگر برای کسب موفقیت در آزمون های کارشناسی ارشد – دکتری - وکالت دادگستری و ... که مطمئناً در بالا بردن کیفیت زندگیتان مؤثر است تصمیم گرفته اید، به تصمیم خود پایبند باشید.

پس: برخیز!  حرکت کن!  اکنون نوبت توست !

 

 

 

 

 

 

 

 


 


--------------------------------------------------------------------------------

تمركز در مطالعه – مطالعه متمركز

 


--------------------------------------------------------------------------------

 

براي يافتن راه هاي ايجاد و افزايش تمركز در مطالعه ابتدا بايد بتوانيد موانع تمركز را تشخيص دهيد.
دو مانع عمده ي تمركز هنگام مطالعه عبارتند از:


1-    هجوم افكار مزاحم به ذهن. (هر فكري كه ارتباطي با موضوع مطالعه نداشته باشد) براي شناسايي افكار مزاحم، يك برگ كاغذ سفيد برداشته و موضوعي كه هنگام مطالعه ذهن شما را مشغول ساخته را روي آن برگ كاغذ بنويسيد. با اين كار شما آن فكر مزاحم را از ذهن به روي كاغذ منتقل كرده ايد، با اين عمل آن موضوع ديگر به سراغ شما نخواهد آمد به شرطي كه در اولين فرصت پس از مطالعه به آن بپردازيد.


2-    نگراني، اضطراب و استرس ناشي از فراموشي مطالب خوانده شده ي قبلي نيز از جمله مواردي است كه موجب عدم تمركز در هنگام مطالعه مي گردد لكن تهيه و تكميل يادداشت هاي دقيق – منظم و موضوعي از هر مبحث مي تواند اين نگراني را از بين ببرد چون مطمئن هستيد كه مطالب را در جايي يادداشت
كرده ايد كه‌ به محض رجوع، دوباره به آن ها دست پيدا خواهيد كرد.

 

 

 


--------------------------------------------------------------------------------
ایا قبول میشوم ؟

--------------------------------------------------------------------------------

 


تصور کنید که سوار هواپیما شده اید و هواپیما در ارتفاع 000/20 پا در حال حرکت است. آیا ممکن است خلبان موتورها را خاموش کند؟

 

 


پاسخ: خیر! چرا؟ چون سقوط می کنید.

 


به نظر شما اگر اینقدر از رفتار خلبان مطمئن نباشید، آیا باز هم می توانید با هواپیما مسافرت کنید؟چگونه می توانید تا پایان سفر با خیال
راحت و آرامش خاطر روی صندلی خود بنشینید؟پس تنها راه این است که به خلبان اعتماد کنید.

 


در پاسخ به سؤال شما باید گفت: اگر شما هم به خود و هم به عملکردتان اعتماد کنید، قطعاً موفق خواهید شد!

 

 

 


--------------------------------------------------------------------------------
چرا یکی قبول میشود و دیگری نه؟

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

شما جزء کدام دسته هستید؟

دسته اول:

- گروهی هستند که خود را لایق و شایسته قبولی می دانند.

- استحقاق دستیابی به موفقیت را در خود می بینند.

- بدنبال فرصتی هستند تا شایستگی های خود را اثبات کنند.

- به خواسته های خود فکر میکنند، به قبولی – به اتفاقات پس از قبولی – به دفتر وکالت – به دانشگاه مورد نظرشان و ...

 

دسته دوم:

گروهی هستند که همواره بدنبال جمع آوری دلایل و شواهدی برای نشدن هستند. این دسته به دنبال یافتن پاسخی هستند که اگر قبول نشوند جواب پدر و مادر را چه بدهند؟

- جواب همکاران را چه بدهند؟

- جواب دوستان و ... را چه بدهند؟

 

مهم نیست اگر جزء دسته دوم هستید، مهم این است که چگونه می توان جزء دسته اول قرار گرفت تا بتوان قطعاً موفق شد.

در پاسخ به این سؤالات که :

- چرا یکی سالم و ثروتمند و یکی بیمار و فقیر است؟

- چرا یکی همیشه پیروز و یکی بازنده و شکست خورده است؟

- چرا یکی دست به خاک می زند طلا می شود! و دیگری از چیزی که بدش می آید سرش می آید؟

- چرا یکی در آزمون های وکالت – کارشناسی ارشد – دکتری و ... قبول میشود و دیگران سال ها در انتظار قبولی می مانند؟

 

باید گفت که فکر غالب آنان: ثروت و سلامتی، پیروزی، موفقیت و قبولی در آزمون هایی مختلف می باشد و هر گونه فکر متضادی را از ذهن خود دور کرده اند. همان قانون جذب که می گوید: (( به هر چیزی که فکر کنید، همان چیز یا مشابه آن را به سمت خود جذب می کنید))

حالا بگو؛ تفاوت دسته اول با دسته دوم در چیست؟

تفاوت دسته اول و دوم نیز در نوع تفکر آنان است. دسته اول به خواسته هایش فکر می کند. دسته دوم معمولاً به نخواسته هایش!

شما نیز باید برای قرار گرفتن در دسته اول فقط به قبولی فکر کنید و اتفاقات پس از قبولی را تجسم و تصویر سازی کنید.

باید بدانید که توأم با تلاش و پشتکار در مطالعه، لازم است تا افکار حاوی اشتیاق به قبولی را نیز در ذهن خود انباشته سازیم. اگر به دنبال قبولی هستیم باید ذهنیت یک فرد قبول شده را در خود ایجاد کنیم.

هنگامی که به هدفتان برسید چه رفتار و عکس العملی از خود نشان می دهید؟ از همین حالا آنچنان رفتار کنید.

 

- همانند یک وکیل رفتار کنید – همانند یک دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته مورد نظر خود رفتار کنید.

خود را یک وکیل پایه یک دادگستری – یک فرد با تحصیلات کارشناسی ارشد – دکتری  - یک استاد دانشگاه - .یک مؤلف – یک پزشک – یک مهندس یک نماینده مجلس – یک رئیس جمهور و ... بپندارید و آن را تجسم و باور و همانگونه رفتار کنید.

 

ممکن است برای ساده اندیشان این دستور العمل به نظر غیر ممکن و رویا پردازی باشد اما با دقت و تأمل در اطرافمان پی به صحت این دستور العمل خواهیم برد.

مثال: تلفن (بِل) – هواپیما (برادران رایت) – روشنایی لامپ (ادیسون) و ... همه نمونه هایی از تصور و تجسّم یک چیز قبل از ایجاد آن

می باشد، و همگی صحت این دستور العمل را اثبات می کنند.

 

ضمن اینکه تلاش و پشتکار لازم است اما شرط لازم برای موفقیت داشتن تصور و تجسم ذهنی مثبت است یعنی قبل از هر اقدامی

 (برنامه ریزی و اجرا) شما باید دارای رؤیا، امید و آرزو باشید و در این صورت است که مطمئن باشید که موفق خواهید شد.

اشتیاق فروان و باور شماست که همانند یک موتور محرکه در شما انگیزه تولید نموده و شما را به سمت هدف رهنمون می سازد.

اگر شما بتوانید از قبل هدفتان را ببینید، در آن صورت می توانید استعدادهای خود را بهتر بروز دهید. چرا که شما سرشار از استعداد هستید.

 

حال ممکن است این سؤال مطرح گردد که من نیز دارای رؤیا و امید و آرزو بوده ام. خیلی هم آنها را تصوّر و تجسم کرده ام اما هیچگاه آنها صورت واقعی بخود نگرفته اند. چرا؟

 

در پاسخ باید گفت: در قطعی بودن این اصل هیچ شکی نیست اما تفاوت شما با گراهام بل – برادران رایت - ادیسون و یا سایر افرادی که در

آزمون های مختلف حقوقی قبول می شوند در نحوه نگرش و سئوالی است که طرح می کنید:

شما می گویید چرا رؤیا  و تجسم من تبدیل به واقعیت نمی گردد اما یکایک آن ها گفتند: چگونه رؤیا و تجسم خود را تبدیل به واقعیت کنم؟

 

تفاوت رویا پردازی و تجسم خلاق در عمل شماست. تنها شما هستید که باید رویاهایتان را عملی سازید.


--------------------------------------------------------------------------------


شما خالق سرنوشت خویش هستید!

 

 


--------------------------------------------------------------------------------

 

 

چند ساعت بخوانم؟ آیا قبول می شوم؟ ـ زود فراموش می کنم ـ حجم مطالب زیاد است. و صدها سؤال از این دست، سؤالاتی است که از ما می پرسند.

به عزیزانی که بدنبال یافتن پاسخ سؤالات و رفع نگرانی های خود هستند، پیشنهاد می کنیم که ابتدا به سؤالات زیر پاسخ دهند(البته کاملاً صریح و شفاف!).

 

1-     خواسته شما چیست؟ و می خواهید آینده به چه نحوی باشد؟

2-      اگر اکنون اقدامی نکنید، آینده احتمالاً چگونه خواهد بود؟

3-     اگر می خواهید آینده مطابق میل شما باشد باید اکنون چه کارهایی را انجام دهید؟

 

اگر به سؤالات پاسخ نداده اید لطفاً وقت خود را هدر ندهید! امّا اگر پاسخ داده اید قبل از هرگونه اقدامی لازم است که ابتدا خود را باور کنید، یعنی باید بدانید که شما دارای توانمندی هایی فراوانی هستید که باید اول آنها را بشناسید تا بهتر بتوانید از آنها استفاده کنید.

شما باید بدانید که چیزی تحت عنوان استعداد در مطالعه وجود ندارد بلکه فقط مدّت زمان یادگیری ها متفاوت است. پس اگر شما یک مطلب را چندین بار باید بخوانید تا یاد بگیرید، این به مفهوم بی استعدادی شما نیست.

سپس لازم است که برای رسیدن به هدفتان از برنامه ریزی استفاده کنید، برنامه ریزی یعنی تلاش امروز برای کنترل آینده.

اگر بی برنامه باشید به این مفهوم است که آینده را بدست حوادث سپرده اید و حوادث برای شما تعیین می کنند که کجا باید بروید! امّا اگر هدفمند ـ با برنامه ـ با انگیزه و پرتلاش حرکت کنید بی تردید شما خالق سرنوشت خویش خواهید بود.

 


برخی داوطلبان شروع کننده های خوبی هستند امّا تمام کننده های خوبی نیستند، یعنی با مشاهده ی اولین موانع و یا کوچکترین سختی، دلسرد و زود دست از کار می کشند.

 

 


--------------------------------------------------------------------------------
اگر از ادامه دلسرد شده اید!
--------------------------------------------------------------------------------
 
این عده علاقه دارند که خیلی سریع به نتیجه برسند، بی توجه به این که انجام یک کار نیاز به زمان و تلاش و مداومت دارد.

این افراد خیلی زود خسته می شوند و نهایتاً مطالعه و کار را نیمه تمام رها می کنند. کار نیمه تمام نیز با کاری که اصلاً شروع نشده فرقی ندارد.

یکی از نکات بسیار مهمی که داوطلبان باید در نظر داشته باشند، وجود مسائل و مشکلات بر سر راه آنها می باشد. در برابر مشکلات ساده ترین راه این است که دست از کار و تلاش بکشیم، اما باید دانست که موفقیت معمولاً زمانی رخ می نماید که بتوانیم از مشکلات عبور کنیم. اما بهترین راه برای پشت سر گذاشتن مشکلات این است که آنها را دائمی و فقط منحصر به خودمان ندانیم.

یک راه دیگر برای آنکه بتوانید کارتان را با تلاش و پشتکار و مداومت انجام دهید این است که از کارهای بی ارتباط با هدفتان صرف نظر کنید و یا آنها را کنار بگذارید.

 

گاهاً ما ندانسته و نخواسته در گیر کارهای بی ارتباط می شویم و در تله آنها می افتیم برای اینکه از تله کارهای نا مربوط خلاص شویم لازم است تا تمام کارها و فعالیت های جانبی خود را با معیار سازگاری با هدفمان بسنجیم.

چگونه؟! یعنی اینکه از خود بپرسید آیا این کار با هدف من (قبولی در آزمون وکالت...) سازگار است یا خیر؟

 

باید فعالیت های شما با این معیار سنجیده شود. اگر تصمیم دارید ثبت نام کنید اگر تصمیم دارید کاری را شروع کنید اما امروز و فردا می کنید در این صورت باید سئوال بالا را از خود بپرسید!

اگر بنابه هر دلیلی، مطالعه بر اساس برنامه ریزی خود را که با توجه به شرایط شما تنظیم شده به تأخیر می اندازید، باید سئوال را از خود بپرسید. (این سئوال همانند یک آمپر میزان پشتکار و مداومت را در شما نشان می دهد.)

هرچه کارهای حاشیه ای و غیر مرتبط و کارهای با درجه اهمیت کمتری، شما را بیشتر به خود مشغول سازد بالطبع زمانی برای مطالعه و درس خواندن نمی ماند. در این صورت است که ممکن است عدم تلاش خود را با کند ذهنی- پیری - مشغله – استعداد و هزار توجیه دیگری برای خود موجّه سازید!

 

هرچه شما بتوانید کارهای غیر مرتبط با هدف را از خود دور کنید به همان نسبت توانسته اید پشتکار و تلاشتان را افزایش دهید.

خود را یک وکیل پایه یک دادگستری ببینید!

--------------------------------------------------------------------------------

 

ممکن است برای ساده اندیشان این دستورالعمل  به نظر غیرممکن و رویا پردازی تعبیر گردد. اما با دقت و تأمل در اطرافمان پی به صحت این دستور العمل خواهیم برد.
مثال: تلفن(بل) هواپیما(برادران رایت) نور ساطع شده از لامپ(ادیسون) و ... همه نمونه هایی از تصور یک چیز قبل از ایجاد آن می باشد، و همگی صحت این دستورالعمل را اثبات می کنند.
شرط لازم برای موفقیت داشتن تصور و تجسم ذهنی مثبت است یعنی قبل از هر اقدامی شما باید دارای رویا، امید و آرزو باشید و مطمئن باشید که در این صورت موفق خواهید شد.
اگر شما بتوانید دستیابی به هدفتان را تصور کرده و آن را از قبل ببینید توانسته اید که استعدادهای خود را بروز دهید. شما سرشار از استعداد هستید فقط نگذارید تا کسی رویای شما را از بین ببرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

نگرانی های مشترک داوطلبان

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

* اگر سؤالات سخت باشد چی؟
-شما در طرح سؤالات نقشی ندارید، پس یا باید آن را بپذیرید یا که اعصابتان را خرد کنید(انتخاب با شماست!).
در ضمن سؤال سخت برای همه سخت است نه تنها برای تو.
به مثال خرابی چراغ راهنمایی در خیابان و ترافیک حاصل از آن دقت کنید.
شما در این خرابی نقشی نداشته اید  اما در عکس العملی که در قبال آن نشان می دهید مختارید(شما مختارید که صبر کنید یا اعصابتان را خرد کنید و ...).

* احتمال قبولی من چقدر است؟
- به همان میزان که احتمال دارد شکست بخورید به همان میزان هم احتمال دارد که موفق شوید.

* اگر امسال هم قبول نشم چی؟  اگر خراب کنم چی؟
- من که روزی 10 ساعت درس می خواندم اگر قبول نشم چی؟
می دانید نتیجه ی این سؤالات و هزاران سؤال بی جواب دیگر چیست؟!
شما با طرح این سؤالات فقط احساسات منفی را در خود تقویت کرده اید!
شما با طرح این سؤالات تمام فکر خود را روی سختی کار، روی نشدن ها قرار داده اید.
و با این کار استرس و اضطراب و ترس را برای خود به ارمغان آورده اید.

لطفاً این لحظات باقیمانده تا آزمون را با این احساسات ناخوشایند سپری نکن!
شما می توانید این روند را تغییر دهید. کانون تمرکز فکری خود را تغییر بده:
- مطمئن باش که شما شایسته ی داشتن بهترین ها هستی.
- مطمئن باش که شما توانایی انجام کارهای بزرگ و بدست آوردن نتایج عالی را دارید.

 

 

 


--------------------------------------------------------------------------------

ترس، دشمن شماست!

--------------------------------------------------------------------------------

 


یکی از دشمنان درونی شما که ممکن است مانع قبولی شما شود ترس است.
ترس از فراموش کردن مطالب - ترس از اشتباه کردن و ...
این ترس ناشی از اندیشه های منفی است که به سراغتان آمده، پس لازم است در مقابل آنها ایستادگی کنید. مطمئن باش از مطالعه ی این صفحه شگفت زده خواهی شد.

 

 

 

 

 

 


--------------------------------------------------------------------------------

دغدغه های تمام داوطلبان وکالت

--------------------------------------------------------------------------------

 زمان کمی تا آزمون مانده و هنوز تعدادی از کتاب ها را نخوانده ام و یا نیمه تمام هستند.

 

آیا به خواندن مباحث باقیمانده بپردازیم؟ اگر مطالبی را که مطالعه کرده ام مرور کنم با مطالب باقیمانده چه کنم؟


برای پاسخ به این دغدغه مثال زیبایی از مجله ی آزمون شماره 399 را عیناً برایتان می آوریم:

 

«از صبح به باغ میوه ای رفته ایم تا گلابی بچینیم و عصر بار کامیون ها کنیم تا به سرد خانه ببرند. تا عصر سخت کار کرده ایم و هریک به فراخور حال خویش مقداری گلابی چیده ایم، حال اطلاع  می دهند کامیون ها آمده اند و فقط دو ساعت وقت داریم گلابی ها را بار کنیم.

 

کدام راه عاقلانه تر است؟ هنوز به چیدن مقدار بیشتری گلابی ادامه دهیم یا آن چه را که چیده ایم در جعبه بگذاریم و بار کامیون ها کنیم؟

 

اگر به چیدن ادامه دهیم مسلم است که مقدار گلابی  بیشتری خواهیم داشت، اما تا سرگرم کاریم  کامیون ها می روند و گلابی ها بر زمین می مانند و خواهند گندید.

 

یعنی همان حاصل کارمان یا بخش مهمی از آن از بین خواهد رفت. در حالی که اگر بتوانیم در فرصت باقیمانده همه گلابی ها را «جمع آوری» و بار کامیون کنیم تمام حاصل خود را از آن خویش کرده ایم.

 

 

 

 


--------------------------------------------------------------------------------
مهمترین علت شکست و ناکامی در ازمونها

--------------------------------------------------------------------------------


کک این جاندار کوچک قهرمان پرش در میان جانداران است. چرا که 7 متر پرش دارد.
روزی فردی این کک را داخل بطری شیشه ای قرار داد و در بطری را بست.

کک با هر بار پرش سرش به چوب پنبه بطری اصابت می کرد. پس از چند روز کک را از داخل بطری خارج نمود. می دانید چه اتفاقی افتاد؟ این کک دیگر بیش از ارتفاع بطری پرش نکرد. (برای همیشه چند سانتیمتر کمتر از ارتفاع بطری می پرید.)

چرا؟ چون سطح پرش خود را چند سانتیمتر کمتر از ارتفاع بطری تعیین کرد. این جاندار دچار"توهم محدودیت" شد.

برخی از داوطلبان نیز اغلب دچار همین "توهم محدودیت" می شوند.

اشتباهی که این دسته مرتکب می شوند این است که شرایط و محدودیت های خود را معیار سنجش خود با دیگران قلمداد می کنند، آنها قبل از هر گونه اقدامی فقط و فقط پرچم محدودیت های خود را علم می کنند.

 

- پایه درسی ضعیفی دارم!                           - کند ذهن هستم!                                                               - امکانات ندارم!

- زود فراموش می کنم!                                 - شاغل هستم و وقت ندارم!                                              - مسئولیت دارم و ....

 

این دسته شروع نمی کنند، نه از آن جهت که تمایل ندارند بلکه شروع نمی کنند از آن جهت که شرایط خود را سرشار از محدودیت ها

می پندارند و اغلب با افسوس منتظر می مانند تا روزی شرایط برای آن ها فراهم شود و ساعت ها، روزها، ماه ها و سال ها منتظر فرصت مناسب می مانند غافل از این که بزرگترین افسوس انسان زمانی است که می توانست امّا نخواست و زمانی را به یاد آورد که می خواهد امّا نمی تواند.  ((زرتشت))

 

برای غلبه بر محدودیت و عبور از این وضعیت چه باید کرد؟

فردی از دوستش پرسید، از کدام راه بروم؟ راه را نشانم بده!

دوست پرسید: کجا می خواهی بروی؟

آن فرد گفت فرقی نمی کند!

دوست گفت: وقتی مقصد (هدف) برایت مشخص نیست از هر راهی که دلت می خواهد برو!

کسیکه هدف مشخصی را دنبال نمی کند شانس موفقیت چندانی ندارد. مهمترین علّت ناکامی و شکست، نداشتن هدف است. وقتی بدانید که به دنبال چه هستید؟ وقتی هدفمند حر کت کنید. وقتی به جای اینکه منتظر فرصت و روز مناسب باشید، فرصت و روز مناسب را ایجاد کنید، محدودیت ها، فضایی برای مانور پیدا نخواهند کرد و شما براحتی از آن عبور می کنید و آن ها را پشت سر خواهید گذاشت.

- این شمایید که سطح پرش خود را تعیین می کنید!

- شما باید دقیقاً مشخص کنید که چقدر می خواهید بپرید! نه چقدر می توانید!!!

- این شمایید که اگر چند بار نتیجه نگرفته اید نباید فکر کنید که توانایی تو همین قدر بوده!

- نباید فصول را بخاطر اینکه ادامه نمی یابند سرزنش کنید. (جبران خلیل جبران)

- آیا اگر مانعی بر سر راه شما ایجاد شد، هدف خود را تغییر می دهید؟

- آیا شما اگر در آزمون های قبلی نتیجه نگرفته اید خود را سرزنش می کنید و کار را رها می سازید؟

حجوم افکار حاوی محدودیت در ذهن به این مفهوم است که نتوانسته اید بر” توهم محدودیت” غلبه کنید.

وقتی ذهن سرشار از افکار حاوی محدودیت است، نمی توان به راحتی به درس خواندن و اجرای برنامه ها عمل کرد.

برای غلبه بر توهم محدودیت نباید در دام تنبلی و به تعویق انداختن کارها گرفتار شد. امروز و فردا کردن یکی از علل مهم شکست و ناکامی است، در انتظار روز مناسب بودن نتیجه ایی جز شکست و ناکامی در بر نخواهد داشت. تا رسیدن به زمان مناسب صبر می کنیم، این صبر یعنی تعویق در کارها. صبر نکنید زیرا زمان مناسب هرگز از راه نمی رسد. از همین جایی که هستید شروع کنید، تصمیم بگیرید و از همین امروز شروع کنید. برای غلبه بر ” توهم محدودیت” و ایجاد ” روز مناسب” به این سئوالات پاسخ دهید:

- اگر همین امروز شروع نکنید!

- اگر از همین حالا تصمیم نگیرید!

- اگر از هم اکنون برنامه ریزی نکنید!

حدس می زنید در آزمون بعدی چه اتفاقی برایتان خواهد افتاد؟

اگر واقعاً بدنبال اثبات شایستگی خود هستید، اگر واقعاً بدنبال کسب نتیجه هستید نباید منتظر روز مناسب بود بلکه، باید روز مناسب را ایجاد کرد! برخیز و سطح پرش خود را تعیین کن!

 

 

منبع: دوراندیشان

[ ۹۱/۰۶/۰۸ ] [ ] [ یحیی الیاسی ]
 


سوال 41 :(سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون تجارت)


-کسبه جزء :


پاسخ : بازرگان به شمار آمده ولی از داشتن دفاتر تجاری معافند.


استناد :ماده 6 قانون تجارت: هر تاجری به استثناء کسبه جزء مکلف است دفاتر ذیل یا دفاتر دیگری را که وزارت عدلیه به موجب نظامنامه قائم مقام این دفاتر قرار می دهد داشته باشد:...

سوال 42 :( سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون تجارت)

-ارسال کننده می تواند مادام که مال التجاره در ید متصدی حمل و نقل است آن را با پرداخت مخارجی که متصدی مزبور کرده و خسارات او، پس بگیرد مگر در صورتی که :        

پاسخ :متصدی حمل و نقل به مرسل الیه اعلام کرده باشد که مال التجاره به مقصد رسیده و باید آن را تحویل بگیرد.             

استناد : بند 3 ماده 383 قانون تجارت : در موارد ذیل ارسال کننده نمی تواند از حق استرداد مذکور در ماده 382 استفاده کند:

3-در صورتی که متصدی حمل و نقل به مرسل الیه اعلام کرده باشد که مال التجاره به مقصد رسیده و باید آن را تحویل بگیرد.             

سوال 43: (سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون تجارت)

-کدام یک از موارد زیر در خصوص ضمانت تجاری صحیح است؟

پاسخ :در صورت استنکاف مضمون له از دریافت طلب، ضامن فورا و به خودی خود بری الذمه می شود.

استناد : ماده 410 قانون تجارت: استنکاف مضمون له از دریافت طلب یا امتناع از تسلیم وثیقه-اگر دین با وثیقه بوده- ضامن را فورا و به خودی خود بریء خواهد ساخت.


سوال 44: (سوال دقیقا ازمتن مواد قانون  تجارت و ...! )

-شرکتهای تعریف شده در حقوق تجارت ایران عبارتند از:


پاسخ : سهامی، با مسئولیت محدود، تضامنی، نسبی، مختلط سهامی، مختلط غیر سهامی، تعاونی، تعاونی سهامی عام


استناد :ماده 20 قانون تجارت و بند 9 ماده 1 و ماده 12 قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجراء سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی:


(بند 9 ماده 1 قانون فوق الذکر): شرکت تعاونی سهامی عام: نوعی شرکت سهامی عام است که با رعایت قانون تجارت و محدودیتهای مذکور در این قانون تشکیل شده باشد.

 

 

سوال 45: (سوال ازمتن مواد قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی و ...)

-ادغام شرکتهای تجاری در نظام حقوقی ایران:

پاسخ:به موجب قوانین برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی تجویز شده است.


استناد:بند 16 ماده 1 و ماده 19 قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجراء سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی:

(بند 16 ماده 1 قانون فوق الذکر) ادغام: اقدامی که بر اساس آن چند شرکت، ضمن محو شخصیت حقوقی خود، شخصیت واحد و جدیدی تشکیل دهند یا در شخصیت حقوقی دیگری جذب شوند.

(ماده 19 قانون فوق الذکر): هیات واگذاری مجاز است حسب شرایط متناسب یا مفاد این ماده از کلیه روشهای ممکن برای واگذاری بنگاهها و مالکیت( اجاره به شرط تملیک، فروش تمام یا بخشی از سهام، واگذاری اموال) و واگذاری مدیریت ( اجاره ، پیمانکاری عمومی و پیمان مدیریت)، تجزیه، واگذاری، انحلال و ادغام شرکتها حسب مورد به شرح ذیل استفاده نماید: ....


سوال 46: (سوال استنباطی از متن قانون تجارت و کتاب ورشکستگی دکتر اسکینی)

-در صورت ورشکستگی شرکت نسبی:


پاسخ: تحت شرایط خاص در صورتی که شریک یا شرکا در خارج از شرکت تاجر باشند امکان صدور حکم ورشکستگی آنان وجود دارد.


استناد:ماده 439  قانون تجارت و صفحه 32 جلد پنجم از دوره 5 جلدی (ورشکستگی و تصفیه امور ورشکسته): در صورت ورشکستگی شرکتهای تضامنی، مختلط یا نسبی اموال شخصی شرکای ضامن مهر و موم نخواهد شد مگر اینکه حکم ورشکستگی آنها نیز در ضمن حکم ورشکستگی شرکت یا به موجب حکم جداگانه صادر شده باشد.

(طبق نظر دکتر اسکینی ماده 439 ناظر به حالتی است که شریک ضامن {یا شرکای با مسئولیت نامحدود مانند شرکت نسبی} به واسطه اشتغال به کار تجاری شخصا تاجر باشد و طلبکاران ورشکستگی اورا تقاضا کنند.)


سوال 47: (سوال از متن مواد قانون تجارت و پاسخ طراح چیزی جز متن قانون! )

-معیار رای گیری در مجمع عمومی عادی شرکت سهامی.......... و در شرکت با مسئولیت محدود..........مباشد.

پاسخ: اکثریت آرای حاضر _ دارندگان بیش از نیمی از کل سرمایه شرکت

استناد :ماده 88 لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت: در مجمع عمومی عادی تصمیمات همواره با اکثریت نصف + یک آراء حاضر در جلسه رسمی معتبر خواهد بود مگر در مورد انتخاب مدیران و بازرسان که اکثریت نسبی کافی خواهد بود.

ماده 106 قانون تجارت: تصمیمات راجعه به شرکت باید به اکثریت لااقل نصف سرمایه اتخاذ شود....

(هرچند پاسخ سوال دقیقا منطبق با مواد استنادی نمی باشد، لکن صحیحترین گزینه بین گزینه های موجود است.)


سوال 48: (سوال با استنباط از مواد قانون تجارت و آرای وحدت رویه و رای شورای عالی ثبت)

-بانک الف با اخذ وثایق ملکی به شرکت پارس یک فقره وام اعطا نموده است. به علت عدم پرداخت دیون توسط شرکت، بانک از طریق اجراییه ثبتی در صدد وصول مطالبات خویش است. قبل از خاتمه عملیات اجرایی ثبتی، حکم ورشکستگی شرکت صادر می شود، در این صورت:

پاسخ : عملیات اجرایی ثبتی متوقف می شود و دایره اجرا باید پرونده اجرایی را به اداره تصفیه ارسال نماید.


استناد :ماده 423 قانون تجارت: هرگاه تاجر بعد از توقف معاملات ذیل را بنماید باطل و بلا اثر خواهد بود:

بند 2-تادیه هر قرض اعم از حال یا موجل به هر وسیله که به عمل آمده باشد.

ماده 419 قانون تجارت: از تاریخ حکم ورشکستگی هر کس نسبت به تاجر ورشکسته دعوایی از منقول یا غیر منقول داشته باشد باید بر مدیر تصفیه اقامه یا به طرفیت او تعقیب کند. کلیه اقدامات اجرایی{اجرای حکم یا سند لازم الاجرا} نیز مشمول همین دستور خواهد بود.
-رای وحدت رویه شماره 561 مورخ 28/03/1370 :....در بند "2" و بند "3" ماده 423 قانون تجارت تصریح شده که تادیه هر قرض تاجر ورشکسته.....باطل و بلااثر است.بنابراین در هر مورد که بعد از تاریخ توقف حکمی مستقیما علیه تاجر متوقف در مورد بدهی او به بعضی از بستانکاران وی صادر و اجراء شود کلیه عملیات اجرایی و نقل و انتقالات مربوط که متضمن ضرر سایر طلبکاران تاجر ورشکسته می باشد مشمول ماده 423 بوده و باطل و بی اعتبار است.

-رای شماره 286 مورخ  24/11/1342 شورای عالی ثبت: در هر موقع که اجرا ثبت از توقف مدیون اطلاع پیدا کرد باید عملیات اجرایی را متوقف و پرونده و سوابق امر را به اداره تصفیه بفرستد.


سوال 49: (سوال دقیقا از متن مواد قانون تجارت)

-شرکتهای تضامنی و نسبی از هر جهت تابع قواعد یکسانند مگر از جهت:

پاسخ : میزان مسئولیت شرکا


استناد :ماده 189 قانون تجارت: مفاد ماده 126( جز مسئولیت شرکاء که به نسبت سرمایه آنها است) و مواد 127 تا 136 در شرکتهای نسبی نیز جاری است.

 سوال 50:(سوال از متن قوانین خاص )

-بازرسان شرکت سهامی عام از جهت شرایط انتخاب مشمول:


پاسخ اعلام شده توسط اتحادیه کانونهای وکلا: آیین نامه اجرایی قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه ای حسابداران 1372 می باشد.

پاسخ صحیح: به نظر می رسد آیین نامه اجرایی حسابداران رسمی ناظر به انتخاب حسابدارانی است که صلاحیت نظارت مالی در شرکتهای سهامی پذیرفته شده یا متقاضی پذیرش در بورس اوراق بهادار هستند، می باشد.و آیین نامه اجرایی تبصره ماده 144 لایحه اصلاحی قانون تجارت 1347 ناظر به انتخاب بازرسانی است که بایستی هر ساله توسط مجمع عمومی عادی برای اجرای وظایف پیش بینی شده در قانون تجارت انجام وظیفه کنند و هیچ تعارضی که شائبه نسخ ضمنی آیین نامه اجرایی تبصره ماده 144 لایحه اصلاحی 1347 توسط آیین نامه انتخاب حسابداران را ایجاد کند وجود ندارد، لذا گزینه ای که انتخاب بازرس را مشمول هر دو آیین نامه می داند صحیحتر به نظر می رسد.


استناد : آیین نامه اجرایی تبصره ماده 144 لایحه اصلاحی قانون تجارت 1347 و آئین نامه تعیین صلاحیت حسابداران رسمی و چگونگی انتخاب آنان +اصلاح تبصره ۳ مصوب 23/07/1374)

سوال 51:(سوال دقیقا ازمتن مواد قانون تجارت)

-کدام عبارت صحیح است؟


پاسخ : مدیر عامل شرکت در صورت تخلف از مقررات قانونی و اساسنامه در مقابل شرکت و اشخاص ثالث حسب مورد مسئولیت انفرادی و اشتراکی دارد.

استناد :ماده 142 قانون تجارت:مدیران و مدیر عامل شرکت در مقابل شرکت و اشخاص ثالث نسبت به تخلف از مقررات قانونی یا اساسنامه شرکت و یا مصوبات مجمع عمومی برحسب مورد منفردا یا مشترکا مسئول می باشند و دادگاه حدود مسئولیت هریک را برای جبران خسارت تعیین خواهد نمود.


سوال 52:( سوال استنباطی ازمتن مواد قانون تجارت )

-مدیر یک شرکت با مسئولیت محدود که به موجب اساسنامه ، بدون تصویب مجمع عمومی شرکاء مجاز به انجام عمل حقوقی بیش از پانصد میلیون ریال نبوده است، باعث انعقاد قراردادی به نمایندگی از شرکت تعهد به پرداخت مبلغ یک میلیارد ریال نموده است:

پاسخ : شرکت تا میزان پانصد میلیون ریال مسئول بوده و نسبت به مازاد آن معامله غیر نافذ است.

استناد: ماده 105 قانون تجارت: مدیران شرکت کلیه اختیارات لازمه را برای نمایندگی و اداره شرکت خواهند داشت مگر اینکه در اساسنامه غیر این ترتیب مقرر شده باشد هر قرارداد راجع به محدود کردن اختیارات مدیران که در اساسنامه تصریح به آن نشده در مقابل اشخاص ثالث باطل و کان لم یکن است.

(با توجه به اینکه مدیریت شرکت در واقع نمایندگی و وکالت از طرف شرکت است، اقدامات مدیر در صورتی در حق شرکت نافذ است که به قصد نیابت از طرف شرکت اقدام شده باشد و اقدامات خارج از حدودی که برای اداره شرکت لازم است غیر نافذ خواهد بود.با توجه به وحدت ملاک ماده 118 لایحه اصلاحی.ق.ت. و اصول مسلم حقوقی هر شرکتی فقط در حدود موضوع فعالیتش اهلیت دارد و مدیر به نمایندگی از شرکت، آنرا اعمال می کند.)


سوال 53:(سوال اختلافی )

-در صورت صدور چک از حساب مشترک، کلیه صادرکنندگان:             

پاسخ : بالمناصفه-بالسویه دارای مسئولیت هستند.


استناد :  اصول حقوقی: با توجه به خلاف اصل بودن مسئولیت تضامنی در حقوق ایران و عدم تصریح قانونی در مورد مسئولیت تضامنی صادرکنندگان متعدد به نظر می رسد پاسخ فوق صحیح است.

سوال 54: (نظریه تفسیری مجمع تشخیص مصلحت نظام)

 -مبدا محاسبه خسارت تاخیر تادیه چک از تاریخ .......... می باشد. 

پاسخ : صدور چک 

استناد : نظریه تفسیری مورخ 21/09/1377 مجمع تشخیص مصلحت نظام:

ماده واحده: منظور از " کلیه خسارات و هزینه های وارد شده..." مذکور در تبصره الحاقی به ماده 2 قانون اصلاح موادی از قانون صدور چک مصوب 10/03/1376 مجمع تشخیص مصلحت نظام، خسارات تاخیر تادیه بر مبنای نرخ تورم از تاریخ چک تا زمان وصول آن که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام شده و هزینه دادرسی و حق الوکاله براساس تعرفه های قانونی است. 


سوال 55: (قانون نحوه انتشار اوراق مشاركت)

-اوراق مشارکت:

پاسخ : در قانون خاص پیش بینی شده و در صورت تعارض، مقررات اوراق قرضه را نسخ نموده است.


استناد : قانون نحوه انتشار اوراق مشاركت مصوب 30/06/1376 : ماده 1. به‌منظور مشاركت عموم در اجراي طرح‌هاي عمراني انتفاعي دولت مندرج در قوانين بودجه سالانة كل كشور و طرح‌هاي سودآور توليدي و ساختماني و خدماتي، به دولت و شركت‌هاي دولتي و شهرداري‌ها و مؤسسه‌ها و نهادهاي عمومي غيردولتي و مؤسسه‌هاي عام‌المنفعه و شركت‌هاي وابسته به دستگاه‌هاي مذكور و هم‌چنين شركت‌هاي سهامي عام وخاص و شركت‌هاي تعاوني توليدي اجازه داده مي‌شود طبق مقررات اين قانون، قسمتي از منابع مالي مورد نياز براي اجراي طرح‌هاي مذكور شامل منابع مالي لازم براي تهية مواد اولية مورد نياز واحدهاي توليدي را از طريق انتشار و عرضه عمومي اوراق مشاركت تأمين نمايند.

(در شرایط فعلی با توجه به نظریه مورخ 17/05/1363 شورای نگهبان و سایر نظریات شورای نگهبان و اصل 49 قانون اساسی معاملات ربوی ممنوع و در نتیجه باطل و حتی به موجب ماده 595 ق.م.ا. مصوب 1375 جرم است.)


سوال 56 : (سوال دقیقا ازمتن مواد قانون تجارت)

-واخواست (اعتراض عدم پرداخت) برات ظرف مدت.......از تاریخ سررسید بایستی صورت گیرد.

پاسخ :10 روز


استناد : ماده 280 قانون تجارت: امتناع از تادیه وجه برات باید در ظرف ده روز از تاریخ وعده به وسیله نوشته ای که اعتراض عدم تادیه نامیده می شود معلوم گردد.

سوال 57 : (سوال دقیقا از متن مواد قانون صدور چک)

-دارنده چک برای وصول وجه آن از طریق اجرای ثبت علیه........ میتواند اقدام نماید.


پاسخ :  فقط صادر کننده


استناد : ماده 2 قانون صدور چک: چکهای صادره عهده بانکهایی که طبق قوانین ایران در داخل کشور دایر شده.........که منتهی به برگشت چک و عدم پرداخت گردد می تواند طبق قوانین و آیین نامه های مربوط به اجرای اسناد رسمی وجه چک یا باقیمانده آن را از صادر کننده وصول نماید.

سوال 58 : (سوال دقیقا از متن قانون مدنی)

-در صورتی که تاجر ورشکسته اقرار به وقفیت مال خود نماید:


پاسخ :  اقرار او نافذ نیست.

استناد :ماده 1264 قانون مدنی: اقرار مفلس و ورشکسته نسبت به اموال خود بر ضرر دیان نافذ نیست.

سوال 49 : (سوال دقیقا" ازمتن قانون تجارت) 

-به محض صدور حکم توقف تاجر:


پاسخ : دعاوی تاجر به طرفیت مدیر تصفیه اقامه و دعوای موجود نیز به طرفیت شخص اخیر ادامه خواهد یافت.

استناد: ماده 419 قانون تجارت: از تاریخ حکم ورشکستگی هر کس نسبت به تاجر ورشکسته دعوایی از منقول یا غیر منقول داشته باشد باید بر مدیر تصفیه اقامه یا به طرفیت او تعقیب کند. کلیه اقدامات اجرایی نیز مشمول همین دستور خواهد بود.

سوال 60: (سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون تجارت)

-مرور زمان دعاوی راجع به چک که از طرف تجار یا برای امور تجارتی صادر شده باشد.....

پاسخ : پس از انقضای پنج سال از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت است مگر اینکه ظرف این مدت رسما اقرار به دین شود.

استناد :ماده 318 قانون تجارت: دعاوی راجع به برات و فته طلب و چک که از طرف تجار یا برای امور تجارتی صادر شده پس از انقضای پنج سال از تاریخ صدور اعتراض نامه و یا آخرین تعقیب قضایی در محاکم مسموع نخواهد بود مگر اینکه در ظرف این مدت رسما اقرار به دین واقع شده باشد که در این صورت مبدا مرور زمان از تاریخ اقرار محسوب است.


--------------------------------------------------------------------------------

حقوق تجارت آزمون وکالت  90  در یک نگاه

سوالات حقوق تجارت با فراوانی زیر طراحی شده بود:

از متن مواد قانون : نه سوال از متن مواد قانون مدنی آمده بود .      

استنباطی : سه سوال نیازبه استنباط از مواد مختلف قانون مدنی داشت ولی خارج از آنها نبود       

قانون خاص : شش سوال  از قوانین خاص که طرح سوال از برخی از این قوانین واقعا محل تامل است! 

رای وحدت رویه : در یک سوال آرای وحدت رویه مکمل مواد قانون تجارت در پاسخ به سوالات بود.

دکترین : برای پاسخگویی به یک سوال نظر دکتر اسکینی مکمل مواد قانونی بود.

 

 

منبع:امیر علی جلیلی

[ ۹۱/۰۶/۰۸ ] [ ] [ یحیی الیاسی ]
 

سوال 21 :(سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون آیین دادرسی مدنی)

در مواردی که دادگاه دعوی معترض ثالث را وارد تشخیص دهد :


پاسخ :چنانچه حکم معترض عنه غیر قابل تفکیک باشد نسبت به الغاء آن اقدام می نماید.

استناد :ماده 425 قانون آ.د.م : چنانچه دادگاه پس از رسیدگی، اعتراض ثالث را وارد تشخیص دهد، آن قسمت از حکم را که مورد اعتراض قرار گرفته نقض می نماید و اگر مفاد حکم غیر قابل تفکیک باشد، تمام آن الغاء خواهد شد.

سوال 22 :( سوال استنباطی  ازمتن مواد قانون آیین دادرسی مدنی و جلد دوم دوره 3 جلدی دکتر شمس)

-زمان سپردن تامین مناسب در اجرای حکم غیابی........... است.       

پاسخ :زمان شروع عملیات اجرایی              

استناد : تبصره 2 ماده 306 قانون آ.د.م : اجرا حکم غیابی منوط به معرفی ضامن معتبر یا اخذ تامین مناسب از محکوم له خواهد بود....( طبق نظر دکتر شمس صرف صدور دستور اجرا و یا حتی تعقیب عملیات اجرایی نیازی به ضامن و تامین ندارد بلکه ضامن و تامین زمانی لازم است که برای مثال، محکوم به وصول شده،باید به محکوم له تحویل شود.) هرچند گزینه مورد نظر دقیقا با این نظر منطبق نیست اما صحیحترین گزینه موجود است.

سوال 23: (سوال ازمتن مواد قانون آیین دادرسی مدنی)

-درخواست ابطال رای داور:

پاسخ :دادگاه در صورت وجود جهات قانونی ابطال، مکلف به توقف اجرای رای داور است.

استناد : مواد 489 و  490 ق.آ.د.م( در ماده 489 جهات قانونی ابطال آمده و ماده 490 بدین شرح است): .......دادگاه مکلف است به درخواست رسیدگی کرده، هرگاه رای از موارد مذکور در ماده فوق باشد حکم به بطلان آن دهد و تا رسیدگی به اصل دعوی و قطعی شدن حکم به بطلان، رای داور متوقف می ماند.

سوال 24: (سوال ترکیبی ازمتن مواد قانون  آیین دادرسی مدنی)

-دادگاه بدوی در دعوی الزام به تنظیم سند رسمی یک دستگاه اتومبیل به ارزش خواسته 000/000 /21 ریال(بیست و یک میلیون ریال) حکم به بی حقی خواهان صادر می نماید:

پاسخ : این حکم مطلقا قابل فرجام نیست.

استناد :ماده 367 ق.آ.د.م : آراء دادگاههای بدوی که به علت عدم درخواست تجدید نظر قطعیت یافته قابل فرجام خواهی نیست مگر در موارد زیر:

الف_ احکام: 1-احکامی که خواسته آن {نه ارزش تقویم شده آن} بیش از مبلغ بیست میلیون ریال باشد. این سوال نشان می دهد که مواد قانون آدم باید بصورت تطبیقی مطالعه گردد( برای مثال بند الف ماده 331 را با بند الف ماده 367  مقایسه کنید.)

سوال 25: (سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون آیین دادرسی مدنی)

-در صورتی که درخواست تجدید نظر خارج از مهلت تقدیم شود و یا در مهلت قانونی رفع نقص نشود:

پاسخ:دادگاه بدوی قرار رد دادخواست تجدید نظر را صادر می می کند و این قرار قابل اعتراض در دادگاه تجدید نظر است.

استناد:تبصره 2 ماده 339 ق.آ.د.م : در صورتی که دادخواست خارج از مهلت داده شود و یا در مهلت قانونی رفع نقص نگردد، به موجب قرار دادگاه صادر کننده رای بدوی رد می شود.این قرار ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ در مرجع تجدید نظر قابل اعتراض است، رای دادگاه تجدید نظر قطعی است.

سوال 26: (سوال دقیقا از متن قانون اجرای احکام مدنی)

-کدام عبارت صحیح است؟

پاسخ: اموال منقول خارج از محل کار یا محل سکونت محکوم علیه در صورتی قابل توقیف است که دلایل و قرائن کافی بر احراز مالکیت او در دست باشد.

استناد:ماده 62  قانون اجرای احکام مدنی: ـ اموال منقولی که خارج از محل سکونت یا محل کار محکوم علیه باشد در صورتی توقیف می شود که دلایل و قرائن کافی بر احراز مالکیت او در دست باشد.

سوال 27: (سوال دقیقا از از متن مواد قانون آیین دادرسی مدنی )

-قبول یا رد درخواست دستور موقت:

پاسخ: قبول یا رد قابل فرجام نمیباشد اما ضمن تجدید نظر خواهی نسبت به اصل رای قابل اعتراض است.

استناد :ماده 325 ق.آ.د.م ـ قبول یا رد درخواست دستور موقت مستقلا قابل اعتراض و تجدید نظر و فرجام نیست، لکن متقاضی می تواند ضمن تقاضای تجدید نظر به اصل رای نسبت به آن نیز اعتراض و درخواست رسیدگی نماید.ولی در هر حال رد یا قبول درخواست دستور موقت قابل رسیدگی فرجامی نیست.

سوال 28: (سوال با استنباط از متن مواد قانون آیین دادرسی مدنی و اصول حقوقی)

-کدام عبارت در مورد تعرض به اصالت اسناد عادی صحیح است؟

پاسخ : در صورت انکار، اراِِِِئه کننده سند عادی بایستی برای اثبات اصالت سند دلیل بیاورد.

استناد :ماده 216 ق.آ.د.م: کسی که علیه او سند غیر رسمی ابراز شود می تواند خط یا مهر یا امضاء و یا اثر انگشت منتسب به خود را انکار نماید و احکام منکر بر او مترتب می گردد، اگر سند ابرازی منتسب به شخص او نباشد می تواند تردید کند.

سوال 29: (سوال دقیقا از متن مواد قانون آیین دادرسی مدنی)

-چنانچه دعوایی در دیوان عالی کشور تحت رسیدگی باشد:

پاسخ : اگر درخواست اعاده دادرسی شود درخواست به دادگاه صادر کننده حکم ارجاع می شود و در صورت قبول درخواست، رسیدگی در دیوان تا صدور حکم متوقف می شود.

استناد :تبصره ماده 434 ق.آ.د.م: چنانچه دعوایی در دیوان عالی کشور تحت رسیدگی باشد و درخواست اعاده دادرسی نسبت به آن شود، درخواست به دادگاه صادر کننده حکم ارجاع می گردد. در صورت قبول درخواست یاد شده از طرف دادگاه، رسیدگی در دیوان عالی کشور تا صدور حکم متوقف خواهد شد.

 سوال 30:(سوال دقیقا ازمتن مواد قانون آیین دادرسی مدنی )

-اگر دو نفر وکیل مجتمعا وکالت را به عهده داشته باشند و یکی از آنها بدون عذر موجه در جلسه دادرسی حاضر نشود و لایحه هم نفرستد:

پاسخ : دادگاه بدون توجه به اظهارات وکیل حاضر، رسیدگی را ادامه می دهد.

استناد :ماده 44 ق .آ.د. م : در صورتی که یکی از اصحاب دعوا در دادرسی دو نفر وکیل معرفی کرده و به هیچ یک از آنها به طور منفردحق اقدام نداده باشد، ارسال لایحه توسط هر دو یا حضور یکی از آنان با وصول لایحه از وکیل دیگر برای رسیدگی دادگاه کافی است و در صورت عدم وصول لایحه از وکیل غائب ، دادگاه بدون توجه به اظهارات وکیل حاضر، رسیدگی را ادامه خواهد داد.

سوال 31:(سوال ازمتن مواد قانون آیین دادرسی مدنی و آرای وحدت رویه)

-در دعوی مطالبه مهریه :

پاسخ : گزینه یک( دادگاه محل وقوع عقد نکاح ) و گزینه 2 ( دادگاه محل اقامت زوج صالح است) صحیح است.

استناد :مواد11و 13 ق.آ.د.م و رای وحدت رویه شماره 705 مورخ 01/08/1386 :به مواد و رای وحدت رویه مورد اشاره مراجعه کنید. لازم به ذکر است این سوال عینا در آزمون قضاوت مورخ 20/08/90 آمده بود.

سوال 32:( سوال دقیقا ازمتن مواد قانون آیین دادرسی مدنی )

-در مواردی که قرار کارشناسی به تشخیص دادگاه تجدید نظر صادر می شود و دادگاه نیز نمی تواند بدون نظر کارشناس رای صادر نماید:

پاسخ : عدم پرداخت هزینه کارشناسی توسط تجدید نظر خواه موجب توقف رسیدگی تجدید نظر می شود. استناد: ماده 256 ق.آ.د.م: عدم تهیه وسیله اجرا قرار معاینه محل یا تحقیق محلی توسط متقاضی، موجب خروج آن از عداد دلائل وی می باشد. و اگر اجراء قرار مذکور را دادگاه لازم بداند تهیه وسائل اجرا در مرحله بدوی با خواهان دعوی و در مرحله تجدید نظر با تجدید نظر خواه می باشد. در صورتی که به علت عدم تهیه وسیله، اجراء قرار مقدور نباشد و دادگاه بدون آن نتواند انشای رای نماید، دادخواست بدوی ابطال و در مرحله تجدید نظر تجدید نظر خواهی متوقف ولی مانع اجراء حکم بدوی نخواهد بود.

سوال 33:(سوال ازمتن مواد قانون آیین دادرسی مدنی)

-چنانچه پس از ابلاغ اوراق دادرسی به خوانده در نشانی معین، خوانده نشانی خود را تغییر دهد:             

پاسخ : خوانده مکلف است نشانی جدید خود را به دفتر دادگاه اطلاع دهد و الا ابلاغ اوراق به نشانی سابق معتبر خواهد بود.

استناد :ماده  79 ق.آ.د.م : هرگاه یکی از اصحاب دعوی محلی را که اوراق اولیه در آن محل ابلاغ شده یا محلی را که برای ابلاغ اوراق انتخاب کرده تغییر دهد و همچنین در صورتی که نشانی معین در دادخواست اشتباه باشد باید فوری محل جدید و مشخصات صحیح را به دفتر دادگاه اطلاع دهد. تا وقتی که به این ترتیب عمل نشده است، اوراق به همان محل سابق ابلاغ می شود.

سوال 34: (سوال ازمتن مواد قانون آیین دادرسی مدنی)

 -چه اشخاصی را مطلقا نمی توان به عنوان داور انتخاب نمود؟  

پاسخ : مدیر دفتر دادگاه 

استناد :ماده 470 ق.آ.د.م: کلیه قضات و کارمندان اداری شاغل در محاکم قضایی نمیتوانند داوری نمایند، هرچند با تراضی طرفین باشد.

سوال 35: (سوال از جلد دوم دوره 3 جلدی دکتر شمس)

-مقررات آیین دادرسی مدنی اقتضای کدامیک از موارد ذیل را دارد؟

پاسخ : پس از اعلام ختم مذاکرات، دادگاه تکلیفی در صدور رای ندارد.

استناد :_ ختم مذاکرات اصحاب دعوا  مقطعی است که تشکیل جلسه ی دادرسی دیگری لازم دانسته نمیشود، اما ممکن است دادگاه، آماده نمودن پرونده برای صدور رای قاطع را مستلزم  اقداماتی مانند صدور قرار کارشناسی بداند و بنابراین تکلیفی به صدور رای ندارد.

_ختم دادرسی در صورتی متحقق می شود که دادگاه بتواند اقدام به صدور رای قاطع نماید. به عبارت دیگر زمانی که دادگاه پرونده را در وضعیتی بیبیند که تمامی رسیدگیها و اقدامات انجام شده و نتایج آنها مشخص شده و آماده ی صدور رای قاطع است. در اینصورت دادگاه {باید} ختم دادرسی را اعلام و حداکثر ظرف یک هفته اقدام به صدور رای نماید.

سوال 36 : (سوال دقیقا ازمتن مواد قانون آیین دادرسی مدنی)

-در ایراد امر مطروحه :

پاسخ :محاکم باید هم عرض باشند.

استناد : بند 2 ماده 84 ق.آ.د.م: دعوا بین همان اشخاص در همان دادگاه یا دادگاه هم عرض دیگری قبلا اقامه شده و تحت رسیدگی باشد و یا اگر همان دعوی نیست دعوایی باشد که با ادعای خواهان ارتباط کامل دارد.

سوال 37 : (سوال از مواد قانون مدنی و قانون آیین دادرسی مدنی و آرای دیوان عالی کشور)

-هر گاه کسی مال غیر منقول مغصوب را از غاصب بخرد در دعوی مطالبه اجرت المثل ایام تصرف مشتری کدام دادگاه ذیصلاح است؟

پاسخ :  دادگاه محل وقوع مال غیر منقول

استناد : مواد 18 قانون مدنی و 12 قانون آ.د.م:  با توجه به ماده 18 قانون مدنی  و رای شماره 152،197، و 1731 و... دیوان عالی کشور دعوی مطالبه اجرت المثل مال غیر منقول، دعوای راجع به غیر منقول شمرده شده و با توجه به ماده 12 قانون آ.د.م. در صلاحیت دادگاه محل وقوع مال غیر منقول است.

سوال 38 : (سوال استنباطی و ترکیبی ازمتن مواد قانون آیین دادرسی مدنی )

-اگر در ایران از مدرک حقانیت مکتوم محکوم علیه حکمی در تاریخ 23/06/1390 اطلاع حاصل شود اما آن مدرک در تاریخ 24/06/1390 واصل گردد، آخرین موعد اقدام به اعاده دادرسی ............است.

پاسخ :  13/07/1390

استناد :مواد 427، 430 و 445 ق.آد.م: مطابق ماده 430 هرگاه جهت اعاده دادرسی وجود اسناد و مدارکی باشد که مکتوم بوده، ابتدای مهلت از تاریخ وصول اسناد و مدارک یا اطلاع از وجود آن محاسبه می شود. تاریخ یاد شده باید در دادگاهی که به درخواست رسیدگی می کند، اثبات گردد.( با توجه به اینکه در فرض سوال تاریخ اطلاع مقدم بر وصول آن است باید ملاک احتساب مدت را تاریخ اطلاع بگیریم و تاریخ وصول در صورتی ملاک است که زودتر از وصول سند اطلاعی از وجود سند نباشد .)

سوال 39 : (سوال دقیقا" ازمتن ماده 3 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت) 

-در دعاوی مالی غیر منقول:

پاسخ :  ارزش خواسته از نظر صلاحیت همان است که خواهان در دادخواست تعیین می نماید.

استناد: قسمت اخیر شق "ج" بند 12 ماده 3 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت مصوب 28/12/1373 : _در دعاوی مالی غیر منقول و خلع ید از اعیان غیر منقول از نقطه نظر صلاحیت، ارزش خواسته همان است که خواهان در دادخواست خود تعیین می نماید. لکن از نظر هزینه دادرسی، باید مطابق ارزش معاملاتی املاک در هر منطقه تقویم و بر اساس آن هزینه دادرسی پرداخت شود.

سوال 40: (سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون آیین دادرسی مدنی)

-کدام عبارت در خصوص اوقات رسیدگی دادگاه صحیح نیست؟

پاسخ :  رسیدگی به قرارهای عدم صلاحیت در دادگاه تجدید نظر استان و دیوان عالی کشور در وقت فوق العاده به عمل می آید.  

استناد :ماده 29 ق.آ.د.م : رسیدگی به قرارهای عدم صلاحیت در دادگاه تجدید نظر استان و دیوان عالی کشور خارج از نوبت خواهد بود.


--------------------------------------------------------------------------------

آیین دادرسی مدنی آزمون وکالت  90  در یک نگاه

سوالات آیین دادرسی مدنی با فراوانی زیر طراحی شده بود:

از متن مواد قانون : یازده  سوال از متن مواد قانون آیین دادرسی مدنی آمده بود .      

استنباطی :چهار سوال نیازبه استنباط از مواد مختلف قانون آیین دادرسی مدنی داشت ولی خارج از آنها نبود.       

قانون خاص :( 2 سوال) یک سوال از متن قانون اجرای احکام مدنی و یک سوال نیز از متن قانون وصول برخی از درآمدهای دولت طراحی شده بود.     

رای وحدت رویه : در دو سوال آرای وحدت رویه مکمل مواد قانون آیین دادرسی مدنی در پاسخ به سوالات بود.

دکترین : یک سوال از جلد دوم دوره 3 جلدی دکتر شمس طراحی شده بود.

 

 

منبع:امیرعلی جلیلی

[ ۹۱/۰۶/۰۸ ] [ ] [ یحیی الیاسی ]
سوال 1 :(سوال دقیقا ازمتن مواد قانون مدنی)

در صورتی که عقد بعلت تفاسخ به هم می خورد که :

پاسخ :عوضین موجود باشد و اگر تلف هم شده باشند مثل یا قیمت آن تادیه شود .

استناد :ماده 286 قانون مدنی : تلف یکی از عوضین‌، مانع اقاله نیست در این صورت به‌جای آن چیزی که تلف شده است‌، مثل آن در صورت مثلی ‌بودن و قیمت آن در صورت قیمی‌بودن داده می‌شود.

سوال 2 :(سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون مدنی)

کدام مورد صحیح است ؟

1) اقرار سفیه در امورمالی موثر نیست‌.(متن ماده 1263 ق.م )

2) اقرار معلق موثر نیست‌.(متن ماده 1268 ق.م )

3) اقرار مفلس و ورشکسته نسبت به اموال خود بر ضرر دیان‌نافذ نیست‌.(متن ماده 1264ق.م )

4) هرسه مورد صحیح است

سوال 3: (سوال ازمتن مواد قانون مدنی و توضیحات کتاب حقوق مدنی در نظم کنونی دکتر کاتوزیان )

در عقود اضطرارو اکراه به ترتیب .........عقد میشوند ؟

پاسخ :تاثیری در عقد ندارد , عدم نفوذ یا بطلان عقد میشود

استناد : راجع به اضطرار :ماده 206 ق.م ـ اگر کسی در نتیجه اضطرار، اقدام به معامله کند مکره محسوب نشده و معامله اضطراری معتبر خواهد بود.

راجع به اکراه ماده 199 ـ رضای حاصل در نتیجه اشتباه یااکراه‌، موجب نفوذ معامله‌نیست‌.

نکته 1 ذیل ماده 209 حقوق مدنی در نظم کنونی دکتر کاتوزیان . که در مورد اینکه امکان حالت بطلان برای اکراه وجود دارد توضیح داده شده است .

سوال 4: (سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون مدنی)

اگر عقد به علت اقاله یا فسخ به هم بخورد :

پاسخ : شرطی که ضمن آن شده باطل می گردد

استناد :ماده 246 ق.م ـ در صورتی که معامله به واسطه اقاله یا فسخ بهم بخورد شرطی که در ضمن آن شده است باطل می‌شود و اگر کسی که ملزم‌ به انجام آن شرط بوده است عمل به شرط کرده باشد می تواند عوض ‌او را از مشروط‌ له بگیرد

سوال 5 : (سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون مدنی)

اگر مالک برای حق انتفاع مدت معین نکرده باشد ؟

پاسخ :حبس مطلق بوده و حق مزبور تا فوت مالک خواهد بود

استناد :ماده 44 ق.م ـ در صورتی که مالک برای حق انتفاع مدتی معین نکرده باشدحبس‌، مطلق بوده و حق مزبور تا فوت مالک خواهد بود مگر اینکه‌مالک قبل از فوت خود رجوع کند.

سوال 6: (سوال از متن قانون تملک آپار تمانها مندرج در حقوق مدنی در نظم کنونی دکتر کاتوزیان)

اتخاذ تصمیم برای اداره بخشهای مشترک آپارتمانی اگر قراردادی بین مالکین وجونداشته باشد :

پاسخ :به اکثریت آرا مالکینی است که بیش از نصف‌مساحت تمام قسمت‌های اختصاصی را مالک باشند.

استناد :ماده 6 قانون تملک آپار تمانها ـ چنانچه قراردادی بین مالکین یک ساختمان وجودنداشته باشد کلیه تصمیمات مربوط به اداره امور مربوط به‌قسمت‌های مشترک به اکثریت آرا مالکینی است که بیش از نصف‌مساحت تمام قسمت‌های اختصاصی را مالک باشند.

متن این ماده در صفحه 91 حقوق مدنی در نظم کنونی دکتر کاتوزیان ذیل ماده 129 آمده است

سوال 7: (سوال با استنباط از از متن مواد قانون مدنی )

موضوع اشاعه میتواند :

پاسخ: عین . منافع یا حق باشد .

استناد :ماده 571 ق.م ـ شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکین متعدد درشیی‌ء واحد بنحو اشاعه‌.

ماده 575 ق.م ـ هر یک از شرکا به نسبت سهم خود در نفع و ضرر سهیم‌می‌باشد مگر اینکه برای یک یا چند نفر از آنها در مقابل عملی‌، سهم‌زیادتری منظور شده باشد.

سوال 8: (سوال با استنباط از از متن مواد قانون مدنی )

متولی موقوفه عام برای اداره کردن موقوفه و مصرف در آمدهای آن در جهت نیت واقف :

پاسخ : فقط می تواند موقوفه را اجاره دهد

استناد :ماده 83 ق م ـ متولی نمی‌تواند تولیت را به دیگری تفویض کند مگر آن که‌واقف در ضمن وقف به او اذن داده باشد ولی اگر در ضمن وقف شرط‌ مباشرت نشده باشد می‌تواند وکیل بگیرد.

ماده 499 ق م ـ هرگاه متولی با ملاحظه صرفه وقف‌، مال موقوفه را اجاره‌دهد اجاره به‌فوت او باطل نمی‌گردد.

سوال 9: (سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون مدنی)

در یک شرکت مدنی (غیر بازرگانی ) مسئولیت شرکا نسبت به بدهی شرکت :

پاسخ : به نسبت سهم است ولی باید همه بدهی را هرکدام به نسبت سهم خود بپردازد

استناد :ماده 575 ق.م ـ هر یک از شرکا به نسبت سهم خود در نفع و ضرر سهیم‌می‌باشد مگر اینکه برای یک یا چند نفر از آنها در مقابل عملی‌، سهم‌زیادتری منظور شده باشد

سوال 10:(سوال ازمتن مواد قانون مدنی و توضیحات کتاب حقوق مدنی در نظم کنونی دکتر کاتوزیان )

طبق ماده 619 ق . م ـ امین باید عین مالی را که دریافت کرده است رد نماید.با توجه به این ماده شخصی مبلف 5 ملیون تومان چک پول 50 هزار تومانی برای گزاردن در حساب سپرده خود به بانک تقدیم می کند و شماره چک پولها را یاداشت می کند آیا سپرده گذار می تواند عین پول را مطالبه کند

پاسخ : بانک موظف است در صورت مطالبه وثیقه گذار عین چک پولها به سپرده گذار رد کند .

استناد :ماده 619 ق . م ـ امین باید عین مالی را که دریافت کرده است رد نماید

به توضیح شماره یک ذیل این ماده (619 ) در کتاب حقوق مدنی در نظم کنونی دکتر کاتوزیان توجه کنیدهمچنین برای اطلاعات تفصیلی به پاراگراف 38 جلد 4 عقود معین مراجعه کنید

سوال 11:(سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون مدنی)

هرگاه جعاله عمل دارای اجزاء متعدد بوده و هر یک از اجزاء مقصود بالاصاله جاعل باشد و جعاله در اثنای عمل از ناحیه عامل فسخ شود :

پاسخ : عامل ازاجرت‌المسمی به نسبت عملی که کرده است مستحق خواهدبود

استناد :ماده 566 ـ هرگاه در جعاله‌، عمل دارای اجزاء متعدد بوده و هر یک ازاجزاء، مقصود بالاصاله جاعل بوده باشد و جعاله فسخ گردد عامل ازاجرت‌المسمی به نسبت عملی که کرده است مستحق خواهدبود اعم‌از اینکه فسخ‌ از طرف‌ جاعل‌ باشد یا از طرف‌خود عامل‌.

سوال 12:(سوال از توضیحات کتاب حقوق مدنی در نظم کنونی دکتر کاتوزیان )

شخصی از مردی ضمانت کرده که نفقه گذشته و آینده همسر او را بپردازد طبق قانون مدنی عقد ضمان مزبور نسبت به نفقه معوقه ........و نسبت به نفقه آینده ...........است

پاسخ : صحیح – صحیح

استناد :راجع به نفقه گذشته: طبق توضیح شماره 1 ذیل ماده 691 ق.م کتاب حقوق مدنی در نظم کنونی دکتر کاتوزیان ضمان دینی که سبب قانونی آن ایجاد شده ولی مطالبه نشده صحیح است و سبب قانونی نفقه گذشته به حکم ماده 1206 ق.م که اعلام می دارد ـ زوجه در هر حال می‌تواند برای نفقه زمان گذشته خود اقامه دعوا نماید- ایجاد شده بنابراین صحیح است .

راجع به نفقه آینده : طبق توضیح شماره 2 ذیل ماده 691 ق.م کتاب حقوق مدنی در نظم کنونی دکتر کاتوزیان ضمانت نفقه آینده زن صحیح است . (برای تفصیل به پاراگرافهای شماره 144و 168 عقود معین جلد 4 دکتر کاتوزیان مراجعه کنید . )

سوال 13:(سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون مدنی)

اگر کسی مالی را من غیر حق دریافت کند :

پاسخ :ضامن عین‌ و منافع آن است

استناد :ماده 303 ق.م ـ کسی که مالی را من غیر حق‌، دریافت کرده است ضامن عین‌ و منافع آن است اعم از اینکه به عدم استحقاق خود عالم باشد یاجاهل‌.

سوال 14 : (سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون مدنی)

در عقد بیع کدام یک از موارد زیر مانع از انتقال مالکیت به مشتری است

1) موجل بودن مبیع 2) موجل بودن ثمن 3) وجود خیار فسخ برای یکی از متبایعین 4) هیچکدام

استناد :ماده 363 ـ در عقد بیع‌،وجود خیار فسخ برای متبایعین یا وجود اجلی‌برای تسلیم مبیع یا ثمن‌، مانع انتقال نمی‌شودبنابراین اگر ثمن‌ یا مبیع عین معین بوده و قبل از تسلیم آن، احد متعاملین مُفلس شودطرف دیگر، حق مطالبه آن عین را خواهد داشت‌

سوال 15 : (سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون مدنی)

تحقق ارث و استقرار مالکیت ورثه نسبت به ترکه متوفی به ترتیب منوط است به :

پاسخ : به موت حقیقی یا به موت فرضی مورث و پس از اداء حقوق و دیونی که به ترکه میت تعلق گرفته است

استناد :ماده 867ق.م ـ ارث به موت حقیقی یا به موت فرضی مورث تحقق پیدامی‌کند.ماده 868ق.م ـ مالکیت ورثه نسبت به ترکه متوفی مستقر نمی‌شود مگر پس از اداء حقوق و دیونی که به ترکه میت تعلق گرفته‌.

سوال 16 : (سوال از رای وحدت رویه )

به موجب ماده 1085قانون مدنی (( زن می‌تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفای وظائفی که‌در مقابل شوهر دارد امتناع کند )) حق حبسی که در این ماده برای زن در نظر گرفته شده :

پاسخ :مطلق وظایف شرعی و قانونی را در بر می گیرد

(البته بنظر می رسد سوال دارای اشکال باشد چون مطلق وظایف به معنی تمکین عام نیز هست ضمن اینکه در مباحث حقوقی تمکین مطلق چندان مصطلح نیست و تمکین را به همان تمکین عام یا خاص تقسیم می کنند )

استناد : رأی وحدت رویه شماره 718 ـ 13/2/1390 هیأت عمومی دیوان عالی کشور

مستفاد از ماده 1085 قانون مدنی این است که زن در صورت حالبودن مهر می‌تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفاء مطلق وظایفی که شرعاً وقانوناً در برابر شوهر دارد امتناع نماید،

سوال 17 : (سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون مدنی)

اگر در حاشیه یا ظهر سندی که در دست‌ابرازکننده بوده مندرجاتی باشد که حکایت از بی‌اعتباری یا از اعتبارافتادن تمام یا قسمتی از مفاد سند باشد کاملترین پاسخ کدام است ؟

پاسخ : با تنها در نظر گرفتن فقط ماده 1302: آن مندرجات معتبر است اگر چه دارای تاریخ و امضاء نباشد

استناد : ماده 1302ق.م ـ هرگاه در ذیل یا حاشیه یا ظهر سندی که در دست‌ابرازکننده بوده مندرجاتی باشد که حکایت از بی‌اعتباری یا از اعتبارافتادن تمام یا قسمتی از مفاد سند نماید مندرجات مزبوره‌، معتبرمحسوب است اگرچه تاریخ و امضا نداشته و یا به وسیله خط ‌کشیدن و یا نحو دیگر باطل شده باشد.

با در نظر گرفتن ماده 1303:گزینه آن مندرجات معتبر است مگر اینکه معلوم شود به نحوی باطل شده است . هم می تواند صحیح باشد اما احتمال صحت گزینه قبلی بیشتر است

ماده 1303 ق.م ـ در صورتی که بطلان مندرجات مذکوره در ماده قبل‌ ممضی به امضاء طرف بوده و یا طرف بطلان آن را قبول کند و یا آن‌که بطلان آن در محکمه ثابت شود مندرجات مزبور بلااثر است‌.

سوال 18 : (سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون مدنی اما......)

کلاله امی در چه صورتی به قرابت ارث می برند

پاسخ : کلاله امی همیشه فرض بر هستند

استناد :باوجود اینکه در ماده 897 کلاله امی جزو فرض بر ها و قرابت برها آمده اما هیچ حالتی وجود ندارد که کلاله امی به قرابت ارث ببرند برای مطالعه تفصیلی به پاراگراف شماره 85- 85 مکرر کتاب ارث دکتر شهیدی مراجعه کنید

با اینحال اگر طبق قانون گزینه را انتخاب کنیم : گزینه در صورتی که با جده جمع شود . تا حدودیصحیح خواهد بود هرچند این گزینه از نظر حقوقی درست نیست .

ماده 897 ق.م ـ اشخاصی که گاه به فرض و گاهی به قرابت ارث می‌برندعبارتند: از پدر، دختر و دخترها، خواهر و خواهرهای ابی یا ابوینی‌و کلاله امی‌.

ماده 896 ـ اشخاصی که به فرض ارث می‌برند عبارتند: از مادر و زوج وزوجه‌.

سوال 19 : (سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون مدنی)

در صورتی که وارث متوفی منحصر به یک نفر دایی امی و یک نفر خاله ابی و دو نفر خاله ابوینی باشند در این صورت ماترک متوفی به شرح زیر تقسیم میشود

پاسخ : یک ششم متعلق به دایی امی و بقیه بین خاله های ابوینی تقسیم می شود .

استناد :ماده 934ـ اگر وراث میت دایی و خاله ابی یا ابوینی با دایی و خاله‌امی باشند طرف امیاگر یکی باشد سدس ترکه را می‌برد و اگرمتعدد باشند ثلث آن را می‌برند و بین خود بالسویه تقسیم می‌کنند ومابقی مال دایی و خاله‌های ابوینی یا ابی است که آنها هم بین خودبالسویه تقسیم می‌نمایند.

سوال 20: (سوال دقیقا" ازمتن مواد قانون مدنی)

چنانچه عقد وکالت به صورت بلاعزل واقع شود و بعدا" هریک از وکیل یا موکل فوت نماید عقد وکالت

پاسخ : منفسخ می شود

استناد :ماده 678 ق.م ـ وکالت به طرق ذیل مرتفع می‌شود: 1 ـ به عزل موکل‌؛
2 ـ به استعفای وکیل‌؛
3 ـ به موت یا جنون وکیل یا موکل

حقوق مدنی در آزمون وکالت 90 در یک نگاه


--------------------------------------------------------------------------------

 

1) سوالات مدنی با فراوانی زیر طراحی شده بود

ç دقیقا" از متن مواد قانون : سیزده سوال دقیقا" از متن مواد قانون مدنی آمده بود .

ç استنباطی :دو سوال نیازبه استنباط از مواد مختلف قانون مدنی داشت ولی خارج از آنها نبود

ç قانون خاص :یک سوال از متن قانون تملک آپارتمانها طراحی شده بود بود که متن ان نیز در کتاب حقوق مدنی در نظم کنونی دکتر کاتوزیان موجود بود .

ç رای وحدت رویه :یک سوال از ارای وحدت طراحی شده بود

ç دکترین : سه سوالاز توضیحات ذیل مواد در کتاب حقوق مدنی در نظم کنونی دکتر کاتوزیان طراحی شده بود همچنین پاسخ دادن به یک سوال مستلزم مطالعه کتاب ارث دکتر شهیدی بود

2) سوالات 16 – 17 – 18 از نظر طراحی سوال تستی از استانداردهای لازم برخوردار نیستند و گزینه های آنها به درستی مشخص کننده پاسخ صحیح نیست .

منبع: امیر علی جلیلی

 

 

[ ۹۱/۰۶/۰۸ ] [ ] [ یحیی الیاسی ]
 

  * آگهي آزمون پذيرش متقاضيان پروانه كارآموزي وكالت كانونهاي وكلاي دادگستري ايران سال ۱۳۹۱

 

كانونهاي وكلاي دادگستري ايران (عضو اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران- اسكودا) متشكل از كانون وكلاي دادگستري مركز- آذربايجان شرقي – فارس و كهكيلويه و بويراحمد- اصفهان و چهارمحال و بختياري- آذربايجان غربي – مازندران– خراسان رضوي, شمالي و جنوبي - گيلان- قزوين- خوزستان - كرمانشاه وايلام- همدان - قم - كردستان - گلستان – اردبيل – مركزي- بوشهر – زنجان – لرستان - كرمان و البرز از طريق آزمون كتبي و طبق مقررات و قانون كيفيت اخذ پروانه وكالت مصوب سال ۱۳۷۶به تعداد مورد نياز به شرح ذيل و با توجه به موارد زير كارآموز وكالت مي پذيرند.

۱- تعداد پذيرش كارآموز وكالت به تفكيك هر كانون و كد كانون ها :

كد كانون نام كانون ظرفيت
۱ مركز شامل استانهاي تهران،سمنان، يزد، هرمزگان و سيستان و بلوچستان جمعا ۱۰۰۰ نفر
۲ آذربايجان شرقي ۲۰۰نفر
۳ فارس و كهكيلويه و بويراحمد جمعاً ۱۶۰ نفر
۴ اصفهان و چهارمحال و بختياري جمعا ۱۹۰ نفر
۵ آذربايجان غربي ۷۵ نفر
۶ مازندران ۶۰ نفر
۷ خراسان رضوي, شمالي و جنوبي جمعاً ۱۱۰ نفر
۸ گيلان ۵۰ نفر
۹ قزوين ۶۰ نفر
۱۰ خوزستان
۱۰۰ نفر
۱۱ كرمانشاه و ايلام جمعا ۴۰ نفر
۱۲ همدان ۴۰ نفر
۱۳ قم ۳۰ نفر
۱۴ كردستان ۵۰ نفر
۱۵ گلستان ۵۰ نفر
۱۶ اردبيل ۲۵ نفر
۱۷ مركزي (اراك ) ۱۵ نفر
۱۸ بوشهر ۷۵ نفر
۱۹ زنجان ۳۰ نفر
۲۰ لرستان ۵۰ نفر
۲۱ كرمان ۱۴۲نفر
۲۲ البرز ۸۰ نفر

 

(ظرفيت هاي اعلام شده با احتساب سهميه ايثارگران ميباشد.)

۲- مواد امتحاني:
آزمون،كتبي ، يك مرحله اي ،به صورت تستي و ضرائب دروس آن به شرح ذيل ميباشد:


 

رديف نام دروس ضريب
۱ حقوق مدني ۳
۲ آيين دادرسي مدني ۳
۳ حقوق جزاي عمومي و اختصاصي ۲
۴ آيين دادرسي كيفري ۲
۵ حقوق تجارت ۲
۶ اصول استنباط حقوق اسلامي ۱


۳ - شرايط شركت در آزمون و اخذ پروانه كارآموزي وكالت:
۱-۳ – تابعيت جمهوري اسلامي ايران.

۲-۳ – دارا بودن دانشنامه ليسانس يا بالاتر حقوق (از دانشكده هاي حقوق داخل يا خارج كشور كه مورد تاييد وزارت علوم,تحقيقات و فن آوري باشد)يا دانشنامه ليسانس فقه و مباني حقوق اسلامي يا معادل آن از دروس حوزوي و دانشگاهي با تاييد مرجع صالح.

تبصره ۱ : كساني كه فاقد مدرك كارشناسي حقوق, فقه و مباني حقوق اسلامي يا معادل آن از دروس حوزوي و دانشگاهي با تاييد مرجع صالح بوده و فقط داراي مدارك بالاتر آن هستند حق شركت در آزمون را ندارند بنابراين از ارائه مدارك بالاتر به جز مدارك كارشناسي عنوان شده خودداري نمايند.
تبصره ۲ : مدرك معادل حوزوي مدركي است كه مورد تاييد وزارت علوم ، تحقيقات و فن آوري باشد.

۳-۳ – شرايط سني : پروانه كارآموزي وكالت دادگستري در حوزه قضائي استان تهران فقط به كساني داده مي شود كه سن آنها از چهل سال تمام بيشتر نباشد و براي ساير حوزه هاي قضائي پروانه كارآموزي به كساني داده مي شود كه سن آنها ا ز پنجاه سال تمام بيشتر نباشد.

۴-۳ – براي اشخاصي پروانه كارآموزي صادر مي شود كه داراي شرايط مندرج در قوانين و مقررات ناظر بر وكالت باشند.

۴ – مدارك مورد نياز جهت ثبت نام:
۱-۴ – اسكن تصوير مدرك تحصيلي ليسانس، منطبق با بند۲-۳ و تبصره آن، بدون حاشيه‌هاي زايد و با فرمت jpg و با سايز حدود ۵۹۵ در ۸۴۲ pixels و با وضوح تصويري ۷۲ dpi .

تبصره: متقاضيان از اسكن گواهي تعداد واحدهاي گذرانده شده خودداري نمايند زيرا فقط گواهي فارغ التحصيلي يا دانشنامه مبناي مجوز شركت در آزمون مي باشد بنابراين دانشجويان ترم آخر و كساني كه در گواهي صادر شده توسط دانشگاه مربوط در مورد آنها كلمه''فارغ التحصيل'' يا '' دانش آموخته '' قيد نشده باشد حق شركت در آزمون را نخواهند داشت.


۲-۴- اسكن تصوير كارت يا گواهي پايان خدمت يا معافيت دائم بدون حاشيه‌هاي زايد و با فرمت jpg و با سايز حدود ۲۱۳ در ۳۱۲ pixels و با وضوح تصويري ۷۲ dpi .


تبصره: دارندگان معافيت هاي تحصيلي ،مربوط به دانشگاهها و موسسات آموزش عالي و حوزه هاي علميه ، تحت هيچ شرايطي حق شركت در آزمون را نخواهند داشت.


۳-۴- هزينه ثبت نام مبلغ ۰۰۰/۷۰۰ ريال
تبصره : واريز هزينه ثبت نام از طريق كارتهاي بانكي عضو شبكه شتاب و سيستم آنلاين ثبت نام اينترنتي در زمان تعيين شده و سايت سازمان سنجش آموزش كشور و با توجه به بند ۱-۵ و۲-۵ اين آگهي و دستورالعمل مقرر انجام خواهد گرفت .

 

۴-۴- اسكن عكس متقاضي
داوطلبان محترم مي‌بايست تصوير عكس خود را كه در سال جاري گرفته شده باشد، در اندازه هاي ۴×۳ جهت اسكن، بدون حاشيه‌هاي زايد و با فرمت jpg و با سايز حداقل ۲۰۰ در ۳۰۰ تا حداكثر ۳۰۰ در ۴۰۰ pixels تهيه نمايند و حجم فايل تهيه شده نبايد از ۷۰ كيلو بايت بيشتر شود. همچنين تصوير داوطلب بايد واضح، مشخص و فاقد اثر مهر و هر گونه منگنه باشد. حتي الامكان عكس ها سياه و سفيد يا در صورت رنگي بودن داراي زمينه سفيد باشد.

۵-۴- گواهي ايثارگري در خصوص ايثارگران
متقاضيان سهميه ايثارگري بايد علاوه بر علامت گذاري بند مزبور در تقاضانامه ثبت نام اينترنتي، اصل گواهي ايثارگري صادره از مرجع صالح را كه بر يكي از موارد ذيل منطبق باشد از تاريخ ۰۱/۰۷/۱۳۹۱ لغايت ۱۰/۰۷/۱۳۹۱ الزاماً با پست سفارشي پيشتاز به نشاني اتحاديه سراسري كانونهاي وكلاي دادگستري ايران(اسكودا) واقع درتهران، ميدان آرژانتين، خيابان احمد قصير (بخارست)، خيابان هفدهم ،پلاك ۲۰ ، طبقه دوم ،كدپستي : ۱۵۱۳۸۳۳۸۱۴ ارسال نمايند. داوطلبان مذكور بايد تصوير گواهي مربوط را تهيه و براي ارائه در موارد لزوم نزد خود حفظ كنند.

به موجب ماده ۳ قانون كيفيت اخذ پروانه وكالت مصوب سال ۱۳۷۶ ايثارگران عبارتند از:
الف- كساني كه شش ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه جنگ را داشته ( حداكثر تا تاريخ ۳۱/۶/۶۷) يا در اسارت دشمن بوده اند.

ب- جانبازان ۲۵ درصد به بالا.

ج- بستگان درجه اول شهداء و جانبازان ۵۰ درصد به بالا .

تبصره۱: بستگان درجه اول عبارتند از: پدر,مادر و اولاد

تبصره۲: به موجب ماده۳ قانون كيفيت اخذ پروانه وكالت مشمولين استفاده از سهميه ايثارگران فقط موارد سه گانه فوق هستند بنابراين متقاضيان از ارائه مدارك غير از موارد اعلام شده خودداري نمايند.صدور گواهي بايد در سال ۱۳۹۱ باشد (به گواهي هاي سنوات گذشته ترتيب اثر داده نمي شود).

تبصره ۳: بررسي شمول سهميه ايثارگري به افراد پس از ارسال مدارك متقاضي به اتحاديه انجام خواهد شد. بنابراين صرف اعلام متقاضي در تقاضانامه ثبت نام (ازطريق اينترنت) براي اعمال سهميه كافي نخواهد بود و تاييد نهايي با هيات مديره هر كانون است .

تبصره ۴ : چنانچه داوطلبي در سهميه آزاد شركت كرده باشد، اعلام بعدي او در مورد ايثارگري مسموع نخواهد بود.

تبصره ۵ : داوطلب بايد شماره پرونده و كد رهگيري را كه پس از پايان ثبت نام اينترنتي دريافت مي دارد ذيل گواهي ارسالي درج كند.

۶-۴- تهيه پرينت از اطلاعات ثبت نامي كه از طريق سايت سازمان سنجش آموزش كشور انجام شده است ، الزامي است داوطلب بايد پرينت را در صورت قبولي در آزمون به كانون مربوط ارائه كند.


۵ – نحوه ثبت نام و توزيع كارت شركت در آزمون و تاريخ آزمون:

۱-۵– ثبت نام از متقاضيان منحصراً ازطريق اينترنت و سايت سازمان سنجش آموزش كشور به نشاني www.sanjesh.org از روزشنبه مورخ ۰۱/۰۷/۱۳۹۱ لغايت روز دوشنبه مورخ ۱۰/۰۷/۱۳۹۱ خواهد بود.

۲-۵- متقاضيان بايد براي واريز هزينه ثبت نام از طريق كارت هاي اعتباري عضو شبكه شتاب كه رمز دوم آن فعال باشد طبق دستور العمل اعلام شده در سايت سازمان سنجش آموزش كشور ودر زمان اعلام شده در بند ۱-۵ نسبت به پرداخت هزينه ثبت نام اقدام كنند.

تبصره:در اين خصوص متقاضيان ميتوانند از كارتهاي اعتباري ديگران كه رمز دوم آن فعال باشد نيز استفاده كنند.

۳-۵- توزيع كارت شركت در آزمون به صورت اينترنتي انجام مي شود و داوطلبان بايد با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش كشور و وارد كردن كد رهگيري و شماره پرونده خود به سيستم ، كارت ورود به جلسه را دريافت كنند. زمان آغاز توزيع اينترنتي كارت و نحوه آن ، زمان و مكان رفع نقص يك هفته قبل از برگزاري آزمون از طريق سايت اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران و روزنامه اطلاعات به اطلاع داوطلبان خواهد رسيد.

۴-۵ – آزمون در مركز كانوني كه متقاضي در تقاضانامه ثبت نام انتخاب كرده است برگزار مي شود. نشاني محل برگزاري آزمون بر روي كارت شركت در آزمون درج خواهد شد.

۵-۵- تاريخ آزمون روز جمعه مورخ ۱۹/۰۸/۱۳۹۱ مي باشد.

۶- تذكرات لازم:
۱-۶- متقاضيان بايد قبل از تاريخ شروع ثبت نام ازطريق اينترنت، نسبت به اسكن مدارك با فرمت و مشخصات اعلام شده در بند۴ اين آگهي اقدام نمايند.

۲-۶- مدت ثبت نام اينترنتي از تاريخ شروع، ده روز خواهد بود .

۳-۶- متقاضيان بايد اصل مدارك اسكن شده را نزد خود نگه داشته در صورت پذيرفته شدن به همراه ساير مداركي كه اعلام خواهد شد به كانون مربوطه ارائه نمايند.

۴-۶- داوطلبان فقط در صورتي كه داراي شرايط مندرج در اين آگهي باشند حق ثبت نام وشركت در آزمون را خواهند داشت ضمن اينكه بايد اطلاعات وارد شده درتقاضانامه ثبت نام را (خصوصاً از نظر تعيين كانون مربوط و كد آن) به دقت كنترل نمايند .هزينه ثبت نام تحت هيچ شرايطي مسترد نخواهد شد.

۵-۶- متقاضيان بايد در پايان ثبت نام از اطلاعات وارد شده پرينت تهيه و درصورت قبولي آن را به كانون مربوطه ارائه كنند. چنانچه اطلاعات اعلام شده توسط متقاضي در هنگام ثبت نام اينترنتي با آگهي آزمون منطبق نبوده و غير واقعي باشد حتي درصورت قبولي از ثبت نام آنان جلوگيري و قبولي آنان كان لم يكن تلقي خواهد شد.

۶-۶– صدور كارت شركت در آزمون دليل تاييد هيچ يك از مدارك داوطلب از طرف كانونهاي وكلا يا سازمان سنجش نيست. بنابراين صرف قبولي در آزمون و درج نام متقاضي در رديف پذيرفته شدگان، هيچ حقي براي كسي ايجاد نخواهد كرد.

۷-۶- صدور هرگونه اطلاعيه درخصوص آزمون فقط در سايت اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران (اسكودا) www.iranbar.org و روزنامه اطلاعات معتبر خواهد بود.

۸-۶- با توجه به زمان پيش بيني شده براي آماده كردن مدارك ثبت نام تاكيد مي شود در روزهاي آغازين پس از انتشار اين آگهي نسبت به تهيه مدارك مورد نياز اقدام شود تا در هنگام ثبت نام از طريق اينترنت براي متقاضيان از نظر زماني مشكلي ايجاد نگردد.

۹-۶- تغيير محل كارآموزي به هيچ عنوان ميسر نخواهد بود.

۱۰-۶- ثبت نام و شركت وكلاي دادگستري عضو كانونهاي وكلا در آزمون ممنوع است.

منبع:

اتحاديه سراسري كانونهاي وكلاي دادگستري ايران (اسكودا)
منتشر شده در روزنامه اطلاعات مورخ ۱/۶/۹۱

[ ۹۱/۰۶/۰۳ ] [ ] [ یحیی الیاسی ]
 این پاسخنامه کلید اولیه بوده و صرفا بر اساس نظرات اساتید موسسه طرح نوین ارائه شده است و ممکن است اختلاف نظراتی نیز وجود داشته باشد بدیهی است کلید نهایی توسط کانون وکلای دادگستری و سازمان سنجش معیارقانونی است.

اصلاحیه : سوال 17 گزینه 3 صحیح است
 

پاسخنامه آزمون وکالت


برچسب‌ها: وکالت90, وکالت1390, سوالات آزمون وکالت90, پاسخنامه
[ ۹۰/۱۱/۰۱ ] [ ] [ یحیی الیاسی ]
 

متن سوالات و پاسخنامه آزمون وكالت سال 1389

باسمه تعالي
به موجب تصميم شوراي اجرايي اسكودا در جلسه مورخ ۲/۱۰/۱۳۸۹ سوالات آزمون ورودي ۱۳۸۹ كانونهاي وكلاي دادگستري ايران در سايت اسكودا منتشر مي شود.
گزينه صحيح در پاسخها باحروف درشت تر( فونت درشت) مشخص شده است.
اتحاديه سراسري كانونهاي وكلاي دادگستري ايران ( اسكودا)

• حقوق مدني

۱- در ملك مشاع، هر يك از مالكان:
۱ ) حق همه گونه تصرف و انتفاع را دارند.
۲ ) حق هيچ‌گونه تصرف و انتفاع را ندارند.
۳) براي تصرف، نيازمند اذن ديگران هستند.
۴ ) مجاز به تصرف هستند ولي بايد به ديگر مالكان اجرت‌المثل تصرف خود را بدهند.

۲- در كدام‌يك از موارد زير واقف مي‌تواند از وقف منتفع گردد؟
۱ ) واقف خود را موقوف‌عليه قرار دهد.
۲ ) واقف خود را جزء موقوف‌عليهم نمايد.
۳ ) در وقف بر مصالح عامه، خود واقف نيز مصداق موقوف‌عليهم واقع شود. ۴ ) واقف پرداخت ديون يا ساير مخارج خود را از منافع موقوفه قرار دهد، اعم از اينكه راجع به حال حيات باشد يا بعد از وفات.

۳- شخصي خودرو متعلق به ديگري را سرقت و راديويي روي آن نصب كرده است، در اين صورت پس از رد خودرو به مالك:
۱ ) خودرو و راديو متعلق به مالك است.
۲ ) مالك بايد بهاي راديو را به سارق بپردازد.
۳ ) سارق حق دارد راديو را از روي خودرو بردارد.
۴ ) مالك مي‌تواند با پرداخت بهاي راديو از استرداد آن خودداري كند.

۴- معامله نسبت به مال غير در حضور مالك و سكوت وي، ................ است.
۱ ) باطل
۲ ) نافذ
۳ ) غيرنافذ
۴ ) قابل فسخ.

۵- شرط تاخير در انتقال ملكيت به خريدار در عقد بيع عين معين:
۱ ) صحيح است
۲ ) باطل است، اما عقد بيع صحيح است.
۳ ) چون موجب تعليق در عقد است، باطل و مبطل عقد است.
۴ ) چون مخالف مقتضاي ذات عقد است، باطل و مبطل عقد است.

۶- در عقد بيع، حق حبس اختصاص دارد به مبيعِ:
۱ ) كلي در معين
۲ ) عين معين
۳ ) كلي في‌الذمه
۴ ) همه موارد
۷- اگر مالك عين مستاجره را به ديگري بفروشد:
۱ ) عقد اجاره باطل مي‌شود.
۲ ) عقد بيع منفسخ مي‌شود.
۳ ) عقد بيع و عقد اجاره به حال خود باقي است
۴ ) هم عقد بيع منفسخ و هم عقد اجاره باطل مي‌شود.

۸- مغازه‌اي در سال ۱۳۷۵ اجاره داده شده است. در اثناي مدت اجاره، مستاجر مرتكب تعدي و تفريط شده است:
۱)موجر حق فسخ و تخليه دارد، بدون آنكه حق كسب و پيشه پرداخت كند ۲ ) موجر در صورتي حق فسخ دارد كه قادر به منع مستاجر از تعدي و تفريط نباشد.
۳ ) موجر فقط مي‌تواند از طريق مراجعه به دادگاه از تعدي و تفريط مستاجر جلوگيري كند.
۴ ) موجر حق فسخ دارد و مي‌تواند با تاديه حق كسب و پيشه و تجارت تخليه عين مستاجره را از دادگاه بخواهد.

۹- در سند قرارداد اجاره يك دستگاه آپارتمان كه براي يك سال به اجاره داده شده، شخص ثالثي از مستاجر ضمانت تضامني كرده است كه در صورت تخلف مستاجر، اجاره‌بها را به موجر پرداخت كند. در اين مورد كدام گزينه درست است؟
۱ ) بستانكار بايد نخست به ضامن رجوع كند.
۲ ) بستانكار بايد نخست به مستاجر (بدهكار اصلي) رجوع كند.
۳ ) بستانكار مي‌تواند به مستاجر و ضامن مجتمعاً رجوع كند و هر يك از آنان مسئول پرداخت نصف اجاره‌بها مي‌باشند.
۴) بستانكار مي‌تواند به مستاجر و ضامن مجتمعاً رجوع كرده يا پس از رجوع به يكي از آنها و عدم وصول طلب براي تمام يا بقيه طلب به ديگري رجوع كند.

۱۰- در قرارداد جعاله عامل تعهد كرده است چاهي به عمق يكصد متر در برابر دريافت ده ميليون تومان حفر كند. شخصي در اين قرارداد ضامن جاعل مي‌شود كه در صورت انجام دادن عمل، مبلغ مزبور را به عامل پرداخت كند. در اين مورد، تعهد ضامن از كدام‌يك از موارد زير است؟
۱ ) دين ثابت و مستقر است.
۲ ) دين ثابت و متزلزل است.
۳ ) ديني است كه فقط سبب آن ايجاد شده است.
۴ ) ديني است كه نه اصل آن و نه سبب آن ايجاد شده است.

۱۱- در صورت تلف عين مرهونه:
۱ ) اگر عين مرهونه تلف شود، راهن بايد بدل آن را به رهن گذارد.
۲ ) اگر عين مرهونه به واسطه عمل راهن يا ديگري تلف شود، تلف‌كننده بايد بدل آن را بدهد و بدل آن خود به خود رهن خواهد بود.
۳ ) اگر عين مرهونه توسط شخص ثالث تلف شود، عقد رهن منحل مي‌شود ولي اگر از سوي راهن تلف شود بدل در رهن قرار مي‌گيرد.
۴ ) اگر عين مرهونه به واسطه عمل راهن تلف شود، رهن باطل مي‌شود، ولي اگر از سوي شخص ثالث تلف شود، بدل آن رهن قرار مي‌گيرد.

۱۲- در صورتي كه وكالتي كه موكل به وكيل مي‌دهد مطلق باشد:
۱ ) اختيارات وكيل محدود به اداره اموال موكل است. ۲ ) وكيل مي‌تواند هر قراردادي را از سوي موكل منعقد كند.
۳ ) وكيل مي‌تواند تنها وكالت در دعاوي را از سوي موكل انجام دهد.
۴ ) وكيل اختيار اداره اموال موكل و انعقاد هر گونه قراردادي را از سوي موكل دارد.

۱۳- شخصي براي وصول طلب خود به ديگري وكالت داده است، اگر با مراجعه وكيل بدهكار بدهي را نپردازد:

۱) وكيل حق طرح دعوي به طرفيت بدهكار را ندارد. ۲ ) وكيل مي‌تواند به طرفيت بدهكار طرح دعوي كند.
۳ ) اگر دلايل موكل قوي باشد وكيل حق طرح دعوي را به طرفيت بدهكار دارد.
۴ ) وكيل بايد به بدهكار اظهارنامه بدهد، اگر نپرداخت مي‌تواند به طرفيت بدهكار طرح دعوي كند.

۱۴- صلح بلاعوض:
۱ ) عقد جايز است.
۲ ) عقد باطل است.
۳ ) عقد لازم است.
۴ ) در حكم هبه است و تمامي احكام هبه بر آن جاري مي‌شود.

۱۵- در قرارداد وديعه، پس از مطالبه مال از سوي مالك و امتناع سپرده‌گير از رد مال، اگر مال تلف شود:
۱ ) سپرده‌گير در صورت تعدي و تفريط ضامن است.
۲ ) سپرده‌گير امين است و در هيچ صورت ضامن نيست.
۳ ) سپرده‌گير تنها در صورت اتلاف عمدي مال ضامن است.
۴ ) سپرده‌گير در هر حال ضامن است ولو آنكه تلف مستند به فعل او نباشد.

۱۶- شخصي فوت نموده و ماترك وي معادل يكصد ميليون تومان و بدهي وي ده ميليون تومان است. ورثه بدون پرداخت بدهي، اموال را ميان خود تقسيم كرده‌اند:
۱ ) در صورتي تقسيم درست است كه ورثه از وجود بدهي ناآگاه باشند.
۲ ) بستانكار در صورت امتناع ورثه از پرداخت بدهي، حق دارد از دادگاه ابطال تقسيم را درخواست كند.
۳ ) بستانكار در هر حال مي‌تواند ابطال تقسيم را از دادگاه درخواست كند و طلب خود را از ماترك به دست آورد.
۴ ) خواه ورثه از وجود طلب آگاه باشند يا بعد از تقسيم معلوم شود كه بر متوفي ديني بوده است، تقسيم درست است و بستانكار بايد براي دريافت طلب خود به هر يك از ورثه به نسبت سهم او رجوع كند.

۱۷- شخصي فوت كرده و يك قطعه زمين ۱۵۰۰ متري به ورثه او كه سه نفر هستند رسيده و يكي از سه وارث صغير است :
۱ ) تقسيم با حضور سرپرست صغير در دادگاه انجام مي‌شود.
۲ ) تقسيم اين قطعه زمين تا رسيدن صغير به سن رشد ممنوع است.
۳ ) اداره ثبت محل وقوع ملك با درخواست سرپرست صغير و دو وارث ديگر زمين را تقسيم مي‌كند.
۴ ) دادگاه بدون نياز به نصب سرپرست براي صغير با حضور ديگر ورثه حكم به تقسيم اين ملك مي‌دهد.

۱۸- اگر زن از شوهر متوفاي خود فرزنداني داشته باشد، به ميزان زير ارث مي‌برد :
۱ ) يك هشتم از بهاي اموال منقول و غيرمنقول.
۲ ) يك هشتم از عين اموال منقول و يك هشتم از بهاي اموال غيرمنقول.
۳ ) يك هشتم از عين اموال منقول و يك هشتم از عين اموال غيرمنقول اعم از عرصه و اعيان.
۴) يك هشتم از عين اموال منقول و يك هشتم از قيمت اموال غيرمنقول اعم از عرصه و اعيان.

۱۹- اگر در عقد نكاح مهرالمسمي ملك غير باشد:
۱ ) نكاح و مهر باطل است.
۲ ) به زن مهرالمثل تعلق مي‌گيرد.
۳ ) زن مستحق مثل يا قيمت آن خواهد بود.
۴ ) مثل آن است كه مهر تعيين نشده باشد و زوجين بايد با تراضي مهر را تعيين نمايند.

۲۰- در صورت مجنون شدن مرد پس از عقد نكاح دايم:
۱) فقط زن حق فسخ دارد.
۲ ) زوجين حق فسخ دارند.
۳ ) فقط شوهر حق فسخ دارد.
۴ ) هيچ‌يك از زوجين حق فسخ ندارند.
.................................................................................................

• آيين دادرسي مدني

۲۱- اگر به موجب قراردادي كه در اصفهان منعقد شده، شخصي يك باب آپارتمان واقع در تهران و يك دستگاه خودرو خريداري نمايد و فروشنده مقيم كرج باشد، دعواي تحويل و تسليم آپارتمان و خودرو كه به موجب يك دادخواست مطرح شده در صلاحيت چه دادگاهي است؟
۱ ) دادگاه عمومي اصفهان كه محل وقوع عقد است.
۲ ) دادگاه عمومي تهران كه محل وقوع آپارتمان است.
۳ ) دادگاه عمومي كرج كه محل اقامت فروشنده (خوانده) است.
۴ ) هر يك از دادگاه‌هاي عمومي تهران و اصفهان و كرج صالح به رسيدگي هستند.

۲۲- كدام بيان صحيح است؟
۱ ) تنظيم قرارداد با دولت حتي به صورت موردي ممنوع است.
۲ ) وكيل مي‌تواند ضمن اشتغال به وكالت، در استخدام دولت نيز باشد.
۳ ) وكيل نمي‌تواند در استخدام دولت باشد ولي مي‌تواند با دولت، قرارداد مشاوره حقوقي داشته باشد.
۴ ) وكيل نمي‌تواند حتي به عنوان مشاور حقوقي از دولت حقوق دريافت كند اما مي‌تواند قرارداد وكالت موردي با دولت تنظيم كند.

۲۳- چنانچه راي دادگاه غيابي بوده و مفاد راي از طريق آگهي در روزنامه ابلاغ شده باشد، تاريخ ابلاغ چه زماني است؟
۱ ) تاريخ انتشار آگهي
۲ ) يك هفته پس از انتشار آگهي
۳ ) يك ماه پس از انتشار آگهي
۴ ) تاريخ اطلاع محكوم‌عليه از مفاد راي

۲۴- در مرحله واخواهي، واخوانده:
۱ ) حق جلب شخص ثالث را ندارد.
۲ ) بايد در اولين جلسه رسيدگي به اعتراض، دادخواست جلب شخص ثالث را به دادگاه تقديم كند.
۳ ) بايد ظرف سه روز از تاريخ ابلاغ وقت رسيدگي به واخواهي دادخواست جلب ثالث را تقديم دارد.
۴ ) بايد در اولين جلسه رسيدگي به اعتراض، جهات و دلايل خود را اظهار كرده و ظرف سه روز دادخواست جلب ثالث را تقديم دارد

۲۵- كدام عبارت صحيح است؟
۱ ) راي رفع تصرف عدواني پس از قطعيت لازم‌الاجرا است
۲ ) راي رفع تصرف عدواني قبل از قطعيت و پس از صدور اجراييه قابل اجرا است.
۳ ) راي رفع تصرف عدواني قبل از قطعيت و به دستور مرجع صادركننده قابل اجرا است.
۴ ) راي رفع تصرف عدواني فقط پس از قطعيت و بعد از صدور اجراييه لازم‌الاجرا است.

۲۶- استرداد سند در جريان دادرسي:
۱ ) مطلقاً مجاز است.
۲ ) در صورتي مجاز است كه سند به نفع طرف مقابل باشد.
۳ ) در صورتي مجاز نيست كه به نفع طرف مقابل دليل نباشد و او به آن استناد نكرده باشد.
۴ ) در صورتي مجاز نيست كه به نفع طرف مقابل دليل باشد و او (طرف مقابل) به آن سند استناد كرده باشد.

۲۷- كدام‌يك از عبارات زير صحيح است؟
۱ ) عدم اهليت خواهان پس از تقديم دادخواست، از موجبات توقيف دادرسي است ۲ ) عدم اهليت خوانده پس از تقديم دادخواست، از موجبات توقيف دادرسي نيست.
۳ ) عدم اهليت خوانده بعد از تقديم دادخواست، از موجبات توقيف دادخواست نيست.
۴ ) عدم اهليت خوانده در زمان تقديم دادخواست، از موجبات توقيف دادخواست است.

۲۸- دلايلي كه براي اثبات ايقاعات اقامه مي‌شود تابع قوانين چه زماني است؟
۱ ) زمان اقامه دعوا
۲ ) زمان انشاء ايقاع
۳ ) زمان رسيدگي به دعوا
۴ ) تشخيص قوانين حاكم بر دعوا بر عهده دادگاه است.

۲۹- در دعاوي مالي غيرمنقول و خلع يد از اعيان غيرمنقول:
۱ ) از نظر صلاحيت، ارزش خواسته مطابق قيمت منطقه‌اي املاك در هر منطقه خواهد بود.
۲ ) از نظر صلاحيت، ارزش خواسته همان است كه خواهان در دادخواست خود تعيين مي‌كند.
۳ ) از نظر هزينه دادرسي و صلاحيت، ارزش خواسته بايد مطابق قيمت منطقه‌اي محاسبه شود.
۴ ) از نظر هزينه دادرسي، ارزش خواسته همان است كه خواهان در دادخواست خود تعيين كرده است.

۳۰- در كدام‌يك از صورت‌هاي زير، شخص مي‌تواند به عنوان ثالث به حكم اعتراض كند؟
۱ ) در صورتي كه در دادرسي منتهي به راي صادره با هيچ سمتي دخالت نداشته باشد.
۲ ) در صورتي كه در دادرسي منتهي به راي صادره در دادگاه حاضر نشده و لايحه‌اي نيز تقديم نكرده باشد.
۳ ) در صورتي كه در دادرسي منتهي به راي صادره به عنوان اصحاب دعوا دخالت نداشته باشد.
۴ ) در صورتي كه در دادرسي منتهي به راي صادره خود يا نماينده‌اش به عنوان اصحاب دعوا دخالت نداشته باشد.

۳۱- در مرحله تجديدنظر كدام‌يك از موارد زير ادعاي جديد محسوب مي‌شود؟
۱ ) طرح دعواي مرتبط با خواسته اصلي
۲ ) تغيير عنوان خواسته از اجرت‌المثل به اجرت‌المسمي
۳ ) مطالبه ضرر و زياني كه در جريان دعوا به خواسته تعلق گرفته است.
۴ ) مطالبه اجاره‌بهاي ملك كه در جريان رسيدگي، موعد آن رسيده و پرداخت نشده است.

۳۲- چنانچه شعبه ديوان عالي كشور قرار ابطال دادخواست تاييد شده توسط دادگاه تجديدنظر را نقض نمايد:
۱ ) پرونده به شعبه بدوي صادركننده قرار ارجاع مي‌گردد.
۲ ) شعبه ديوان راساً مبادرت به رسيدگي ماهوي مي‌نمايد.
۳ ) پرونده به شعبه هم‌عرض دادگاه تجديدنظر ارجاع مي‌گردد.
۴ ) پرونده به شعبه تجديدنظر تاييدكننده قرار ارجاع مي‌گردد.

۳۳- اگر كسي كه بايد سوگند ياد كند، براي قبول يا رد سوگند مهلت بخواهد، دادگاه چه تصميمي اتخاذ خواهد كرد؟
۱ ) دادگاه بايد به او مهلت دهد.
۲ ) دادگاه نمي‌تواند به او مهلت دهد.
۳ ) دادگاه مطلقاً مي‌تواند به او مهلت دهد.
۴ ) دادگاه مي‌تواند به او مهلت دهد، به ميزاني كه موجب ضرر طرف مقابل نگردد .
۳۴- كدام‌يك از عبارات زير صحيح است؟
۱ ) پس از انكار يا ترديد نسبت به سند، ادعاي جعليت مسموع نيست.
۲ ) پس از ادعاي جعليت سند، انكار يا ترديد نسبت به آن سند، مسموع نيست
۳ ) در صورت انكار يا ترديد نسبت به يك سند همراه با ادعاي پرداخت وجه آن، ادعاي اخير مسموع نخواهد بود.
۴ ) بعد از ادعاي جعليت سند، در صورتي كه نسبت به آن سند، انكار يا ترديد شود فقط به ادعاي اخير رسيدگي مي‌شود.

۳۵- حذف و نمره سوال بين ساير پرسش ها تقسيم شد.

۳۶- كدام‌يك از موارد زير در خصوص دعواي اعسار، (از پرداخت محكوم‌به و هزينه دادرسي) صحيح نيست؟
۱ ) دعواي اعسار يك دعواي غيرمالي است.
۲ ) امكان استفاده از حكم اعسار متوفي براي وراث وي وجود ندارد.
۳ ) معافيت از هزينه دادرسي بايد براي هر مرحله به طور مجزا تحصيل شود ۴ ) امكان رسيدگي به دادخواست اعسار از پرداخت محكوم‌به قبل از حبس محكوم‌عليه منع قانوني ندارد.

۳۷- كدام بيان در مورد دستور موقت صحيح است؟
۱ ) در صورتي كه طرف دعوا تامين مناسب بدهد، دادگاه بايد از دستور موقت رفع اثر نمايد.
۲ ) در صورتي كه طرف دعوا تامين مناسب بدهد، دادگاه نبايد از دستور موقت رفع اثر نمايد.
۳ ) در صورتي كه طرف دعوا تامين مناسب بدهد، دادگاه در صورت مصلحت از دستور موقت رفع اثر مي‌نمايد.
۴ ) در صورتي كه درخواست‌كننده دستور موقت ظرف مدت بيست روز از تاريخ صدور دستور موقت دعواي ماهوي طرح ننمايد، دادگاه راساً از دستور موقت رفع اثر مي‌نمايد
.
۳۸- عدم تهيه وسيله اجراي قرار معاينه محل يا تحقيق محلي:
۱ ) در صورتي كه اجراي قرارهاي مذكور را دادگاه لازم بداند قرار رد دعواي بدوي صادر مي‌گردد.
۲ ) در صورتي كه اجراي قرارهاي مذكور را دادگاه لازم بداند قرار ابطال دادخواست بدوي صادر مي‌گردد.
۳ ) در صورتي كه اجراي قرارهاي مذكور به درخواست خواهان باشد موجب صدور قرار ابطال دادخواست بدوي مي‌گردد.
۴ ) در صورتي كه اجراي قرارهاي مذكور به درخواست تجديدنظرخواه باشد قرار ابطال دادخواست تجديدنظرخواهي صادر مي‌گردد.

۳۹- كدام‌يك از عبارات زير صحيح نيست؟
۱ ) فوت محكوم‌عليه در جريان اجراي حكم موجب توقف عمليات اجرايي مي‌شود.
۲ ) درخواست تحرير تركه مي‌تواند از موجبات تعليق عمليات اجرايي در طول مدت تحرير تركه باشد.
۳ ) درخواست رفع اختلاف نسبت به مفاد حكم تحت هيچ شرايطي نمي‌تواند از موجبات صدور قرار تاخير اجراي حكم توسط دادگاه باشد.

۴ ) دادخواست شخص ثالثي كه اموال محكوم‌عليه نزد او توقيف شده است مبني بر تلف مال بدون تعدي و تفريط او، مي‌تواند از موجبات صدور قرار توقيف عمليات اجرايي باشد.

۴۰- اگر خواهان براي اثبات ادعاي خود اقامه بيّنه نمايد، دادگاه با چه تكليفي مواجه است؟

۱ ) دادگاه بايد مطابق بيّنه حكم صادر نمايد.
۲ ) دادگاه بايد در صورت عدم بيّنه معارض، حكم صادر نمايد.
;۳ ) دادگاه بايد در صورت عدم بيّنه معارض، چنانچه دعوا بر ميّت نباشد، حكم صادر نمايد
۴ ) دادگاه بايد در صورت عدم بيّنه معارض، چنانچه دعوا بر محجور نباشد، حكم صادر نمايد.
....................................................................................................

• حقوق تجارت

۴۱ – كدام يك از عبارات ذيل صحيح نمي‌باشد؟
۱ ) تسهيل نقل و انتقال اموال غيرمنقول تجاري محسوب مي‌شود.
۲ ) معاملات غيرمنقول تجاري محسوب نمي‌شوند ولو آنكه بين تجار انجام شود.
۳ ) خريد اراضي و تفكيك آن توسط تاجر، به قصد فروش تجاري محسوب مي‌شود.
۴ ) احداث ساختمان، به منظور فروش يا اجاره توسط شركت‌هاي با مسئوليت محدود، عمل تجاري است.

۴۲ – محموله‌اي جهت حمل از گمرك بوشهر به قصد ارسال به تهران به بنگاه باربري (الف) تحويل داده شده كه در مسير تلف گرديده است. بنا به فرض فوق كدام يك از موارد ذيل صحيح است؟
۱ ) بنگاه باربري ضامن تلف كالا است حتي اگر تلف ناشي از حوادث قهريه باشد.
۲ ) بنگاه باربري در هر حال با اثبات عدم تقصير خود در تلف كالا، از مسئوليت مبري است.
۳ ) بنگاه باربري با اثبات اينكه تلف كالا ناشي از قصور ارسال كننده بوده از مسئوليت مبري است.
۴ ) چنانچه ثابت شود تلف كالا ناشي از تقصير راننده حامل كالا بوده، صرفاً وي مسئول جبران خسارت است.

۴۳ – انتشار اعلاميه پذيره‌نويسي توسط شركت‌هاي سهامي عام، منوط به صدور مجوز توسط ............. مي‌باشد.
۱ ) فقط اداره ثبت شركت‌ها.
۲ ) فقط سازمان بورس و اوراق بهادار.
۳ ) سازمان بورس و اوراق بهادار و اداره ثبت شركت‌ها.
۴ ) اداره ثبت شركت‌ها (در مورد شركت‌هاي پذيرفته نشده در بورس).

۴۴ – شركت با مسئوليت محدود (الف) ثبت شده به شماره ۱۵۱۹ متعهد به پرداخت يك فقره سفته در حق (ب) مي‌باشد. در صورتي كه دارايي شركت كفاف پرداخت سفته را ندهد، كدام يك از موارد ذيل صحيح است؟
۱ ) شركاء شركت به نسبت سهم الشركه خود مسئول پرداخت وجه سفته مي‌باشند.
۲ ) شركاء شركت به ميزان آورده خود بايد وجه سفته را پرداخت نمايند.
۳ ) مديران شركت بطور تضامني با شركت مسئول پرداخت وجه سفته مي‌باشند.
۴ ) شركاء شركت هيچ‌گونه مسئوليتي در قبال پرداخت وجه سفته نخواهند داشت.

۴۵ – در ضمانت تجارتي:
۱ ) مضمون‌له بايد بدواً به مديون اصلي و سپس به ضامن رجوع كند.
۲ ) مضمون‌له حتي در صورت فقدان توافق مي‌تواند بطور همزمان به مديون اصلي و ضامن رجوع نمايد.
۳ ) مضمون‌له در صورت وجود توافق مي‌تواند بطور همزمان به مديون اصلي و ضامن رجوع كند.
۴ ) مضمون‌له صرفاً با رجوع به ضامن يا مضمون‌عنه و عدم وصول طلب خود مي‌تواند براي تمام يا بقيه طلب به ديگري مراجعه نمايد.

۴۶ – در خصوص مبلغ برات كدام عبارت صحيح نمي‌باشد؟
۱ ) در خصوص تعارض ميان مبلغ به حروف و رقم، مبلغ كمتر ملاك است.
۲ ) عدم قيد مبلغ برات موجب خروج سند از شمول اسناد تجاري است.
۳ ) عدم قيد مبلغ برات با حروف موجب خروج سند از شمول اسناد تجاري نيست.
۴ ) در خصوص تعارض ميان مبلغ به حروف و مبلغ به رقم، مبلغ ذكر شده به حروف ملاك است.

۴۷ – كدام يك از موارد ذيل در خصوص استحقاق دلال به دريافت حق‌الزحمه صحيح نمي‌باشد؟
۱ ) دلال در صورتي كه معامله با وساطت او تمام شده باشد مستحق دريافت حق‌الزحمه است.
۲ ) هرگاه معامله مشروط به تحقق شرط باشد دلال صرفاً پس از حصول شرط مستحق دريافت حق‌الزحمه است.
۳ ) در صورتي كه معامله به واسطه اعمال خيار غبن فسخ شود حق مطالبه حق‌الزحمه از دلال سلب نمي‌شود.
۴ ) حق‌الزحمه دلال به نسبت مساوي به عهده طرفين معامله است مگر آنكه خلاف آن توافق شده باشد.

۴۸ – يك فقره چك با ظهرنويسي به عنوان وكالت در اختيار تاجر قرار گرفته است. در صورت ورشكستگي تاجر، كدام مورد صحيح نمي‌باشد؟
۱ ) در صورت وصول وجه چك توسط تاجر، صاحب سند براي دريافت وجه آن بايد در رديف غرماء قرار گيرد.
۲ ) در صورت اثبات اينكه ظهرنويسي به عنوان وكالت بوده است، ظهرنويس حق مراجعه به مدير تصفيه را خواهد داشت.
۳ ) در صورت عدم وصول وجه چك و بقاء آن در يد تاجر، صاحب چك مي‌تواند لاشه چك را از مدير تصفيه مسترد نمايد.
۴ ) در صورت وصول وجه چك توسط تاجر، صاحب چك در رديف غرماء قرار نمي‌گيرد و مي‌تواند كل مبلغ چك را از مدير تصفيه وصول نمايد.

۴۹ – كدام يك از موارد ذيل صحيح است؟
۱ ) در مورد شركت‌هاي منحله، دعوي بايد به طرفيت مدير تصفيه شركت اقامه گردد.
۲ ) در مورد شركت‌هاي ورشكسته، دعوي بايد به طرفيت شركت ورشكسته اقامه گردد.
۳ ) در مورد شركت‌هاي ورشكسته و منحله دعوي بايد به طرفيت مدير تصفيه اقامه گردد.
۴ ) در مورد شركت‌هاي ورشكسته دعوي به طرفيت مدير تصفيه و در مورد شركت‌هاي منحله، دعوي به طرفيت شركت منحله بايد اقامه گردد.

۵۰ – در شركتهاي سهامي:
۱ ) مديران مطلقاً حق انجام معامله شخصي با شركت تحت مديريت خود را ندارند.
۲ ) مديران به شرط رعايت صرفه و صلاح و پس از اخذ مجوز از مجمع عمومي حق انجام معامله يا شركت تحت مديريت خود را دارند.
۳ ) مديران به شرط رعايت صرفه و صلاح شركت و با نظارت و اجازه بازرس حق انجام معامله با شركت تحت مديريت خود را دارند.
۴ ) هيچكدام
۵۱ – صدور برات سازشي از اموري است كه:
۱ ) دادگاه مي‌تواند تاجر را محكوم به ورشكستگي به تقصير نمايد.
۲ ) دادگاه بايد تاجر را محكوم به ورشكستگي به تقصير نمايد.
۳ ) دادگاه مي‌تواند تاجر را محكوم به ورشكستگي به تقلب نمايد.
۴ ) دادگاه بايد تاجر را محكوم به ورشكستگي به تقلب نمايد.

۵۲ – چنانچه زيان‌هاي وارده در شركت سهامي موجب از بين رفتن ۶۰% سرمايه شود:
; ۱) مجمع عمومي فوق‌العاده بايد تشكيل شود و شركت را منحل كند يا سرمايه را به ميزان موجود كاهش دهد.
۲ ) هيات مديره بايد با كسب مجوز از مجمع عمومي عادي نسبت به ترميم سرمايه تا ميزان مقرر قانوني اقدام نمايد.
۳ ) سهامداران به نسبت سهامشان بايد ظرف ۶۰ روز سرمايه از دست رفته را تا حد سرمايه ثبت شده نقداً به شركت پرداخت نمايند.
۴ ) مجمع عمومي فوق‌العاده بايد بلافاصله جهت تكميل و ترميم سرمايه از بين رفته افزايش سرمايه را تا حد سرمايه ثبت شده تصويب نمايد.

۵۳ – كدام يك از موارد ذيل، طلبكار با حق الويت محسوب مي‌شوند؟
۱ ) بانك‌ها در خصوص مطالبه اصل وام و خسارات تاخير تاديه ايام بعد از توقف
۲ ) وزارت دارايي در مورد وصول ماليات و جرايم متعلقه تاجر ورشكسته
۳ ) بستانكاراني كه بعد از تاريخ توقف، اموال تاجر را توقيف نموده‌اند.
۴) هيچكدام
۵۴ – كدام يك از عبارات ذيل صحيح نمي‌باشد؟
۱ ) ضامن صرفاً با مضمون‌عنه خود مسئوليت تضامني دارد.
۲ ) ضمانت ضامن برات مفقود شده، در صورت عدم تعيين مدت ضمان، سه سال است.
۳ ) در صورت سقوط حق رجوع دارنده به ظهرنويس، ضامن ظهرنويس مذكور بري‌الذمه مي‌گردد.
۴ ) دارنده سند تجاري موظف است ظرف يكسال از تاريخ اعتراض مبادرت به طرح دعوي به طرفيت ضامن نمايد.

۵۵ – در صورت مرور زمان تجاري، كدام يك از موارد ذيل صحيح است؟
۱ ) دارنده حق مطالبه وجه آن را به هيچ عنوان نخواهد داشت.
۲ ) دارنده صرفاً حق مراجعه به صادركننده سند تجاري را خواهد داشت.
;۳ ) دارنده حق مراجعه به كساني كه به ضرر او استفاده بلاجهت كرده‌اند را خواهد داشت.
۴ ) دارنده حق مطالبه وجه آن را از تمام مسئولين سند، به عنوان يك سند معرف دين خواهد داشت.

۵۶ - در مورد قرارداد ارفاقي كدام عبارت صحيح نمي‌باشد؟
۱ ) پس از تصديق قرارداد ارفاقي توسط دادگاه بطلان آن مطلقاً قابل قبول نيست.
۲ ) معاملات تاجر ورشكسته پس از تصديق قرارداد ارفاقي توسط دادگاه تحت شرايطي قابل ابطال است.
۳ ) حكم ورشكستگي تاجر ورشكسته‌اي كه قرارداد ارفاقي را منعقد كرده تحت شرايطي قابل صدور است.
۴ ) در صورت عدم اجراي قرارداد ارفاقي توسط تاجر، هر يك از طلبكاران كه قرارداد ارفاقي را منعقد نموده‌اند از دادگاه درخواست فسخ قرارداد ارفاقي را بنمايند.


۵۷ – كدام عبارت صحيح نمي‌باشد؟
۱ ) اختراعي قابل ثبت است كه حاوي ابتكار جديد و داراي كاربرد صنعتي باشد.
۲ ) افشاء اختراع در ظرف مدت ۶ ماه قبل از تاريخ تقاضا مانع ثبت خواهد بود.
۳ ) طرح‌ها و قواعد يا روش‌هاي انجام كار تجاري، به عنوان اختراع قابل ثبت نمي‌باشد.
۴ ) حقوق ناشي از اختراع ثبت شده در صورت فوت صاحبان حق به ورثه منتقل مي‌شود.

۵۸ – كدام مورد ذيل صحيح است؟
۱ ) در شركتهاي سهامي خاص نقل و انتقال سهام بانام در اداره ثبت شركتها به عمل مي‌آيد.
۲ ) در شركتهاي سهامي خاص نقل و انتقال سهام بانام بدون دخالت اداره ثبت شركتها و توسط خود شركت صورت مي‌گيرد.
۳ ) در مورد شركتهاي سهامي خاص نقل و انتقال سهام بانام پس از ثبت در دفاتر شركت، در اداره ثبت شركتها ثبت و آگهي مي‌شود.
۴ ) در شركتهاي سهامي خاص نقل و انتقال سهام بانام پس از تنظيم سند رسمي در دفترخانه اسناد رسمي، در اداره ثبت شركتها ثبت و آگهي مي‌شود.

۵۹ – كدام عبارت صحيح نمي‌باشد؟
۱ ) مدت استفاده از حق تقدم در خريد سهام جديد در افزايش سرمايه شركتهاي سهامي كمتر از ۶۰ روز نخواهد بود.
۲ ) در شركتهاي سهامي عام حداكثر يك دهم و در شركتهاي سهامي خاص حداكثر يك دوم سود خالص به عنوان پاداش مديران منظور مي‌شود.
۳ ) فاصله بين نشر دعوت‌نامه مجمع عمومي و تاريخ تشكيل آن در شركتهاي سهامي حداقل ده روز و حداكثر چهل روز خواهد بود.
۴ ) هيات مديره شركت سهامي مكلف است هر سال يك بيستم از سود خالص را به عنوان اندوخته قانوني منظور نمايد تا زماني كه اندوخته قانوني به يك دهم سرمايه شركت بالغ گردد.

۶۰ – كدام بيان صحيح مي‌باشد؟
۱ ) اداره تصفيه مي‌تواند به حساب تاجر از بانكها و موسسات اعتباري وام اخذ نمايد.
۲ ) اداره تصفيه به هيچ وجه حق دريافت وام به حساب تاجر از بانكها و موسسات اعتباري را ندارد.
۳ ) اداره تصفيه فقط مي‌تواند به حساب تاجر وام بدون بهره از بانكها و موسسات اعتباري اخذ نمايد.
۴ ) اداره تصفيه بعد از صدور حكم ورشكستگي فقط حق دريافت مطالبات تاجر و پرداخت و تصفيه بدهيهاي تاجر را دارد.
.................................................................................

• اصول استنباط

۶۱ – عبارت «دائم» براي «نكاح» در ماده ۱۰۶۹ ق.م كه مي‌گويد: «..... در نكاح دائم، شرط خيار نسبت به صداق، جايز است.....» مصداق كدام اصطلاح مي‌باشد؟
۱ ) مطلق
۲ ) مقيد (به فتح ياء)
۳ ) مقيد (به كسر ياء)
۴ ) خاص

۶۲ – طبق ماده ۳۵۳ ق.آ.د.م، دادگاه تجديدنظر پس از نقض «قرار»، پرونده را براي رسيدگي ماهوي به دادگاه صادركننده قرار عودت مي‌دهد اما اگر «قرار رد دادخواست جلب شخص ثالث» كه توام با حكم راجع به اصل دعوا نسبت بدان تجديدنظرخواهي شده – در مرحله تجديدنظر فسخ شود، مطابق ذيل ماده ۱۴۰ همان قانون، رسيدگي به آن با دعواي اصلي در دادگاهي به عمل مي‌آيد كه به عنوان تجديدنظر رسيدگي مي‌نمايد. وضعيت ياد شده، مصداق كدام يك از موارد ذيل است؟
۱ ) ناسخ
۲) مخصص متصل
۳ ) مخصص منفصل لفظي
۴ ) مخصص منفصل عقلي

۶۳ – اگر چه حاكم شرع، بدواً حق اجبار كسي را بر مطلقه نمودن همسرش ندارد اما در صورت بروز عسر و حرج براي زوجه و مراجعه وي به حاكم، دادگاه مي‌تواند مطابق ماده ۱۱۳۰ ق.م، زوج را اجبار به طلاق نمايد. عدم جواز بدوي حاكم و جواز مذكور در ماده ياد شده به ترتيب مصداق كدام يك از موارد ذيل است؟
۱ ) حكم واقعي ثانوي – حكم ظاهري
۲ ) حكم واقعي اولي – حكم ظاهري
۳ ) حكم واقعي اولي – حكم واقعي ثانوي
۴ ) حكم واقعي ثانوي – حكم واقعي اولي

۶۴ – ماده ۱۹۸ ق.آ.د.م كه مي‌گويد: «در صورتي كه حق يا ديني بر عهده كسي ثابت شد اصل بر بقاي آن است مگر اينكه خلاف آن ثابت شود.» مصداق كدام مورد است؟
۱ ) اصل استصحاب
۲ ) ابقاء ماكان
۳ ) لاتنقض اليقين بالشّك بل انقضه بيقين آخر
۴ ) هر سه مورد
۶۵ – ماده ۱۰۷۹ ق.م كه مي‌گويد: «مهر بايد بين طرفين تا حدي كه رفع جهالت آنها بشود، معلوم باشد» مصداق كدام مورد است؟
۱ ) قطع
۲ ) شك
۳ ) علم تفصيلي
۴ ) علم اجمالي
۶۶ – طبق ماده ۳۲۰ ق.م: «نسبت به منافع مال مغصوب، هر يك از غاصبين به اندازه منافع زمان تصرف خود و ما بعد خود ضامن است اگرچه استيفاء منفعت نكرده باشد.....» مسئول بودن غاصب در صورتي كه استيفاء منفعت هم كرده باشد مصداق كدام يك از موارد ذيل است؟
۱ ) مفهوم موافق
۲ ) قياس اولويت
۳ ) مفهوم مخالف
۴ ) موارد ۱ و ۲
۶۷ – در ماده ۳۵۹ ق.م كه مي‌گويد: «هرگاه دخول شيئي در مبيع عرفاً مشكوك باشد آن شئ داخل در بيع نخواهد بود مگر آنكه تصريح شده باشد.» كدام اصل اجرا شده است؟
۱ ) اصل عدم
۲ ) استصحاب عدمي
۳ ) استصحاب وجودي
۴ ) هر سه مورد
۶۸ – از آنجا كه مطابق ماده ۳۹ آيين‌نامه لايحه قانوني استقلال كانون وكلاء دادگستري، اداي سوگند بعد از حاضر شدن پروانه وكالت يعني پس از اتمام دوره كارآموزي وكالت انجام مي‌شود، مجازات مربوط به «تخلف از قسم»؛ موضوع بند ۳ ماده ۸۱ آن آيين‌نامه شامل حال كسي كه مشغول گذراندن دوره كارآموزي است نمي‌گردد. اين وضعيت مصداق كدام يك از موارد ذيل است؟
۱) خروج تخصصي
۲ ) خروج تخصيصي
۳ ) حكومت
۴ ) موارد ۱ و ۳

۶۹ – ماده ۱۰۴۳ ق.م كه مي‌گويد: «نكاح دختر باكره اگرچه به سن بلوغ رسيده باشد موقوف به اجازه پدر يا جد پدري او است...» مصداق كدام مورد است؟
۱ ) عام افرادي
۲ ) عام استغراقي
۳ ) عام بدلي
۴ ) عام مجموعي

۷۰ – ماده ۲۲۵ قانون تجارت كه مقرر داشته: «تاريخ تحرير و مبلغ برات با تمام حروف نوشته مي‌شود...» مصداق كدام يك از موارد ذيل است؟
۱ ) خبر در مقام انشاء
۲ ) امر
۳ ) امر به صيغه
۴) گزينه‌هاي ۱ و ۲
۷۱ – ماده ۵۲۹ ق.آ.د.م كه مقرر داشته: «از تاريخ لازم‌الاجراء شدن اين قانون، قانون آيين دادرسي مدني مصوب سال ۱۳۱۸ و الحاقات و اصلاحات آن و مواد ۱۸، ۱۹، ۲۱، ۲۳ و ۳۱ قانون تشكيل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب مصوب ۱۳۷۳ و ساير قوانين و مقررات در موارد مغاير ملغي مي‌گردد.» .....
۱ ) متضمن نسخ شخصي است.
۲ ) متضمن نسخ نوعي است.
۳ ) متضمن نسخ غيرصريح است.
۴ ) متضمن نسخ صريح، شخصي و نوعي، هر سه است.

۷۲ – بند ۲ ماده ۵۱ ق.آ.د.م كه اقامتگاه مدعي‌عليه را با قول مدعي احراز مي‌كند مصداق كدام مورد است؟
۱ ) دليل به معناي اخص
۲ ) اصل
۳ ) اماره
۴ ) موارد ۱ و ۳

۷۳ – برابر ماده ۶۵۰ ق.م: «مقترض بايد مثل مالي را كه قرض كرده است رد كند اگرچه قيمتاً ترقي يا تنزل كرده باشد.....» رد مثل مال مقروضه، چه نوع واجبي است؟
۱ ) مشروط
۲ ) مطلق
۳ ) كفايي
۴ ) تبعي

۷۴ – ماده ۷۷۸ ق.م كه مقرر داشته: «اگر شرط شده باشد كه مرتهن حق فروش عين مرهونه را ندارد باطل است.» مصداق كدام مورد است؟
۱) مجمل
۲ ) مبيّن (به فتح ياء)
۳ ) محكم
۴ ) مبيّن (به كسر ياء)

۷۵ – طبق ماده ۸۶۱ ق.م كه مي‌گويد: «موجب ارث دو امر است: نسب و سبب» و ماده ۹۴۰ ق.م كه مي‌گويد: «زوجين كه زوجيت آنها دايمي بوده و ممنوع از ارث نباشند، از يكديگر ارث مي‌برند.» نكاح موجب ارث است. از اين دو ماده استنباط مي‌شود كه نكاح نسبت به ارث، چه نوع مقدمه‌اي است؟
۱ ) سبب
۲ ) شرطي
۳ ) نفوذ
۴ ) وجود

۷۶ – ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامي كه مقرر داشته: توهين به افراد از قبيل فحاشي و استعمال الفاظ ركيك چنانچه موجب حد قذف نباشد به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه و يا پنجاه هزار ريال تا يك ميليون ريال جزاي نقدي خواهد بود.» مصداق چه نوع واجبي است؟
۱ ) تعييني
۲ ) تخييري
۳ ) كفايي
۴ ) عيني

۷۷ – ماده ۷۹۵ ق.م مي‌گويد: «هبه عقدي است كه به موجب آن يك نفر مالي را مجاناً به كس ديگري تمليك مي‌كند...» در ميان احتمالات راجع به معناي اين عبارت، معنايي كه زودتر به ذهن مي‌آيد اين است كه تعريف ناظر به تمليك رايگان عين، دين و منفعت است و شامل انتقال رايگان حقوق (مثل حق انتفاع و ارتفاق و رهن و تحجير) كه مرتبه‌اي ضعيف‌تر از مالكيت مي‌باشد نمي‌شود. دلالت ماده بر اين معنا مصداق كدام مورد است؟
۱ ) نص
۲ ) ظاهر
۳ ) ماوّل
۴ ) متشابه

۷۸ – اصل ۲۵ قانون اساسي كه مقرر داشته: «بازرسي و نرساندن نامه‌ها، ضبط و فاش كردن مكالمات تلفني، افشاي مخابرات تلگرافي و تلكس، سانسور، عدم مخابره و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حكم قانون.» بيانگر چه نوع مفهومي است؟
۱ ) حصر
۲ ) قياس مساوات
۳ ) شرط
۴ ) قياس اولويت

۷۹ – در ماده ۸۷۶ ق.م چنين آمده است:«با شك در حيات حين ولادت حكم وراثت نمي‌شود.» - وقتي در حيات حين ولادت طفل شبهه باشد، چه شبهه‌اي بوجود آمده است؟
۱ ) حكميه
۲ ) موضوعيه
۳ ) مصداقيه تحريميه
۴ ) مفهوميه تحريميه

۸۰ – عام در ماده ۱۰۷۱ ق.م: «هر يك از زن و مرد مي‌تواند براي عقد نكاح وكالت به غير دهد.»، عام.......... است.
۱ ) مجموعي
۲ ) بدلي
۳ ) استغراقي
۴ ) بدلي و افرادي
...........................................................................................

• حقوق جزا

۸۱- در حقوق كيفري ايران،جهل حكمي:
۱ ) رافع مسئوليت كيفري است.
۲ ) رافع مسئوليت كيفري نيست.
۳ ) استثنائاً رافع مسئوليت كيفري است.
۴ ) استثنائاً رافع مسئوليت كيفري نيست.

۸۲- شخصي مرتكب چندين فقره سرقت و دو فقره خيانت در امانت شده است. مجازات وي:
۱ )قابل تخفيف يا تبديل مي‌باشد.
۲ ) قابل تخفيف يا تبديل نمي‌باشد.
۳ ) قابل تخفيف است ولي قابل تبديل نيست.
۴ ) به كمتر از حداقل مقرر قابل تخفيف و تبديل نيست.

۸۳- در حالت تعدد مادي جرايم مشابه:
۱ ) قاعده جمع مجازات‌ها اعمال مي‌شود.
۲ ) جمع حداكثر مجازات‌ها اعمال مي‌شود.
۳) مجازات واحد با وصف اختيار دادگاه در تشديد مجازات اعمال مي‌شود.
۴ ) مجازات واحد با وصف تكليف دادگاه در تعيين حداكثر مجازات اعمال مي‌شود.

۸۴- در نظام كيفري ايران، اگر يك ايراني، در خارج از ايران مورد كلاهبرداري قرار گيرد:
۱ ) دادگاه‌هاي ايران صالح به رسيدگي هستند.
۲) دادگاه‌هاي ايران صالح به رسيدگي نيستند.
۳ ) در صورت يافت شدن مجرم در ايران دادگاه‌هاي ايران صالح به رسيدگي‌اند.
۴ ) اگر در كشور محل وقوع جرم، مجازات نشده باشد، دادگاه‌هاي ايران صالح به رسيدگي‌اند.

۸۵- آيا مقنن مي‌تواند با تصويب قانوني، جرم تعزيري يا بازدارنده را وضع كرده و در آن قانون تصريح به عطف بماسبق شدن آن نمايد؟
۱ ) بستگي به نظر دادگاه صادر كننده حكم دارد.
۲ ) خير، چنين مصوبه‌اي خلاف قانون اساسي است.
۳ ) آري، اگر جرايم عليه امنيت داخلي و خارجي كشور باشد.
۴ ) آري، يكي از استثنائات اصل عطف بماسبق نشدن قوانين ماهوي، تصريح مقنن است.

۸۶- اگر پزشكي به عمل جراحي مشروع با رضايت شخص و تحصيل اذن و برائت از او و يا اولياء و سرپرستان وي اقدام كند، در صورت وقوع حادثه:
۱ ) ضامن است.
۲ ) ضامن نيست.
۳) در صورت تقصير ضامن است.
۴ ) فاقد مسئوليت كيفري است.

۸۷- محكوميت به مجازات شلاق در جرايم تعزيري:
۱ ) موجب هيچ‌گونه محروميتي از حقوق اجتماعي نمي‌شود.
۲ ) موجب محروميت از حقوق اجتماعي براي مدت يك سال پس از اجراي حكم است.
۳ ) موجب محروميت از حقوق اجتماعي براي مدت دو سال پس از اجراي حكم است.
۴ ) در صورت داشتن يك فقره سابقه محكوميت به مجازات شلاق حدي موجب محروميت دو سال است.

۸۸- «الف» با تجاوز به عنف مرتكب ازاله بكارت و مرگ دختر هفت ساله‌اي مي‌گردد، مجازات وي كدام است؟
۱ ) به مجازات جرمي كه اشد است محكوم مي‌گردد.
۲ ) صرفاً به مجازات جرم اول محكوم مي‌گردد.
۳ ) براي هريك از دو جرم، مجازات جداگانه تعيين مي‌گردد.
۴ ) چون جرم اول مقدمه جرم دوم بوده فقط مجازات جرم دوم تعيين مي‌گردد.

۸۹- شخصي، ديگري را تحريك به ارتكاب جرمي مي‌كند، اما فرد اخير جرم مورد نظر را انجام نمي‌دهد، تحريك‌كننده:
۱ ) به عنوان معاون قابل مجازات است.
۲ ) در هيچ حالتي قابل مجازات نيست.
۳ ) به عنوان شروع به معاونت در جرم قابل مجازات است.
۴ ) قابل مجازات نيست، مگر اينكه در قانون تصريح شده باشد.

۹۰- مبناي عامل موجهه به شمار آمدن دفاع مشروع چيست؟
۱ ) زائل شدن ركن قانوني جرم
۲ ) مخدوش شدن ركن رواني جرم
۳ ) ضرورت حفظ نظم عمومي
۴ ) وجوه انگيزه شرافتمندانه در ارتكاب جرم

۹۱- جرم پول‌شويي از حيث ركن مادي در حقوق كيفري ايران:
۱ ) جرمي مركب و مقيد است.
۲) جرمي ساده و مطلق است.
۳ ) جرمي مركب و مطلق است.
۴ ) جرمي به عادت و مقيد است.

۹۲- شخصي به كرات از طريق دستكاري و مداخله در نحوه كار دستگاه‌هاي تلفن كارتي مبادرت به تماس تلفني كرده است، بدون اينكه وجهي از كارت او كم شود. عمل نامبرده:
۱ ) جعل است.
۲ ) سرقت است.
۳ ) كلاهبرداري است.
۴ ) كلاهبرداري رايانه‌اي است.

۹۳- «الف»، مشابه چندين عدد لوح تاريخي زمان شاه عباس صفوي را ساخته و آن‌ها را به قصد فروش به عنوان اصل نزد خود نگه مي‌دارد، عمل نامبرده:
۱ ) جرم جعل است.
۲ ) فاقد عنوان مجرمانه است.
۳ ) شروع به جرم كلاهبرداري است.
۴ ) جرم ساختن نمونه تقلبي آثار فرهنگي - تاريخي است.

۹۴- «الف»، براي گرفتن انتقام از خانواده «ب»، به روستاي «ب» رفته و با شليك رگبار به منزل وي موجب ايجاد رعب و وحشت بين اهالي روستا مي‌شود. اقدام وي:
۱ ) محاربه است.
۲ ) افساد في‌الارض است.
۳ ) شروع به جرم محاربه است.
۴ ) داراي مجازات تعزيري است.

۹۵- اگر ولي دم بدون اذن ولي امر محكوم به قصاص را بكشد:
۱ ) فاقد عنوان مجرمانه است.
۲ ) مرتكب قتل موجب قصاص شده است.
۳ ) مرتكب قتل در حكم شبه عمد گرديده است.
۴ ) عاقله وي محكوم به پرداخت ديه مي‌شود.

۹۶- فردي در ايران به نفع دولت پاكستان و به ضرر دولت افغانستان مرتكب يكي از جرايم جاسوسي مي‌شود، عمل وي:
۱ ) به شرط معامله متقابل جرم است.
۲ ) در صورتي كه تبعه ايران باشد، جرم است.
۳ ) در صورتي كه به امنيت ملي ايران صدمه وارد كند، جرم است.
۴ ) در هر حالت عمل مزبور جرم و قابل مجازات است.

۹۷- كارمند دولت، بدون اينكه از وجوه دولتي در اختيار منتفع شده باشد، به علت اهمال، موجب تضييع اموال دولتي گرديده است. عمل وي:
۱ ) فاقد عنوان مجرمانه است.
۲ ) در حكم خيانت در امانت است.
۳ ) در حكم تخريب است.
۴ ) در حكم جرم تصرف غيرقانوني در اموال دولتي است.

۹۸- كسي كه موجبات تحقق ارتشاء از قبيل مذاكره، جلب موافقت، وصول يا ايصال وجه را فراهم مي‌كند و خود ذينفع در ارتشاء نيست، عمل او:
۱ ) در حكم رشاء است.
۲ ) معاونت در ارتشاء است.
۳ ) معاونت در رشاء است.
۴ ) فاقد عنوان مجرمانه است.

۹۹- عكسبرداري از اوراق هويت شخصي، مانند گواهينامه رانندگي، در صورتي كه موجب اشتباه با اصل شود، بايد ممهور به مهر يا علامتي باشد كه نشان دهد مدارك مزبور رونوشت يا عكس است، در غير اينصورت:
۱ ) فاقد وصف جزايي است.
۲ ) در حكم جعل است.
۳ ) تصديق خلاف واقع است.
۴ ) عمل مزبور جرم فريب مامورين دولتي است.

۱۰۰- شخصي ملك خود را با سند عادي به ديگري منتقل مي‌كند. سپس همان ملك را با تفويض وكالت به ثالث مي‌فروشد. شخص ثالث به استناد وكالت مذكور، ملك را به صورت رسمي به خود منتقل مي‌كند. اقدام وي:
۱ ) كلاهبرداري است.
۲ ) انتقال مال غير است.
۳ ) معامله معارض است.
۴ ) فاقد وصف جزايي است.
..............................................................................
• آيين دادرسي كيفري

۱۰۱ - دادگاه عمومي كيفري متهمي را به حبس تعزيري و پرداخت هزينه دادرسي محكوم مي‌نمايد، در زمان اجراي حكم، محكوم‌عليه فوت مي‌نمايد، هزينه دادرسي:
۱ ) از شخص ورثه مطالبه مي‌شود.
۲) از بيت‌المال دريافت مي‌گردد.
۳ ) از ما ترك محك

برچسب‌ها: وکالت89, وکالت1389, سوالات آزمون وکالت89, پاسخنامه
[ ۹۰/۱۱/۰۱ ] [ ] [ یحیی الیاسی ]
آگهي توزيع كارت شركت درآزمون پذيرش متقاضيان پروانه كارآموزي وكالت كانونهاي وكلاي دادگستري ايران سال ۱۳۸۹

باتوجه به مندرجات آگهي ثبت نام، به اطلاع كليه داوطلبان اخذ پروانه كارآموزي وكالت كه در مهلت مقرر و طبق ضوابط اعلام شده در آگهي مذكور نسبت به ثبت نام ازطريق اينترنت و سايت سازمان سنجش آموزش كشور اقدام نموده اند، مي رساند با در دست داشتن مدارك ذيل و طبق جدول زمان بندي جهت دريافت كارت شركت درآزمون اقدام نمايند.

مدارك مورد نياز جهت دريافت كارت شركت در آزمون:
۱-اصل و كپي شناسنامه عكسدار يا كارت ملي
۲-اصل و كپي مدرك تحصيلي كارشناسي (ليسانس) در رشته هاي اعلام شده (منطبق با آگهي آزمون)
۳-اصل و كپي مدرك نظام وظيفه درخصوص آقايان (كارت پايان خدمت يا معافيت دائم، گواهي اشتغال به تحصيل در مقاطع كارشناسي ارشد، دكتري، حوزوي يا گواهي اشتغال به كار در نيروهاي مسلح منطبق با آگهي آزمون)
۴ - پرينت ثبت نام اينترنتي به همراه كد رهگيري و شماره پرونده
۵- تصوير مدرك استفاده از سهميه ايثارگري با توجه به اعلام قبلي در آگهي ثبت نام

تذكرات:
۱- داوطلبان بايد شخصاً براي دريافت كارت به محل توزيع كارت مراجعه نمايند.
۲-همراه داشتن مدارك فوق براي دريافت كارت الزامي است. بنابراين درصورت همراه نداشتن مدارك به هيچ وجه كارت ورود به جلسه تحويل نخواهد شد و هيچ گونه مسووليتي متوجه متصديان توزيع كارت نخواهد بود.
۳ - محل برگزاري آزمون بر روي كارت شركت در آزمون درج گرديده است.
۴- تائيد نهائي سهميه ايثارگران با كانون مربوط خواهد بود.
۵- تاكيد مي شود صدور كارت شركت در آزمون توسط سازمان سنجش آموزش كشوردليل تاييد مدارك متقاضيان براي صدور پروانه كارآموزي توسط كانونهاي وكلاي دادگستري نمي باشد.

اتحاديه سراسري كانونهاي وكلاي دادگستري ايران

به مدارك مورد نياز جهت اخذ كارت شركت در آزمون توجه فرمائيد.


۱-كانون وكلاي دادگستري مركز
تهران – ميدان رسالت – خيابان هنگام – خيابان دانشگاه علم و صنعت – دانشگاه علم و صنعت

تاريخ توزيع :
زن: صبح سه شنبه ۹/۹ متولدين ۱۳۳۹ تا ۱۳۵۹
زن :عصر سه شنبه ۹/۹ متولدين ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳
زن : صبح چهارشنبه ۱۰/۹ متولدين ۱۳۶۴و ۱۳۶۵
زن : عصر چهارشنبه ۱۰/۹ متولدين سال ۱۳۶۶ الي آخر

مرد: صبح سه شنبه ۹/۹ متولدين ۱۳۳۹ تا ۱۳۵۶
مرد : عصر سه شنبه ۹/۹ متولدين ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۱
مرد: صبح چهارشنبه ۱۰/۹ متولدين ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۴
مرد: عصر چهارشنبه ۱۰/۹ متولدين ۱۳۶۵ الي آخر

۱۱/ ۹ پنجشنبه : رفع نقص موارد روزهاي قبل

ساعت توزيع كارت : ۸-۱۲ و ۱۴-۱۷
---------------------------------------------------------------------
۲-كانون وكلاي دادگستري آذربايجان شرقي
تبريز- ميدان شهرداري( ساعت)- اول خيابان ارتش جنوبي – ساختمان كانون وكلاي دادگستري آذربايجان شرقي
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۸- ۱۷
-------------------------------------------------------------------
۳-كانون وكلاي دادگستري فارس و كهكيلويه و بوير احمد
شيراز- خيابان ساحلي غربي- مجتمع فرهنگي رفاهي دانشگاه شيراز
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹/۸۹ و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۳۰/۸ – ۱۲ و ۱۵- ۳۰/۱۷
-----------------------------------------------------------------
۴-كانون وكلاي دادگستري اصفهان و چهارمحال بختياري
اصفهان - خيابان بزرگمهر – خيابان ۲۲ بهمن – مجتمع اداري اميركبير – كانون وكلاي دادگستري اصفهان
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۸-۱۳ و ۱۵-۱۸
----------------------------------------------------------------
۵-كانون وكلاي دادگستري آذربايجان غربي
اروميه – خيابان كاشاني- روبروي مركز بهداشت- كانون وكلاي دادگستري آذربايجان غربي
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۸-۱۳ و ۱۵-۱۸
----------------------------------------------------------------
۶-كانون وكلاي دادگستري مازندران
ساري_ خيابان مازيار – كانون وكلاي دادگستري مازندران
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۸ – ۱۶
----------------------------------------------------------------
۷-كانون وكلاي دادگستري خراسان رضوي ، شمالي و جنوبي
مشهد – بلوار وكيل آباد – روبروي پارك ملت – درب شمالي دانشگاه فردوسي – دانشكده الهيات شهيد مطهري
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۸-۱۲ و ۱۴- ۱۸
----------------------------------------------------------------
۸-كانون وكلاي دادگستري گيلان
رشت - ابتداي خيابان رودباري- كوچه ليفكوهي - كانون وكلاي دادگستري گيلان
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۸ – ۱۸
----------------------------------------------------------------
۹-كانون وكلاي دادگستري قزوين
قزوين – خيابان خيام جنوبي – كوچه آتشگران- پلاك ۲۵ كانون وكلاي دادگستري قزوين
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۳۰/۸ – ۱۶
--------------------------------------------------------------
۱۰-كانون وكلاي دادگستري خوزستان
اهواز – كيان آباد(خيابان اصلي)- نبش خيابان دوم غربي- كانون وكلاي دادگستري خوزستان
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۸ - ۱۶
----------------------------------------------------------------
۱۱-كانون وكلاي دادگستري كرمانشاه و ايلام
كرمانشاه –۲۲ بهمن – ميدان مركزي – كوچه ۱۳۰ - پلاك ۵ – كانون وكلاي دادگستري كرمانشاه وايلام
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۸-۱۲ و ۱۴- ۱۷
----------------------------------------------------------------
۱۲-كانون وكلاي دادگستري همدان
همدان- خيابان بوعلي- انتهاي كوچه دادگستري- نبش كوچه پرديس- پلاك ۱۸ كانون وكلاي دادگستري همدان
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۸- ۳۰/۱۳ و ۳۰/۱۴ – ۳۰/۱۸
------------------------------------------------------------------
۱۳-كانون وكلاي دادگستري قم
قم – ابتداي خيابان شهيد لواساني( ساحلي)- كوچه يك – پلاك ۱۵- كانون وكلاي دادگستري قم
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۹- ۱۷
-----------------------------------------------------------------
۱۴-كانون وكلاي دادگستري كردستان
سنندج- بلوار شبلي- بالاتر از ميدان امام شافعي- كوچه هاوين - پلاك ۲۹ كانون وكلاي دادگستري كردستان
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۹- ۱۲ و ۱۵- ۱۷
----------------------------------------------------------------
۱۵-كانون وكلاي دادگستري گلستان
گرگان- گرگانپارس- خيابان دي – پلاك ۳ – كانون وكلاي دادگستري گلستان
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۸ - ۱۵
----------------------------------------------------------------
۱۶-كانون وكلاي دادگستري اردبيل
اردبيل – كارشناسان فاز يك – مجتمع اداري بعثت – جنب تعاون روستايي- ساختمان كانون وكلا
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۸-۱۳و۱۴-۱۷
-----------------------------------------------------------------
۱۷-كانون وكلاي دادگستري مركزي
اراك – خيابان هپكو- انتهاي خيابان امام حسين نرسيده به اداره كل اوقاف و امور خيريه- كانون وكلاي دادگستري مركزي
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۳۰/۸ – ۱۳ و ۱۴- ۳۰/۱۶
----------------------------------------------------------------
۱۸-كانون وكلاي دادگستري بوشهر
بوشهر – خيابان دواس- دانشگاه خليج فارس
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۸ - ۱۶
-----------------------------------------------------------------
۱۹-كانون وكلاي دادگستري زنجان
زنجان – فلكه قائم(كوچمشكي)- خيابان سرداران شهيد- ساختمان ياران- طبقه چهارم- كانون وكلاي دادگستري زنجان
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۸-۱۴ و ۳۰/۱۵ – ۱۹
---------------------------------------------------------------
۲۰-كانون وكلاي دادگستري لرستان
خرم آباد –خيابان انقلاب– ميدان ۲۲بهمن - انتهاي خيابان وليعصر-مركزآموزشي وفرهنگي سماء
تاريخ توزيع : چهارشنبه۱۰/۹و پنجشنبه ۱۱/۹/۸۹
ساعت توزيع كارت : ۸ – ۱۷

 

 

منبع:http://iranbar.org

[ ۸۹/۰۹/۰۹ ] [ ] [ یحیی الیاسی ]
۲۱ الی ۲۷ مهر ۸۹

تاریخ آزمون

۱۲ آذر ۸۹

[ ۸۹/۰۷/۱۵ ] [ ] [ یحیی الیاسی ]
متن سوالات و پاسخنامه آزمون وكالت سال ۱۳۸۸

 
 
حقوق مدني
۱.در عقد رهن اگر بعد از ايجاب و قبول مرتهن فوت كند:

۱)عقد منفسخ مي شود.
۲)عقد قبلا واقع شده و عين مرهونه به تصرف وراث داده مي شود.
۳)عقدي واقع نشده و اثر ايجاب و قبول زايل مي شود.
۴)راهن حق فسخ عقد را خواهد داشت.


شما مي توانيد??? ادامه مطلب ???را از همين لينک دنبال کنيد
[ ۸۹/۰۱/۲۶ ] [ ] [ یحیی الیاسی ]

.: استفاده از مطالب اين وبلاگ صرفا با ذکر منبع مجاز است :.

آمار بازديد
♥♥♥ Yahya Elyasi♥♥♥

بازدیدکننده محترم
با سلام و ادب ضمن تشکر از بازدید شما
بدینوسیله از شما درخواست می شود هرگونه ایراد و مغایرت قانونی در مطالب این وبلاگ ملاحظه نموده اید با ثبت نظر در وبلاگ یا ارسال آن به رایانامه ما را مطلع بفرمائید و با آغوشی گشاده از ارسال مطالبتان استقبال می کنیم.اولین گام در راه آگاهى، درك جهل است. بیایید تا بیشترین ها را در مورد كوچك ترین ها بدانیم.
یحیی الیاسی
کارشناس ارشد حقوق خصوصی
امکانات وب


خريد بک لينک